Кременчугская газета
Четверг, 17 Января 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

На що хворіють кременчужани

 

31 августа 2018 08:00
На що хворіють кременчужани

Десятки тисяч мешканців нашого міста звернулися за допомогою до лікарів у 2018 році, підчепивши вірус чи інфекційне захворювання. Скільки з них лікувалися самотужки – таких підрахунків немає. Яких іще недугів слід остерігатися містянам та як убезпечити себе та свою родину? 

У Кременчуці грип та інші гострі респіраторні інфекції складають майже 90% всіх інфекційних патологій. Про це розповіла головна епідеміолог міста Лариса Коровіна. Кременчуцька газета дізнавалася, на що ще хворіють містяни.

Головна епідеміолог розповіла, що інфекційні захворювання за способами поширення розподіляють на три групи: крапельні (передаються повітряно-крапельним шляхом), кишкові (передаються фекально-оральним шляхом) та інфекції, що передаються через укуси комах, кліщів або тварин (так звані трансмісивні та зоонозні).

Грип звик приходити двічі

За даними Кременчуцького підрозділу «Полтавського обласного лабораторного центру МОЗ України», цього року 80% від загальної кількості інфекційних захворювань у Кременчуці – це саме гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ). Ці мікроби передаються найбільш легким шляхом – повітряно-крапельним, тому на ГРВІ хворіють найчастіше. 

«Щодо грипу і ГРВІ, то минулого епідсезону показники захворюваності не перевищували багаторічні середньостатистичні. Якщо брати до уваги епідсезон 2017-18 року порівняно з епідсезоном 2016-17 років, то відмічаємо зниження рівня захворюваності», – розповіла Коровіна.

Лікарка нагадує, що респіраторні хвороби некеровані. Однак введення карантинних заходів, які мали місце у Кременчуці минулої зими, дали свої результати: ланцюжок поширення захворювання розірвався. 

«Останні роки протягом епідемічного сезону фіксуємо дві хвилі (на початку та наприкінці року) збільшення рівня захворюваності на грип і ГРВІ. Цьогоріч, скоріш за все, спостерігатиметься така ж тенденція з середини грудня. Але поки що прогнозів Міністерство охорони здоров’я України, на які ми орієнтуємося, немає. Загальне загартовування організму, лікування хронічних захворювань дихальних шляхів, здоровий спосіб життя протягом усього року – це головні заходи профілактики. Щодо імунізації проти грипу, то вважається, що після щеплення максимальний ефект настає через 2-3 місяці. Але справа в тому, що на даний час поки ще не відомі вакцини, які рекомендуватимуть у Всесвітній організації охорони здоров’я, та які дозволять використовувати в Україні. Окрім цього ще не відомо, які штами грипу очікуються в наступному сезоні. Тож треба ще почекати прогнозів», – пояснює Коровіна. 

Дитяча хвороба «дорослішає»

Друга у групі повітряних крапельних інфекцій, поширена у Кременчуці цього року, це вітряна віспа (вітрянка). Теж некерована інфекція. З початку 2018 року в нашому місті більше, ніж удвічі відмічається ріст цього захворювання (див. інфографіку).

«У Кременчуці половина з тих, хто перехворів на «вітрянку» – це діти з організованих колективів (шкіл, дитсадків). Із них 36,7% – учні. 6% – дорослі, які в дитинстві не відвідували дитсадки. Хвороба характеризується високою контагіозністю (заразливістю – ред.) та  може передаватися через третіх осіб. Наприклад, медсестра контактувала з хворою дитиною. А вдома була зі своєю дитиною, яка потім може передати цю інфекцію ще комусь. Взагалі, за медичним баченням, на вітрянку хворіють раз на життя. Перенесене захворювання формує стійкий імунітет назавжди. Але трапляються випадки, коли перебіг хвороби був легкий, без яскраво виражених симптомів, й імунітет з деяких особливостей організму міг не сформуватися. Тоді захворювання може виникнути повторно. Але це більше виключення, ніж правило», – розповідає Коровіна.

Інфекції косять цілі родини

Вже третій рік поспіль кременчуцькі лікарі відмічають у місті ріст гострих кишкових інфекцій як серед дітей, так і дорослих. У 2018 році ці інфекції – на третьому місці серед усіх інфекційних захворювань (див. інфографіку).

В організм усіх хворих збудники потрапили фекально-оральним шляхом.

«Були випадки, що захворіла одна дитина, потім мама, а потім ще одна дитина з родини. Це вже сімейний осередок захворювання. У таких випадках реалізується контактний механізм передачі кишкової інфекції. Водних шляхів передачі у Кременчуці протягом останніх років не фіксували», – зазначила Коровіна.

Вона нагадує, що цього року зареєстрований один спалах гострої кишкової інфекції у гімназії №6 з 8 випадками, пов’язаними спільним фактором передачі. 

Лікарів турбує той факт, що у Кременчуці на гострі кишкові інфекції почали хворіти все частіше родинами.

«Якщо за відповідний період минулого року зареєстрували до 9 сімейних вогнищ, то цього року – 12», – свідчать дані.

Лариса Коровіна пов’язує це з недостатньою інформованістю населення відносно поводження в осередку,  де є хворий на кишкову інфекцію.

«Тобто медичні працівники належним чином повинні пояснювати, що має робити хвора людина, чи що робити рідним хворого. Перш за все, необхідно дотримуватися правил особистої гігієни біля інфікованого. В нього має обов’язково бути особисте спальне місце, постільну білизну слід прати окремо від інших речей. Також йому виділяють окремий посуд, який треба обробляти кип’ятінням. Загальні поради та рекомендації має надати лікар», – наголошує вона.

Гострі інфекційні хвороби частіш за все кременчужани «підхоплюють» через їжу.

 

«В основному, це страви домашнього приготування, продукти, куплені на ринках (в тому числі стихійних) та в торговій мережі міста. Хочу наголосити: аби не захворіти, треба закупки робити в місцях визначеної торгівлі, де є відповідний контроль. Коли це об’єкти стихійної торгівлі, то навіть претензії немає кому висловити», – говорить лікарка. 

Кір до Кременчука привозять

У нашому місті у 2018 році зареєстровано 7 випадків кору, на який перехворіли люди від 30 до 50 років. Минулого року таких випадків у нашому місті взагалі не фіксували. Останній раз 2 випадки кору фіксували 2010 року. Зазначимо, що Кременчук залишається позитивним випадком на тлі неприємної епідемічної картини, яку спостерігають в Україні і навіть на Полтавщині.

«Літом спостерігаємо зниження рівня захворюваності на кір: люди розрізнені, більше часу проводять на повітрі. Бо, як відомо, ця «керована» хвороба передається теж повітряно-крапельним шляхом.  

Епідемічне розслідування показало, що всі випадки кору у Кременчуці – «завезені». Один хворий – водій маршрутки «Горішні Плавні-Кременчук», другий працює у тих же Горішніх  Плавнях. Ще один чоловік інфікувався за кордоном або коли їхав додому через західний регіон. Також є випадок, коли жінка інфікувалася в Одесі», – розповіла Лариса Коровіна.

І нагадала, що головною профілактикою кору залишається імунізація в дитячому віці: планові щеплення дитині проводять в 1 рік і 6 років.

«Зараз вирішується питання про щеплення проти кору дорослого, декретованого контингенту населення. Це, перш за все, медичні працівники, освітяни, студенти педагогічного та  медичного коледжу, працівники сфери обслуговування. Приміром, працівники ЦНАПу», – зазначає лікарка.

За її словами, діти забезпечені вакциною КПК «Пріорікс» на 130%, тому є рекомендації вакцинувати й дорослих. 

Ротавірусні інфекції: чим більше досліджують, тим більше виявляють

Щодо ротавірусних ентеритів, то тут кременчуцькі лікарі відзначають ріст захворюваності. За 7 місяців цього року зареєстрований 41 випадок проти 15 за відповідний період 2017 року. 

«Впевнена, що ротавірусні захворювання важко виявляти, враховуючи тільки клінічні ознаки. Рідкі випорожнення характерні для хвороби як бактеріального, так вірусного характеру. Однак слід відзначити: чим більше хворих обстежені на ротавіруси, тим більше випадків виявляємо», – говорить Коровіна.

І зазначає, що у Кременчуці був період, коли тестів не було взагалі, тому захворювання не виявляли. Це зовсім не означає, що діти не хворіли на ротавірусні ентерити. Щодо щеплень, які планують роботи дітям за кошти бюджету міста, то тут будь-які висновки робити рано. Коли щеплення розпочнуть,  тоді й проведуть аналіз. 

Літо минає, але кліщі можуть нагадувати про себе і восени

За І півріччя цього року у Кременчуці зафіксували 10 випадків хвороби Лайма. При тому, що за той же період минулого року не було жодного. 

«По Полтавській області ситуація ще гірша. Так, позаминулого тижня в області зареєстрували 9 випадків цієї хвороби, 6 – у Полтаві. Більшість хворих розповідають, що інфікування (присмоктування інфікованих кліщів) відбулося за межами міста. Як правило, це дачі, лісові зони або зони відпочинку біля Псла та Дніпра. Декого з кременчужан кліщі кусали навіть в одній із сусідніх областей. Менше хворих інфікувалися в місті», – говорить Коровіна. 

Цікаво, та деякі хворі впевнені, що їх кліщі не кусали зовсім. Лікарі припускають, що інфікувалися люди від укусів мошок.

Зараз усі випадки хвороби Лайма підтверджені лабораторними дослідженнями. Та не виняток, що ця кількість може збільшитися до кінця року оскільки від часу укусу до прояву клінічних ознак недуги може пройти 3-4 тижні , а то й більше. А тим, кого вкусили кліщі, Лариса Коровіна рекомендує обов’язково проконсультуватися в інфекціоніста. Саме він має оцінити всі ризики. Тільки фахівець вирішує, чи потрібно  проводи профілактичне лікування.

 

Фото УНИАН

Інфографіка Кирило Воронцов

Світлана Павленко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться