Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 31 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Лікарні без світла – як виживатимуть кременчуцькі заклади в блекаут

Ми в Telegram

31 січня 2023 09:00

Наша редакція дізнавалася, чи підготувалися медустанови до масштабної темряві. 

Кременчук 23 листопада та початок наступного дня 2022 року пережив блекаут – майже добу все місто було знеструмлене внаслідок ворожих обстрілів інфраструктурних об’єктів по всій Україні. Більшість городян до такої ситуації підготувалися – зробили запас води, намагалися тримати гаджеті постійно зарядженими, мали певний запас їжі. Втім є в нашому місті об’єкти, де раніше ніколи не вимикали світло. Зокрема – лікарні. Тож ми поцікавились в деяких лікарів, як вони пережили складну добу, чи змогли надати пацієнтами необхідне лікування та забезпечити іншими благами.

Три генератори для найбільшої лікарні

Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька» була готова повноцінно працювати у нештатній ситуації. Для роботи в екстремальних умовах у медзаклада є три маленькі генератори 5 кВт, 15 кВт та 18 кВт. Вони й допомогли медикам минуло річ. Про це нам розповіла директорка медичної установи Оксана Корлякова. За її словами, найближчим часом підключатимуть ще один, більш потужний, на 120 кВт.

«Але, в принципі, якщо станеться якась ситуація, то ми справляємося цими маленькими. Єдині незручності – це підключати усі три: два вже підключені, третій – за необхідності», - розповіла Корлякова, додаючи, що для підключення є усе необхідне. Тож у разі відключення електрики, вся лікарня знаходиться зі світлом: реанімаційні блоки, операційна, адміністрація, приймальне та інші відділення, укриття.

До того ж в медзакладі є три свердловини. Раніше їх запускали погодинно, тепер одна може працювати постійно. Це необхідно, адже до того була ємність, де мала накопичуватися вода. Але не все сталося, як бажалося. Тож зараз встановлено резервуар ємністю 500 л, і у разі нештатної ситуації, вмикається свердловина, що працює від генератора. Завдяки цьому, у ємності накопичується вода.

«Тоді люди цілодобово можуть користуватися водою, зокрема і у санітарних кімнатах. Вода заведена на систему «Лікарня» - перекривається засувка, що йде з міста, підключаємося до свердловини і наша лікарня повністю забезпечена водою.

Аналогічна свердловина подає воду до інфекційного відділення лікарні, що на Молодіжному», - пояснює Корлякова.

Щодо операційних втручань, то під час блекауту до лікарні привозили здебільшого кардіологічних хворих.

«Були інфаркти, на жаль, у людей був великий стрес і серцева-судинна система тоді, у кого були тонкі місця, рвалася. Оперативних втручань тоді не було», - розповіла директорка лікарні.

Також вона зазначила, що всі ШВЛ-апарати мають акумулятори. Тому самостійно заряджаються під час роботи. А коли відключається світло – апарат продовжує працювати.

Окрім іншого по всіх відділеннях розвішано акумуляторні лампи, які працюють до 6 годин. Тож на постах та у коридорах світло буде навіть у випадку, якщо не включиться генератор.

Щодо харчування, то 23 листопада 2022 року пацієнтам видали сухі пайки. Тоді було і тепло, подачу якого швидко відновили. Адже у лікарні є котельня, тому медзаклад не залежить від міського централізованого опалення. Після підключення генератора тепло може подаватися до приміщення.

Щодо інфекційного відділення на Молодіжному, то там також планується запустити мобільну котельню. Але це поки що у процесі.

Корлякова зауважує, що планові операції у лікарні не відмінялися – кожен день проводиться приблизно 5. Їх відміняли лише 24 листопада, коли почали заживлювати знеструмлений Кременчук.

Людям у телефонному режимі поясняли, що проводити операції будуть по черзі.

А ще Корлякова розповіла, що у медзакладі є склад з харчуванням та медпрепаратами. Також проводяться роботи щодо створення нульового поверху. Там облаштують палати, операційну, приймальне та діагностичне відділення. Тому у разі надзвичайної ситуації медики зможуть працювати в укритті, де також буде вода, світло, Wi-Fi. Але це все у майбутньому.

Як малюки в екстремальних умовах на світ з'являються

Із другого тижня повномасштабного вторгнення росії в Україну у Кременчуцькому перинатальному центрі ІІ рівня породіль і медичний персонал спускають до укриття, що знаходиться в підвальному приміщенні. Вікна тут із зовнішньої сторони заклали мішками, із середини замостили OSB-плитами. В яких умовах народжуються малюки, журналістам показали 2 січня.

Директор цього медичного закладу Радомир Сербін відразу вказує, що тут є запаси їжі і води не лише для жінок, а й для приготування дитячого харчування. Також запаслися медикаментами та встановили обладнання, необхідне для прийняття пологів та проведення операцій.

Саме в укритті народилось понад 40 малюків. Навіть двійні.

«Тут є світло, тепло, подача кисню. Працює генератор. За потреби зможемо розмістити дитячу реанімацію, все необхідне є», - розповів Сербін.

Видно, що раніше тут були підсобні приміщення, на що вказує вивіска «Столярна майстерня». Але зараз зроблено ремонт.

«Під час блекауту було світло, тепло, водопостачання, інтернет від Starlink. Ми добу провели в автономному режимі», - пригадав директор пологового будинку.

Мер Кременчука, який також був на зустрічі, розповів, що під час вимкнення світла укриття та котельня перинатального центру живляться від генератора, який надало комунальне підприємство «Теплоенерго». Він також вказав, що міжнародний дитячий фонд ЮНІСЕФ передає цьому медзакладу та міській дитячій лікарні два генератора.

За словами Малецького, укриття у пологовому будинку - одне із кращих, які обладнали в медичних закладах Кременчука.

Ампутація в нештатних умовах

У лікарні «Правобережна» вже не перший рік є в наявності стаціонарний дизель генератор на 33 кВт. За словами директора медзакладу Віктора Севастяна, він хоч і радянських часів, але надійний та перевірений. Завдяки ньому, під час тривалого відключення світла такі відділення як реанімаційне, пологове, урології, терапії, операційний блок, хірургія тощо були зі світлом.

«Звичайно, це не вся лікарня, лише певні палати, сестринські пости, виходи, сходинки, те, що саме необхідне, зокрема навіть ліфт, були з електроживленням», - конкретизував Севастян.

На надзвичайні випадки у лікарні є власна свердловина, є насос, який також підключений до згаданого вище генератора. У час, коли немає підкачки води від міста, підключають цей насос і до 4-го поверху основного корпусу лікарні водопостачання є. Директор медзакладу зазначає, щоб закрити питання туалетів, душових та інших нагальних потреб, цієї води було достатньо. Щодо питної води, то її запаси є у 10-літрових бляшанках, які розставлені по відділеннях.

Не залишалися пацієнти лікарні у листопаді без тепла. Адже теплопостачання здійснювалося від котельні на дровах, яку орендує медзаклад. Втім потужності генератора, яким користується лікарня, не вистачає для запуску цієї котельні. Тож упродовж трьох годин комунальне підприємство «Кременчук водоканал» доставило додатковий.

«Ще не встигли охолонути батареї, а тепло у приміщенні вже було», - розповів Севастян.

Окрім іншого пацієнтам своєчасно доставили харчування як вранці, так і на обід та вечерю. Але на випадок будь-яких форс-мажорних обставин, є запаси сухих пайків – це каші, сухарі, сушки, чай, цукор, олія тощо.

«Тож у разі повного блекауту, коли постачальники не зможуть доставляти їжу, ми планували запускати власні площі, де залишився нерозформований харчоблок, який працював раніше», - розповів директор медзакладу.

23 листопада, коли місто довго було без світла, у лікарні «Правобережна» проводилася операція з ампутації нижньої кінцівки. За словами Севастяна, відкладати її не було можливості, тому що людина могла померти від гангрени.

Однак планові операції у лікарні зараз не проводяться. Втім Севастян вважає, що неможна на тривалий час відкладати необхідні хірургічні втручання. Бо у людей ускладнюються хронічні хвороби, які у разі несвоєчасної планової операції можуть перерости в ургентні.

«Тоді вже може бути нагноєння, загострення, або з якоюсь непрохідністю, де хочеш-не хочеш, а операцію треба робити оперативно. А це за собою тягне і медикаментозне навантаження на лікарню, і фізичне страждання пацієнта», - думка керівника закладу.

Севастян зазначає, що під час блекауту у листопаді, медзаклад залишився взагалі без зв’язку. Але зараз вже є супутникова система Starlink, тому зв'язок буде у будь-яких обставинах.

Однак він зауважує, що генератора з тією потужністю, що є зараз, для 4 корпусів медустанови замало.

«Тому хотілося б хоча б дизельний генератор на 100 кВт, який дозволив би забезпечити світлом не лише лікарню, а й котельню, поліклінічний заклад та пункт первинної медико-санітарної частини», - побажання директора лікарні «Правобережна».

Готувалися заздалегідь

Перша міська лікарня ім. О.Богаєвського придбала генератор на 32 кВт ще до початку блекаутів, адже це вимога Національної служби здоров’я, з якою медзаклади укладають договори для отримання фінансування. Про це нам розповіла заступниця директорки медзакладу Вікторія Виповська. За її словами, завдяки ньому під час тривалого відключення світла, реанімаційне, приймальне відділення та операційна працюють в звичайному режимі.

А ось пацієнтів, які 23 листопада знаходилися у відділенні лор/офтальмологія, перевели на інші поверхи, де було світло.

Є у лікарні ще один генератор середньої потужності, який заживлює неврологічне та терапевтичне відділення. Втім його вистачає лише для освітлення постів та маніпуляційного кабінету, коридорах та у деяких палатах. Медперсонал забезпечений окрім іншого різними ліхтариками.
У Першій лікарні поки немає автономного опалення. Але, за словами Виповської, зараз питання з теплом вирішується на рівні місцевої влади.

Немає в медустанові і свердловини, підключеної до системи, завдяки який вода б надходила до усіх приміщень закладу. Втім є 2 свердловини, з яких можна ручним способом набирати воду. Однак це не завадило зробити необхідний запас у спеціальні ємності, що розставили на кожному поверсі та у підвалах.

Не залишалися пацієнти й без їжі – її привозили постачальники. Окрім цього, у медзакладі є власні запаси харчування на випадок надзвичайних ситуацій.

Щодо операційних втручань, то за час блекауту їх не було. Втім лікарня приймає ургентних пацієнтів щоп’ятниці. У ці дні у разі потреби проводяться операції. Окрім іншого, проводять їх пацієнтам, які поступають ургентно, але деякий час перед хірургічним втручанням потребують підготовки до цього.

Виповська також зазначає, що обладнання, що необхідно для надання допомоги пацієнтам, здебільшого працюють на акумуляторах. Зокрема йдеться про ендоскопічне обстеження та апаратуру, що знаходиться в реанімації та операційній.

Є у лікарні супутникова система Starlink, тож медзаклад завжди залишається на зв’язку.

Заступниця директорки лікарні дякує Збройним силам України, енергетикам та усім комунальним службам, завдяки яким блекаут, який місто пережило у листопаді, тривав менше доби.

Нагадаємо, кременчуцька лікарня увійшла до ТОП-10 лікарень Полтавщини, які отримали найбільше коштів з держбюджету у 2022 році.

Перинатальний центр і пологове відділення лікарні «Правобережна» отримали нове обладнання від волонтерів.

Кременчуцька міська лікарня імені Богаєвського закуповує дизельний генератор.

 

Олена Сінтюріна


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися