
Що таке тепловий насос, як він працює і які його переваги?
Начальник Кременчуцької районної військової адміністрації (КРВА) Олег Лєднік сьогодні, під час брифінгу, повідомив, що альтернативі Кременчуцькій ТЕЦ, яка вийшла з ладу в наслідок ворожих ракетних ударів, також можуть стати теплові насоси.
"Зараз в цьому напрямку йдуть активні роботи. Шукаємо іноземного інвестора. Детальніше поки зарано розповідати подробиці",- каже О.ЛЄднік.
"Кременчуцька газета" на сайті https://mycond-heatpump.com.ua/ua/shho-take-teploviy-nasos/ прочитала, що таке тепловий насос, як він працює і які його переваги?
Теплові насоси — це складні системи, які примножують теплову енергію, отриману з альтернативних джерел, а потім направляють її на опалення приміщень. В якості джерела тепла може бути земля, навколишнє повітря або грунтові води.
Теплонасоси використовуються не тільки у будинках, але й у різних технологічних процесах, промисловій сфері, будівництві. Вони також застосовуються для нагріву води, наприклад, у басейнах.
Чому теплові насоси — вигідна заміна газового та електричного опалення
Сонце та повітря є джерелами невичерпного низькотемпературного тепла. Така теплова енергія — безкоштовна та поновлювана.
Тепловий насос переносить або перекачує цю енергію з одного середовища в інше. Про принцип роботи теплового насоса — далі у статті.
Як працює тепловий насос для опалення будинку
У конструкції насосів задіяний контур з циркулюючим у ньому холодоагентом, на зразок того, як це реалізовано у холодильних агрегатах. Однак теплонасос працює інакше: пристрій забирає теплову енергію від навколишнього середовища, перетворюючи її в корисну для приміщення. Виходить своєрідний «холодильник навпаки».
Принцип дії теплонасоса
Розбираючись у тому, що таке тепловий насос і як він працює, важливо виділити 5 етапів:
- Закипання фреону у випарнику.
- Стиснення холодоагенту компресором.
- Передача тепла конденсатора опалювальному контуру.
- Проходження охолодженого сконденсованого холодоагенту через дросельний клапан.
- Повернення охолодженого та рідкого фреону у теплообмінник випарника.
Призначення теплових насосів — опалення та охолодження. Додатковою функцією є нагрів води для використання у побуті або на виробництві. Це найбільш функціональне обладнання у порівнянні з будь-якими котлами або кондиціонерами.
Працює тепловий насос дуже економно, адже він витрачає енергію тільки на роботу компресора та циркуляційних насосів. Енергоефективність обладнання дуже висока. Коефіцієнт перетворення енергії досягає 4-6 і навіть вище. Це означає, що кожен використаний кіловат енергії перетворюється тепловими насосами в 3-5 кіловат тепла, що йдуть на обігрів будинку або на нагрів води.
Як приклад: газовий котел, з огляду на діючі тарифи на газ, у 2-3 рази дорожче в експлуатації, ніж тепловий насос. За обігрів будинку або нагрів води тепловим насосом потрібно платити значно менше, ніж при використанні електрокотла чи бойлера. Економія витрат на опалення може сягати 75-80%!
Звідки тепловий насос може отримувати тепло
Існує багато способів знизити витрати на опалення. Одним з найбільш ефективних є саме використання теплонасосів. Це обладнання може діставати теплову енергію з:
- підземних грунтових вод на глибині до 15-20 м;
- майданчиків ґрунту з глибиною укладання горизонтального колектора до 1,2-1,5 м;
- глибоких пробурених свердловин глибиною до 40-50 м;
- найближчої водойми.
Переваги теплових насосів
Будь-який тепловий насос — це ефективне обладнання, що має безліч сильних сторін:
- Використовуються інноваційні технології для теплопостачання, кондиціонування та гарячого водопостачання (ГВП).
- Витрати на опалення та ГВП знижуються у кілька разів.
- Тепловий насос характеризується екологічною чистотою: немає викидів CO2, тому навколишнє середовище не забруднюється.
- Не потрібні нагляд, узгодження, постійний контроль за безпекою обладнання.
- Контроль мікроклімату здійснюється за допомогою спеціальних датчиків температури та вологи.
Як вибрати теплонасос: поради фахівця
Насоси теплові представлені безліччю моделей з різними характеристиками, тому для правильного вибору цього устаткування потрібно врахувати багато нюансів. У першу чергу такі:
- Розрахувати теплову потужність пристрою, яка повинна покрити будь-які тепловтрати будівлі, враховуючи й ті, що виникають у найбільш холодну пору року. При цьому треба розрахувати середню зимову температуру для вашого міста.
- Враховувати кліматичні умови регіону, якщо використовується насос повітря-повітря. Важливо правильно вибрати точку бівалентності — критичну позначку, коли система теплового насоса повинна перейти на резервний обігрівач.
- Передбачити, яка кількість тепла повинна подаватися обладнання протягом 1 години, щоб температура повітря у приміщенні відповідала заданому значенню.
Тут треба зауважити, що найкращим є точний розрахунок фахівцями. Слід врахувати розміри вікон, товщину та матеріал виготовлення стін, а безпосередньо для підрахунку потужності обладнання потрібно використовувати складні формули.
Економічні та ефективні теплові насоси
З правильно підібраним тепловим насосом ви можете забути про проблеми з опаленням приміщень і заощадити за рахунок використання теплової енергії з поновлюваних джерел. Однак тільки висококваліфіковані фахівці зможуть підібрати потрібне обладнання. При цьому професіонали будуть враховувати зв’язок з конкретною ділянкою приватного будинку, інженерні системи, планування будівлі та багато інших нюансів.
Від правильних розрахунків залежать вартість системи, її ефективність і надійність.
Для реалізації таких проектів необхідно звернутися до професіоналів, які допоможуть вам вибрати найкращий варіант, який підійде вам за потужністю та ціною.
До початку опалювального сезону жителі Кременчука мають бути з теплом ,- Лєднік
«Кременчук проти централізованого опалення»: які пропонують альтернативи
Олег Булашев