Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 25 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

На Полтавщині на диспансерному обліку перебувають 1310 хворих на меланому шкіри

Ми в Telegram

9 травня 2022 19:45

За 2021 рік у Полтавській області взято на облік 124 хворих із вперше в житті встановленим діагнозом «меланома шкіри» (2020 р. – 86). За даними ВООЗ здоров’я щорічно в світі реєструється близько 132000 нових випадків меланоми, в Україні – близько 1000.

Про це розповів лікар-хірург-онколог хірургічного відділення  комунального підприємства «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради» Євген Моргун.

Захворюваність на меланому шкіри в області за 2021 рік становить 9,1 на 100 тис. населення  (Україна 2021 р. -6,6). На диспансерному обліку  в Україні перебувають 30457 хворих на меланому шкіри, у Полтавській області – 1310. За статистикою, розповсюдженість меланоми є нижчою за немеланомні злоякісні новоутворення шкіри, але саме меланома є основною причиною смерті від раку шкіри. Смертність від меланоми шкіри  в Полтавській області вище, ніж по Україні і становить 2,86 за 2021р. (Україна 2021р.-1,95) на 100 тис. населенняПри цьому найвища смертність від меланоми шкіри спостерігається серед чоловічого населення, вона  становить 3,49 на 100 тис., у жінок цей показник – 2,32.

Меланома – це один із найбільш небезпечних видів раку шкіри, що розвивається з меланоцитів (клітин, що виробляють пігмент шкірної засмаги). Однак при своєчасно розпочатому адекватному лікуванні меланоми прогноз у більшості випадків сприятливий. Пігментовані родимки належать до найбільш поширених пухлиноподібних утворень шкіри, однак злоякісне переродження пігментних  клітин зустрічається рідко, складаючи приблизно  2 відсотки від усіх шкірних пухлин. Найчастіше  меланома починає розвиватись у клітинах родимках.  Меланоцити постійно діляться, поступово витісняючи інші клітини шкіри, і легко поширюються по всьому організму. Навіть одна така клітина, потрапивши до якогось органу, поселяється там і дає множинні метастази.

Причина – прямі сонячні промені. Основна причина – надлишок  ультрафіолету. Його джерело – прямі сонячні промені, шкідливі для всіх. Але особливо небезпечні вони для світлошкірих людей із веснянками на обличчі. Надмірне опромінення  сонячними променями є основною причиною цієї хвороби в південних країнах. 

Ще один небезпечний фактор – травма родимки, адже 42 відсотки випадків захворювання пов’язані з випадковою травмою родимки. Також однією з причин меланоми вважається наявність диспластичних невусів – пігментованих плям нечіткої форми, які підносяться над поверхнею шкіри. Вони вважаються попередниками  злоякісних утворень і зустрічаються у 30 відсотків пацієнтів.

Які бувають меланоми? Поверхнево-поширювана меланома зазвичай  розростається з «рідної» плями протягом кількох років, але потім трансформується за 1-2 місяці. Зустрічається частіше у людей середнього віку. Її симптоми є невеликі  розміри пухлини, неправильна  форма з нерівними краями, забарвлення  різних відтінків. Найчастіше переважає коричневий або темно-коричневий колір із синюватими вкрапленнями. Така меланома може проявлятися  кровоточивістю.

Інший агресивний тип меланоми – вузлова, що зустрічається у 15-30 відсотків хворих. Розвивається у  людей  на візуально непошкодженій  ділянці шкіри. Основний симптом – пухлина  у вигляді темно-синього вузлика. Такі злоякісні  пухлини дуже швидко ростуть, при цьому вражаючи довколишні шари шкіри.

Лентиго-меланома зустрічається у 5-10 відсотків хворих  старшого та похилого віку. Її симптомами є вузлики у вигляді плям  світло-коричневого, темно – коричневого або темно-синього кольору, що мають діаметр від 1,5 мм до 3 мм. Зазвичай пухлина локалізується на обличчі, шиї, тильному боці п’ястей, стоп і розвивається протягом довгого часу. 

Першими ознаками меланоми, що виражаються в малігнізації невуса, вважають його зростання по площі, асиметрія країв, лущення поверхні, зміна забарвлення, поява свербіння і печіння. Пухлина може бути овальної, округлої або неправильної форми. Часто вона має  вигляд плоскої пігментної плями, може трохи випинатися, набувати грибоподібної форми, розташовуватись на широкій основі або ніжці. Зазвичай зустрічається одиночна  пухлина.  Біля неї  можуть формуватися додаткові вогнища. Початковий симптом меланоми шкіри-блискуча, гладка, дзеркальна поверхня. Вже пізніше на поверхні з’являються такі виражені ознаки меланоми, як нерівності, виразки, контактна кровоточивість. Забарвлення не завжди є визначальним при постановці діагнозу. Зазвичай  переважають  коричневі, темно-сині, темно-бурого кольору, але зустрічаються  і безпігментні меланоми. Пігментація пухлини буває як рівномірною, так і нерівномірною.

При підозрі  на меланому  шкіри проводять  обстеження  за допомогою дерматоскопу. В разі підтвердження підозри проводять цитологічне або гістологічне дослідження новоутворення, щоб поставити остаточний і вірний діагноз.

Корисні поради. Як правило, лікування меланоми здійснюється комбінованим або хірургічним шляхом. Променева терапія майже не застосовується через низьку радіочутливість пухлини. Хіміотерапія також малоефективна. Але, як і всі злоякісні  захворювання шкіри, меланома добре піддається лікуванню на початковій стадії. Тож за найменших підозр чи симптомів треба негайно звернутися  до лікарів  дерматолога, онколога. Онкохірург радить своєчасно  видаляти невуси, що постійно травмуються, а також обмежити кількість ультрафіолетового  випромінювання на шкіру. Засмагати без шкоди  для здоров’я можна до обіду і після 16.00. Користуйтеся кремом для засмаги не давайте своєму організму зневоднюватись під час спеки. Пийте  багато рідини, ні в якому разі не засинайте на відкритому сонці. Якщо з’явились зміни у ділянці родимки та ознаки меланоми, негайно зверніться до лікаря. У жодному разі не займайтеся самолікуванням.

 

За матеріалами Полтавського обласного центру громадського здоров’я 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися