Кременчугская газета
Вторник, 23 Октября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Пенсійна реформа: перезавантаження

15 октября 2017 09:00
Пенсійна реформа: перезавантаження

Понад 60 тисяч кременчужан відчують осучаснення пенсій вже у жовтні. Для майже половини розмір пенсії збільшиться менше, ніж на 200 грн; доплата у понад 1 тис грн торкнеться менше, ніж 8 тис осіб. 

3 жовтня Верховна Рада проголосувала за пенсійну реформу, яка передбачає підняття мінімальних пенсій, осучаснення пенсій, призначених у попередні роки, зміну підходу до призначення нових пенсій із врахуванням страхового стажу людини та запровадження накопичувального рівня пенсійної системи.
Що принесе нова реформа пересічним кременчужанам? З цим питанням Кременчуцька газета звернулася до голови міського управління Пенсійного фонду Романа Ареп’єва, який розповів про основні нововведення законопроекту. 
Пенсій у розмірі 949 грн більш не буде
Відповідно до проголосованого законопроекту, з 1 жовтня 2017 року міні¬мальна пенсія для осіб, які мають повний страховий стаж, встанов¬лена на рівні 1 тис 452 грн. Тож, понад 9 тис 889 пенсіонерів Кременчука отримають цього місяця пенсію на 140 грн більшу, ніж у вересні. 
Для інвалідів із дитинства, дітей-інвалідів, пенсіонерів, які не мають повного стажу, розмір пенсії збільшили на 45%, до 1 тис 373 грн.
Однак за словами віце-прем’єр-міністра України Павла Розенка, частина пенсіонерів можуть отримати підвищення у листопаді. Це пов’язано з необхідністю проведення перерахунку, тому в листопаді будуть доплати.
Пенсії осучаснюють
Також передбачено осучаснення пенсій, яке не проводилося із 2012 року. Склалася ситуація, що людям, які, маючи однаковий стаж і однаковий заробіток, через ріст показника середньої зарплати з року в рік, отримували різні розміри пенсій. За даними Мінсоцполітики, вони відрізняються у 2,5 рази.
Щоб вирівняти ситуацію, Пенсійний фонд проведе перерахунок пенсій, застосовуючи показник середньої зарплати у 3 тис 764 грн 40 грн за попередні 3 роки: 2014, 2015 і 2016.
За оцінкою міського управління Пенсійного фонду, осучаснення пенсії торкнеться 60 тис 598 кременчужан. Їхні пенсії зростуть по-різному: у когось менше, ніж на 200 грн, а в когось на понад 1 тис грн.


Однак перераховуватися не будуть пенсії, призначені у 2017 році – це торкнеться близько 1 тис 500 осіб.
Змінюється формула призначення пенсії
Для призначення пенсій використовуватимуть формулу, де розмір пенсії дорівнюватиме добутку розміру середньої зарплатні за 3 роки, індивідуального коефіцієнту зарплатні та коефіцієнту страхового стажу.
Розмір пенсії = Сз × Ікз × Кс,  де
Сз – розмір середньої зарплати за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії, індиві-дуальний коефіцієнт зарплати (Ікз) є співвідношенням розміру зарплати до середньої зарплати, з якої сплачувалися страхові внески. А коефіцієнт страхового стажу (Кс) визначається як множник тривалості років стажу роботи людини на величину оцінки одного року страхового стажу.
Ця формула, за логікою уряду, враховує 2 основні економічні параметри: підвищення інфляції і зростання середньої зарплатні. Таким чином пенсії мають зростати з кожним роком більше, ніж рівень інфляції.
Коефіцієнт оцінки вартості одного року стажу для осучаснення пенсій становитиме 1, для призначення нових пенсій у 2017 році – 1,35, а з 2018 року – для усіх 1.
Хто виграє, а хто втратить
Із 1 жовтня скасують 15% зниження розміру пенсій працюючим пенсіонерам. Пенсії у повному розмірі почнуть отримувати майже 4 тис 100 кременчужан. 
Покращення відчують також 1 тис 487 жінок нашого міста, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію. До 1 січня 2015 року право на достроковий вихід на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років, якщо вони мали не менше 30 років страхового стажу. У цьому випадку розмір їхньої пенсії був зменшений на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Таке зменшення передбачалося здійснювати протягом усього періоду отримання пенсії.
Ухвалений законопроект передбачає зупинку зменшення розміру пенсій для таких жінок, при цьому застосовуючи «дзеркальний» принцип. Умовно, якщо жінка вийшла на пенсію на 2,5 роки раніше, то зниження пенсії припиниться через 2,5 роки після набуття чинності норми.
Для деяких категорій збережено право на достроковий вихід на пенсію. Зокрема матері, які виховали п’ятеро дітей або дітей-інвалідів з дитинства, можуть виходити на пенсію у 50 років. Військові – учасники бойових дій зможуть виходити на пенсію у 55 років.
Тим часом для низки категорій передбачена відміна призначення пенсій за вислугою років. Йдеться про освітян, медиків, колишніх чиновників, суддів, прокурорів тощо. Однак вже призначені пенсії не відміняються, але перерахунку не підлягають та будуть виплачуватися в існуючому розмірі (прокурори, судді), а пенсії за вислугу років (педагоги, медики) будуть перераховані на загальних підставах. 
Нові пенсії вказаним категоріям призначатися не будуть, якщо право на їх призначення не виникло до реформи.
Наприклад, працівник освіти відпрацював 25 років на посаді вчителя до  квітня 2015 року, але продовжує працювати і правом на пенсію не скористався. Після свого звільнення він може звернутися за призначенням пенсії за вислугу років незалежно від віку.
Однак для військовослужбовців призначення пенсії за вислугу років залишили. За даними міського управління Пенсійного фонду, на 6 жовтня таку пенсію отримують 5 тис 400 кременчужан.  
Щодо людей, які працюють в умовах, шкідливих для здоров’я, то для покращення їхнього пенсійного забезпечення, законопроект передбачає збільшення розміру ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) для підприємств зі шкідливими і важкими умовами праці до 37% і до 29% для робіт і професій, пов’язаних з підвищеним нервово-емоційним, інтелектуальним навантаженням або в особливих природних умовах. Для інших роботодавців ставка ЄСВ збережеться у 22%.
Підняття пенсійного віку не передбачається, але урядова реформа вимагає посилення вимог до страхового стажу для призначення пенсії. Страховий стаж – це той період, за який людина або її роботодавець сплачували страхові внески до Пенсійного фонду України.
Мінімальний страховий стаж для виходу на пенсію у 2017 році залишається незмінним – 15 років. Уже у 2018 році право на призначення пенсії матимуть ті, у кого буде 25 років страхового стажу. Далі він з кожним роком буде збільшуватися на 1 рік. І у 2028 році має сягнути 35 років.
На практиці це означатиме, що для багатьох людей пенсійний вік таки збільшиться. За підрахунками Мінсоцполітики, вимогу до страхового стажу в 25 років у 2018 році зможуть виконати 85% українців. Однак у 2028-му 35 років стажу матимуть тільки 55% 60-річних громадян. Відтак решті доведеться продовжувати працювати і після досягнення 60-річного віку.
Закон передбачає, що, якщо при досягненні 60-річного віку людина не має 25 років офіційного стажу, то на пенсію вона зможе вийти у 63 роки. Якщо ж стаж становить 15-20 років, то доведеться працювати до 65 років.
Що врахують у страховий стаж 
Відповідно до ухваленого законопроекту, до страхового стажу враховуватимуть:

  • підприємницьку діяльності за спрощеною системою оподаткування за період з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року (потрібно підтвердження у вигляді довідки про реєстрацію та підтвердження про перебування на спрощеній системі оподаткування, а не на загальній);
  • підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткуванню з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків, незалежно від їх розміру;
  • військову службу до 31 грудня 2017 року включно;
  • відпустку у зв’язку з вагітністю в період з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно;
  • відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку з 1 січня 2004 року до моменту введення сплати страхових внесків за жінок, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку;
  • навчання у вищих навчальних закладах за денною формою навчання на умовах державного замовлення, а також навчання в аспірантурі і докторантурі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року включно. Стаж до 1 квітня 2004 року буде врахований за раніше діючим законодавством. Наприклад, навчання у вищих та середніх спеціальних закладах, якщо це була денна форма навчання, час догляду непрацюючої матері за дитиною до 3 років).

Людям, які до 1 липня 2000 року працювали на приватних підприємствах, для підтвердження реального рівня зарплати необхідно буде подавати у Пенсійний фонд довідки з тодішнього місця праці із відомостями про зарплату та відповідними рахунками. Без цього пенсію їм обчислюватимуть тільки з урахуванням зарплати за даними персоніфікованого обліку, запровадженого 1 липня 2000 року.
Уряд пропонує купити 2 роки до стажу
Новий пенсійний законопроект дозволяє купити 2 роки страхового стажу. Для цього необхідно буде доплатити внески за «недопрацьовані» роки. При цьому застосовуватимуть додатковий коефіцієнт щодо мінімального страхового внеску: 2 – за період до 12 місяців; 1,5 – за період із 13 до 24 місяців.
Якщо розраховувати, зважаючи на анонсовану на наступний рік мінімальну зарплату в 3 тис 723 грн, треба буде доплатити 19 тис 657 грн за перший рік, 14 тис 743 грн за другий рік, тобто 34 тис 400 грн за 2 роки.
Для людей, у яких страховий стаж становитиме менше 15 років, передбачена тимчасова соціальна допомога. Соцвиплати будуть визначатися, зважаючи на рівень доходів сім’ї пенсіонера.
Зароби собі на старість
Нова реформа передбачає запровадження накопичувальної пенсійної системи з 2019 року. Тобто гідну пенсію теперішні молоді працюючі люди зможуть отримувати, коли сплачуватимуть ЄСВ до Пенсійного фонду та коли відраховуватимуть частини заробітку на персональні рахунки у приватних пенсійних фондах, які зможуть обирати самостійно.
Громадяни віком до 35 років зобов’язані брати участь у накопичувальній пенсійній системі, а люди старші 35 років можуть брати участь у накопичувальній системі за власним бажанням.
Тобто для формування майбутньої пенсії з 2019 року необхідно буде сплачувати ЄСВ та 2% від зарплати – у приватний пенсійний фонд. Щороку сума, яку потрібно платити у приватний фонд, буде зростати на 1%, поки не досягне 7% від зарплати.
Така схема затверджена у новій пенсійній реформі. Однак нововведення почне працювати лише після того, як Верховна Рада прийме законопроект щодо впровадження обов’язкової накопичувальної системи.

 

Олена Сінтюріна
 

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Конкурсы
  • УВАГА РОЗІГРАШ: вболівай за улюблену команду «Ворскла» під час домашніх матчів ЛІГИ ЄВРОПИ!

    Що потрібно зробити, щоб отримати свій ЩАСЛИВИЙ КВИТОК і повболівати за улюблену команду – читай нижче.    

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться