Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 26 Вересня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

«Легенди Кременчука» перевтіляться у ковані скульптури парку «Придніпровський»

 

11 вересня 2021 09:00

У 2020 році проєкт «Легенди Кременчука» посів І місце в конкурсі - огляді місцевих елементів нематеріальної духовної спадщини. Конкурс під егідою ЮНЕСКО провів «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Полтавської обласної ради. З 13 цікавих проєктів різних міст і селищ області поданих на розгляд, Кременчук виборює Диплом І ступеня!

Вперше за сотні років з’явилася культурна тема, яка здатна представити місто Кременчук не тільки на всеукраїнському рівні, але й у цілому світі - нашою духовною спадщиною – ЛЕГЕНДАМИ.

Влітку цього року  за підтримки  Департаменту  культури і туризму  Полтавської обласної державної адміністрації світ побачила книга Оксани Бойко «Легенди Кременчука в картинах». Урочиста презентація проєкту відбулася 25 червня 2021 року в Полтавському художньому музеї (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка. В Кременчуці  перша презентація книги була 18.08.2021 на сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області. На сьогодні понад 400 примірників подаровані школам, музеям, бібліотекам Полтавщини.

Для України сталася подія державного значення, яка продемонструвала прояв соборності у морально-філософському і соціальному принципах, фундаментом яких є відповідальність усіх за всіх, єдність індивідуального і загального, взаємне духовне збагачення і розвиток.

Саме проєкт «Легенди Кременчука» об'єднав Кременчук, обласний центр Полтаву, та столицю - Київ. Згуртував такі державні інституції як: Національна академія наук України, Національна академія педагогічних наук України, органи місцевого самоврядування: Кременчуцьку міську раду, Полтавську обласну раду; всеукраїнські громадські організації: найстарішу організацію науковців України (1949 рік заснування) Товариство «Знання» України, перший благодійний фонд незалежної України, заснований Героєм України, академіком Борисом Олійником-Український фонд культури імені Бориса Олійника, і окремих громадян. Метою єднання стало збереження культурної спадщини українського народу.

Окремих публікацій потребує розповідь про кожну складову проєкту, його учасників, щоб донести до більш широкого загалу викликаний науковий і культурний резонанс. Саме з цією метою ми розповідаємо про «Легенди Кременчука» і ковальське мистецтво.

Сквер Ізюмова. Першим потужним кроком став затишний кований  сквер в центрі міста. 2019 р. 23 серпня – в Кременчуці відкривається сквер імені Андрія Ізюмова за підтримки міського голови Віталія Малецького; ідея та реалізація - секретаря міської ради Юрія Гриценка; автор проєкту - художниця  Оксана Бойко; кування скульптур голубів, фонтану, декору – Спілка ковалів Кременчука. Сюжетом для скверу стала легенда «Крюківські голуби: кохання і голуби Анрія Ізюмова» яку записала Алла Гайшинська, директорка краєзнавчого музую: історія кохання  міського голови Кременчука Андрія Ізюмова до доньки протиієрея Крюківської Покровської церкви, Анастасії, кінця 19 - початку 20 століть заснована на реаліях, надихає і сьогодні,. Всім кременчужанам відомий «улюблений мер» дореволюційного міста, але мало хто знає, що так відомі в світі голуби Кюківської і Кременчуцької породи могли б і не з’явитись, якби не сила кохання і бажання довести свою любов справами. Знатний купець першої гільдії, вивів породу – світову гордість Кременчука.

Сьогодні голубів крюківської та кременчуцької породи можна побачити в розпліднику Голови регіонального клубу голубоводів Олександра Тертичного, який проживає  в Крюкові та береже справу мера. Андрій Ізюмов вивів знамениту породу «ізюмовських»- «крюківські панські» та  «кременчуцьких» голубів. Це витривалі, білокрилі птахи, з різьбленими пір’ячком, високим лобом і мініатюрним дзьобиком. А шо вже очі у них прекрасні, мов крупні чорні перлини, напевно нагадують очі відданої коханої. Кременчуцька порода навпаки, переважно чорна, але коли залицяється голуб до голубки, тоді шляхетно стає на пальчики і ніжно воркоче. Рідко, але буває паруються дві породи, і з’являється унікальна біла птаха з чорними ознаками. В центрі скверу стоїть невеличкий багатошаровий фонтан у вигляді квітки лілеї, пелюстками стікають потічки води. Зверху на фонтані- кована об’ємна скульптура двох голубів. Лави, ліхтарики, всі деталі трикутного скверу зроблені в одному стилі. Кований сквер тепер улюблене місце відпочинку дітей і молоді, туристичний акцент центра Кременчука.

Новий проєкт кованих локацій для парку «Придніпровський» вбирає 9 ескізів по легендам, проєкт фонтану «Культурні епохи» та кована арка-фортеця до 450-річчя Кременчука.

Дорогі кременчужани, в 2021 році творча ініціативна група «ЛЕГЕНДА» виступила з пропозицією створення музею ковальського мистецтва і цілого комплексу кованих скульптур «Легенди Кременчука» на території парку «Придніпровський». Цей прєкт розпочато за підтримки міського голови Віталія Малецького, секретаря міської ради Юрія Гриценка (керівника програми розвитку зелених зон Кременчука), начальника Управління культури і туризму Володимира Кондрашова та Тетяни Чернової (заступник начальника), директора КЗК Придніпровський  Олександра Мірошніченка. Також добре відома в Кременчуці й Україні Громадська організація «Кременчуцька спілка ковалів Полтавщини» Павло Лещенко (голова спілки), Олександр Шкурапет (заступник голови), Євген Кучеренко та майстер художнього кування Геннадій Сметанко. Художником проєкту виступає директорка Кременчуцької міської художньої галереї Оксана Бойко. Ідея звісно спільна, але рушійною силою стала ініціатива Віктора Некипілого, письменника і журналіста, який безпосередньо і звернувся з пропозицією в мерію.

Відтепер наша історія, легенди, народна пісня «Пливе щука з Кременчука» є  культурним скарбом, котрий має захищати держава, а кременчужани досліджувати, вивчати, ділитися і пишатися! Реальними діями по збереженню нашої духовної спадщини  може бути  створення серії локацій авторських кованих скульптур за легендами міста, облаштування прекрасного кованого багатоярусного фонтану на центральній алеї парку та відкриття Музею кованого мистецтва. Але розпочати проєкт варто з найвідоміших і колоритних образів, котрі б стали візитівкою парку «Придніпровський» та рідного міста.

Арка. Першим етапом є виготовлення арки «Легенди Кременчука: Фортеця. Дівчина-щука. Козак  Іван Кременчук». Це оригінальна композиція з  металу висотою 4м., завширшки 5м. Центральна частина нагадує ворота фортеці  і виконана з циліндричної форми колон з характерними розпорами та фактурними з’єднаннями, по центру декоративна таблиця, що нагадує старовинний сувій з написом назви композиції.  Про дерев’яне зодчество розповідають архітектурні елементи, що виконані силуетно з проробкою фактур та прорізанням в одній площині: порохові вежі, бійниці  і частокіл,  три купольна козацька церква.  На даху праворуч є силует птаха-Хранителя гетьманського духу і землі-крука.  Обабіч арки – декоративні світильники.

Права частина Арки присвячена легендарному козаку-характернику, засновнику і жителю фортеці на Дніпрі - Івану Кременчуку. Це об’ємна скульптура чоловічої постаті в традиційному вбранні: каракулева шапка з суконним верхом, вишивана сорочка, шаровари, чоботи та жупан. За поясом підв’язані порохівниця, козацька пістоля, в руці Іван Кременчук тримає шаблю. Поруч, відповідно до легенд, той самий скарб, про який всі чули, всі шукали, бо схований він в нашому місті самим Іваном.   Це не просто скриня, відтоді, як з’явиться композиція, кожен бажаючий зможе сфотографуватись із скарбом, відчути себе в достатку.

Ліва частина, як і має бути, дівоча тема, що ближча до серця. Скульптура дівчини, яка за легендою, шукаючи свого коханого рибалку, перетворилась на щуку. Образ дівчини, що сидить у човні, є характерним для Полтавщини: довгі коси красуні спадають на плече, голівку прикрашає купальський віночок, на грудях – намиста й дукачі, гаптована сорочка і фартух полтавським візерунком. Так само, поруч із дівчиною у човні задумана фото зона. Навколо – декоративні хвилі та плескає хвостом щука, про яку співається в народній пісні «Пливе щука з Кременчука»… Поодаль, поруч з церковкою височіє тополя-символ жіночої долі й краси.

Таким чином, масштабний задум створення серії кованих образів по легендам рідного міста буде розпочато оригінальною формою, в якій сублімовані основних образів: прадавнього міста-фортеці, чоловічої снаги і сили, дівочої краси і вірності.  

Ковані Скульптури. Творчий проєкт «Легенди Кременчука»  може розвиватися кілька років. Результатом спільної діяльності стануть локації кованих скульптур на теми: легенди про назву міста, про вологори, крюківські вареники,  крука-хранителя,  свято щучого хвоста і чумацького воза, феї Деївської гори та Курукове озеро, а також і слідами легенд про козака Івана Кременчука тощо.» 

Спілка ковалів звернулась до мера з проханням призначити художником проєкту Оксану Бойко. Працюючи 3 місяці (лютий-квітень 2021 р. ) мисткиня створює в кольорі 7  масштабних просторових локацій для парку Придніпровський, проєкт фонтану для центральної алеї парку «Культурні епохи», проводить десятки зустрічей і обговорень з авторами легенд, ковалями, учасниками групи, директором парку для визначення розташування локацій, уточнює деталі, враховуючи всі побажання, представляє ескізи меру.

Презентація проєкту. В червні-липні 2021 року під час персональної виставки Оксани Бойко «Легенди Кременчука», (Художній музей імені Миколи Ярошенка, Полтава) окремим блоком представлені ескізи кованих локацій.   Від 24 серпня по 12 вересня в Кременчуцькій міській художній галереї в малій залі діє виставка-презентація ескізів. Вперше прилюдно оприлюднена добірка акварелей: арка «Легенди Кременчука: Фортеця. Дівчина-щука. Козак  Іван Кременчук», фонтан «Культурні епохи», локації «Велес і крюківські вареники», «Свято щучого хвоста», «Вологор», «Крук-Хранитель», «Богиня Дея», «Лісовий бог Фавн»,  «Русалка Дніпрова».

Олександр Шкурапет, голова Спілки ковалів (2016-2018р.р.) та  від березня 2021 року за ескізами художниці виготовляє мініатюрні макети скульптур. На вересень-жовтень запланована виставка макетів та ескізів у вітринах дитячої бібліотеки по вул. Соборній та участь у конкурсі «Громадський бюджет Кременчука».

 Підтримка. Цей прекрасний задум може підтримати фінансово кожен бажаючий. Директором парку «Придніпровський» Олександром Мірошніченко відкрито спеціальний рахунок для збору коштів (гривні) на ковальські витрати:  

№ UA653052990000026004011209673.

 

 

 

Оксана Бойко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися