Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 23 Червня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Медогляд: необхідність чи «галочка»?

 

 

3 березня 2018 08:00
Медогляд: необхідність чи «галочка»?

У Кременчуці за 200 грн можна отримати всі необхідні штампи і підписи, навіть не йдучи до лікарні. Про афери з медичними оглядами працівників бюджетної сфери стало відомо широкому загалу.

Проходження будь-якого медогляду полягає в тому, щоб з’ясувати, чи не хворіє людина. Якщо ж лікар виявляє недугу, то слід визначити, чи не стане вона на заваді навчанню чи роботі. Також має бути висновок, наскільки шкідливий контакт хворого з оточуючими. Тож для працівників, які виконують певні види робіт, передбачене обов’язкове проходження медичного огляду. 

Контроль – сумлінність роботодавця

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про охорону праці» та ч. 1 ст. 169 Кодексу законів про працю України, роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці, або таких, де є потреба у професійному доборі. 

В Україні періодичні медичні огляди поділяються на попередні (при прийнятті на роботу), періодичні (протягом трудової діяльності) та щорічні обов’язкові (для осіб до 21 року).

У міському підрозділі Держсанлабораторії нагадали, що обов’язковим є проходження медогляду для декретованої категорії працівників: у сфері освіти, медицини, спорту, культури. Також обов’язковим є медогляди для працівників торгівлі та сфери послуг (які пов’язані з харчовими продуктами, їх приготуванням, реалізацією) та інші. І раніше, коли в нашому місті працювала санепідемстанція, постійно велися перевірки щодо проходження медогляду. Зараз це залежить від сумлінності роботодавця.

Немає часу – готуй гроші?

Щодо самих медоглядів, то є два шляхи. Один – офіційно пройти огляд у лікарняному закладі: здати необхідні аналізи, відвідати профільних спеціалістів. Кременчужани, які постійно стикаються із цим, стверджують: тут за день, а то й два не впоратися. Аналізи треба здавати зранку, запис до лікарів у різний час, а психіатр і нарколог приймають взагалі в різних місцях. 

Сам порядок медичного огляду хоча й індивідуальний (відрізняється для кожної професії), та в основному потрібно пройти терапевта, гінеколога (жінкам), дерматолога, окуліста, невролога. Також потрібно здати аналіз крові (загальний), аналізи на антитіла гепатиту, сифілісу, вірусні інфекції, аналіз калу на гельмінтів. Обов’язкова флюорографія, дослідження на хвороби, що передаються статевим шляхом, кишкові палички, тощо.

Тож не дивно, що дехто з кременчужан готовий викласти декілька сотень гривень, аби уникнути отих медичних походеньок. 

200 грн – і до лікарні йти не треба 

Минулого тижня про фіктивні медогляди стало відомо всьому місту. Голова постійної депутатської комісії з питань освіти, охорони здоров’я і соцзахисту населення Денис Терещенко повідомив, що в Першій міській лікарні імені Богаєвського мають місце непоодинокі факти фіктивного медогляду педагогічних працівників.

«Є дві стадії проходження медичного огляду для педагогічних працівників. Перша – в СЕС (міському центрі лабораторних досліджень – авт.). Тут немає жодних претензій. А друга – у Першій міській лікарні. Так ось там медогляд фальшивий: за 200 грн лікар цього закладу ставить штамп про проходження медогляду», – зазначив голова комісії. 

Він заявив, що є звернення декількох кременчужан про такий спосіб медогляду. 

«Наразі в мене є заяви декількох фізичних осіб. Коли в мене ця інформація з’явилась, я почав перевіряти. І вона підтвердилась. Даєш 200 грн – отримуєш штамп (у медичній книжці про проходження медогляду - авт.). Ці штампи можуть належати певному колу осіб і мають зберігатися у відповідних працівників. То я стверджую, що той працівник, у якого вони зберігаються, нехтує здоров’ям всіх наших дітей», – заявив Терещенко.

Він нагадав, що щорічно сотні бюджетників проходять медогляди, і це чималі кошти, які осідають в кишенях недобросовісних медиків.

Також він повідомив, що від депутатської комісії готує звернення щодо отримання інформації про проходження медоглядів працівниками педагогічної сфери. А в разі підтвердження вищезгаданих фактів обіцяє ініціювати притягнення до відповідальності медиків і посадових осіб.

Варто нагадати, що засідання постійної депутатської комісії з питань освіти, охорони здоров’я і соцзахисту населення проходило у зв’язку з ситуацією в гімназії №6. Окрім того, що депутати розбиралися із підозрою на масове отруєння дітей, так ще й зацікавилися питанням про медогляд педагогічних працівників. Причиною захворювання школярів назвали гастроентероколіт. Збудників хвороби виявили у двох працівниць: кухарки і буфетниці. Та остаточно в цій ситуації все стане зрозумілим після завершення службового розслідування, яке проводять у департаменті освіти Кременчука. Зокрема ведеться перевірка проходження медоглядів працівниками. Цю та іншу інформацію щодо ситуації у гімназії №6 обіцяють оприлюднити до 1 березня

Фіктивний медогляд прирівнюється до підробки документів

Після виходу на сайті Кременчуцької газети матеріалу про фіктивні медогляди з’явилося чимало коментарів. Мало того, що кременчужани підтвердили такі факти, так ще й розцінки назвали. Бо в різних лікарняних закладах вони різні. Є і 200, а є і 260 грн. Варіанти теж відрізняються: можна самому пройти обстеження, а в санітарну книжку поставити лише штампи. Це буде дешевше. 

Зрештою маємо зовсім невтішну ситуацію. Оскільки є люди, готові заплатити гроші, аби не проходити медичний огляд. А з іншого боку, є ті, хто  за сотню-другу гривень готові поставити фіктивні штампи та підписи. Результат: у різних сферах чимало працівників зі швидко оформленими медичними книжками, але без огляду лікарів і реальних результатів аналізів. Це люди, які щодня подають нам обіди, працюють із дітьми в дитсадках та школах. І де гарантія, що у них немає якоїсь небезпечної хвороби?

До речі, за статтею 358 Кримінального кодексу України використання завідомо підробленого документа карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів (850 грн.) Або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років.

 

Фотоколаж Кирило Воронцов 

Олена Ліпошко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися