Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 22 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Не кінець світу: як та де онкохворим кременчужанам лікуватися у воєнний час

Ми в Telegram

12 березня 2023 09:00

Важкі часи зараз переживають усі українці. Але дехто окрім загальних проблем стикається та бореться з хворобою, яка лякає більшість населення планети. З нового року онкопацієнти можуть безкоштовно проходити обстеження та лікування в Інституті раку. Ми дізнавалися, чи є можливість лікуватися у нашому місті, аби не їздити до столиці час від часу.

Нещодавно Національний інститут раку Міністерства охорони здоров’я України підписав договір з Національною службою здоров’я України про надання 16 пакетів допомоги онкохворим, на загальну суму майже 441 млн грн.
Як і раніше, окрім раннього виявлення підступної хвороби, діагностики, хірургічних втручань, паліативної меддопомоги пацієнти з будь-яких куточків України можуть в цьому медзакладі отримати безкоштовне радіологічне лікування, операції в умовах стаціонару одного дня, стаціонарну чи амбулаторну меддопомогу. Однак чи варто кременчужанам їхати за цими послугами у інші міста чи повноцінно лікуватися можна і в рідному місті? Про це ми намагалися дізнатися в управлінні охорони здоров’я Кременчуцької міської ради. Проте упродовж місяця ми так і не отримали відповідь на наш інформаційний запит на ім’я очільника установи Максима Середи. Тож за коментарем звернулися безпосередньо до Володимира Севідова, головного лікаря Кременчуцького обласного онкодиспансеру, де зараз проводять діагностику та лікують онкохворих мешканців міста та Південного госпітального округу.

Що передбачено договором з НСЗУ

За словами Севідова (на фото), за останні роки медреформа значно покращила порядок надання лікарняних послуг. Адже тепер, відповідаючи критеріям Нацслужби, диспансер отримує необхідні кошти для безкоштовного лікування пацієнтів, згідно з європейськими стандартами. Так, на 2023 рік у закладі замовили договір на надання різних медпослуг на 63 млн грн. Загалом понад 90% послуг надаються пацієнту у цьому закладі. Йдеться про безкоштовні послуги по 13 пакетах: хіміотерапію, стаціонарну допомогу, хірургічний пакет, гастроскопію, колоноскопію, гістероскопію, мамографію, цистоскопію.

Іншими словами, якщо громадянин отримав направлення від сімейного лікаря, він може розраховувати на безкоштовне лікування в онкодіспансері: як початкове, так і подальше.

«Є система звернення. Людина не приходить з вулиці, а уже йде від сімейного лікаря з направленням. Звісно, має бути вказаний діагноз, близький до онкології. Людина з будь-якою патологією отримує безкоштовне амбулаторне обстеження: усі клінічні загальні аналізи та вторинні, наприклад, колоноскопію, цистоскопію, мамографію, гістероскопію. Але зверну увагу, що окремі безкоштовні послуги регламентовані НСЗУ за віком», - пояснює Севідов.

Найчастіші захворювання

За останні 20 років онкопатології наздоганяють кількість серцево-легеневих захворювань. Так, серед чоловічих захворювань на першому місці кременчуцькі лікарі називають рак легень, на другому – рак шлунка та на третьому – онкологію товстої прямої кишки. Також досить частим стало захворювання раку шкіри. На щастя, його навчилися виявляти на ранніх стадіях.

У жінок серед онкозахворювань на першому місці рак молочної залози, а далі – рак тіла матки та рак шлунку.

«Факторів для таких захворювань, на жаль, зараз дуже  багато: неочищена вода, їжа і те, чим ми дихаємо. Через війну через 5-10 років варто готуватися до стрибка захворювань. Причина - викиди канцерогенів у повітря. Проте, якби були більш налагоджені програми ранніх оглядів і скринінгів, впевнений, що цифри були б геть іншими. Що і варто взяти до уваги громадянам будь-якого віку», - підсумовує лікар.

Ціна питання

Передбачена у онкодиспансері і безкоштовна хірургія. Проте у цій категорії лікарських послуг є деякі нюанси, які перед лікуванням узгоджуються з пацієнтами.

«Наприклад, порівняємо ситуації при ракові шлунку та звичайній язві. При ракові людина виснажена, там майже немає часткової операції – передбачене повне видалення шлунку. Також тут ще відбувається лімфодисекція забрюшної полості, а отже, травматичність буде значно більшою і реабілітація після операції суттєво довшою. А тариф від НСЗУ на цю послугу однаковий. Тобто, якщо язву шлунка можна провести на фізрозчині та антибіотиках, то в онкології необхідні білкові розчини і інші додаткові ліки, тариф, який Нацслужба забезпечує, не повністю покриває витрати. Цього року у НСЗУ озвучили, що цей нюанс враховуватиметься та коштів на це виділятиметься більше. Поки такого, на жаль, немає», - розповів Севідов.

Або, наприклад, головний лікар роз’яснює деякі тонкощі хірургічного втручання у випадку раку кишечника 2-ої стадії. Таку операцію можна провести традиційним хірургічним шляхом або лапороскопією. НСЗУ забезпечує пацієнту безоплатний традиційний метод (після якого імовірна довша реабілітація). Але якщо пацієнт обере лапороскопію, кожний розхідний матеріал коштуватиме йому по 100 євро.

Додатковий момент - хіміотерапевтичні препарати. Ними централізовано забезпечує Міністерство охорони здоров’я, відповідаючи на запити медзакладів, а не закуповує НСЗУ. Цьогоріч виникли деякі проблеми з закупівлями.

«Минулого року покриття хіміотерапевтичним засобами складало до 90%. Цього ж року через військовий час такі закупівлі порушені. Тож зараз хіміотерапевтичними препаратами пацієнт забезпечений лише на 50%», - пояснює Севідов.

Новинки

У 2023 році онкодиспансер прийняв на роботу трьох онкологів (одна з них внутрішньо переміщена особа), торік тут працевлаштували двох лікарів–переселенців - у новостворену патогістологічну лабораторію.

Також упродовж 2022 року онкозаклад закупив обладнання японського виробництва експерт-класу на 30 млн грн. Це ендоскопічна техніка зі штучним інтелектом, завдяки якому лікар навряд чи не помітить проблему у пацієнта, на яку треба звернути увагу. Також у роботу ввели новий ультразвуковий ендоскопічний прилад.

«Штучний інтелект не ставить діагнозів, він лише радить звернути увагу на ситуацію. Це високоточне обладнання, яке допомагає не пропустити якогось діагнозу. Також завдяки ендоскопії УЗД вказується глибина проростання захворювання у шлунок і, відповідно, звідси визначаємо, з чого починати лікування», - коментує Севідов.

Також ми дізналися, що за останні три роки у онкодиспансері розширили спектр хірургічних втручань. Зокрема, додалися операції при ракові легень, сечового міхура та передміхурової залози.

«Проводимо 97% усіх можливих операцій, які роблять у Полтавському обласному онкодиспенсері, окрім операцій на гортані та при ракові стравоходу», - прокоментував лікар.

Він зауважує, що лише у Кременчуці роблять операції з радикальної простатектомії (видалення) та екстирпації (видалення) сечового міхура.

«За рік із тисячі нововивчених випадків потребують лікування у інститут раку 2-3 осіб. Адже на місцях є необхідна база та спеціалісти», - зазначив головний лікар онкодиспансеру.

Можливі перспективи

Якщо більшість послуг онкохворі кременчужани можуть отримати у рідному місті, то, наприклад, радіовипромінювання чи інші подібні онкопослуги їм доводиться шукати в обласному центрі чи у Києві.

«Для Полтавщини необхідні 8 лінійних прискорювачів. На кількість звернень пацієнтів у Кременчуці було б доречно облаштувати 2 таких апарати, але для цього необхідне добудувати новий корпус. На жаль, на даному етапі військового часу це питання зависло у повітрі. Сподіваємося, після Перемоги до нього повернемося знову», - підсумовує лікар.

Безкоштовний онкоскринінг

Зауважимо, у Кременчуці можна зробити безкоштовні скринінги у різних медзакладах. За інформацією пресслужби міськвиконкому, обстеження можна пройти у:

- Першій міській лікарні ім. О. Богаєвського (вул. Лікаря О. Богаєвського, 60/1): мамографія, клінічне обстеження молочних залоз, гастроскопія, колоноскопія, цистоскопія, гістероскопія;

- лікарні планового лікування (колишня Центральна районна лікарня), (пр. Полтавський, 40): колоноскопія, огляд лікаря-уролога;

- лікарні «Придніпровська» (пров. Павлівський, 1/4): колоноскопія;

- лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька» (вул. Лікаря Парнети, 2 – колишня вул. Павлова): колоноскопія, огляд лікаря-уролога;

- лікарні «Правобережна» (вул. Лікаря Бончука, 7 – колишня вул. Манагарова): колоноскопія, огляд лікаря-уролога;

- перинатальному центрі (вул. Майора Борищака, 20/3): мамографія, ПАП-тест і ВПЛ-тест;

- обласному онкологічному диспансері (вул. Лікаря О. Богаєвського, 60/1): мамографія, клінічне обстеження грудних залоз;

- жіночій консультації №1 (вул. І.Мазепи, 17) та №2 (вул. Київська, 14): клінічне обстеження грудних залоз.

Додають, що усі вищеперераховані послуги (окрім тесту на ВПЛ) оплачуються лікарням із державних коштів за рахунок програми медичних гарантій. Але для обстеження треба отримати направлення від сімейного лікаря.

P.S. Тож до якого закладу та у якому місті звертатися за допомогою у випадках виявлення онкозаховрювань – справа кожного із пацієнтів. Кременчужанам же варто розуміти, що володіючи інформацію, не варто заламувати лікті у паніці. Вирішувати ситуацію треба з холодним розумом. І як би не було складно, не зважаючи на військовий стан в Україні, на не найкращі часи у фінансовому плані, частина питань у галузі онкологічних захворювань вирішується, зокрема у нашому місті.

Нагадаємо, Лунін відповів на запитання щодо подальшої долі Кременчуцького онкодиспансеру.

Кременчуцький обласний онкодиспансер закупляє наркотичні засоби і інші препарати.

 

Ліна Романченко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися