
Однією з найчастіших причин ендокринної безплідності є гіперпролактинемія, або підвищення рівня пролактину в крові. Пролактин — це гормон, який виробляється передньою часткою гіпофіза. Основною його функцією є формування молочних залоз та регулювання лактації у жінок.
Корисна інформація про лікування безпліддя за покликанням:https://mdclinics.com.ua/ua/uslugi/lechenie-besplodiya/
Пролактин в організмі жінок та чоловіків
Пролактин присутній у крові не лише породіллі, а й у невагітних жінок, і чоловіків. У чоловіків він бере участь у виробленні тестостерону та утворенні сперматозоїдів, у невагітних жінок — у механізмі овуляції. Цим його роль не вичерпується, всього гормон має понад 300 функцій попри низький вміст у крові. Вироблення гормону коливається протягом доби, добовий максимум припадає на час сну.
У нормі рівень пролактину починає значно збільшуватися лише у другій половині вагітності, досягаючи піку перед пологами, тоді дещо знижується та стабілізується на досить високому рівні, який підтримується весь час годування груддю.
Високий рівень пролактину — гіперпролактинемія
Регулюючи вироблення грудного молока, високий пролактин одночасно пригнічує синтез гонадотропних гормонів — фолікулостимулювального та лютеїнізувального, які регулюють менструальний цикл. Ось чому у жінок, що годують грудьми, під час лактації немає менструацій. Це фізіологічний механізм, який, ймовірно, захищає жіночий організм від виснаження швидкою повторною вагітністю. Але поза вагітністю саме цей механізм може стати причиною безпліддя, коли пролактин значно підвищується за патологічних причин. У чоловіків підвищення рівня пролактину теж призводить до безпліддя.
Надмірно низький вміст пролактину в крові також спричиняє порушення репродуктивного здоров'я, але він трапляється значно рідше, ніж гіперпролактинемія.
Симптоми гіперпролактинемії
Найчастіше стан із патологічно високим рівнем пролактину в крові своїм єдиним проявом має безплідність. Вона виявляється лише тоді, коли репродуктолог призначає аналізи на гормони. Але іноді гіперпролактинемія все ж таки має певні ознаки, які можуть привертати на себе увагу й до появи проблем з фертильністю.
Симптоми гіперпролактинемії у жінок:
- розлади менструального циклу; відсутність овуляції (ановуляторні цикли);
- галакторея (виділення молока у жінок, що не народжували);
- акне;
- гірсутизм (оволосіння за чоловічим типом).
Симптоми гіперпролактинемії у чоловіків:
- гінекомастія (збільшення молочних залоз);
- зменшення м'язової маси;
- еректильнадисфункція;
- олігоспермія.
Як у жінок, так і у чоловіків гіперпролактинемія може проявлятися остеопорозом, ожирінням, зниженням лібідо, стомлюваністю, дратівливістю та схильністю до депресії.
Чим спричинено підвищення рівня пролактину?
Причини підвищення пролактину можуть бути фізіологічними та патологічними. До фізіологічних відносяться вагітність та лактація. До найпоширеніших патологічних причин належать:
- пролактинома — доброякісна пухлина гіпофіза, клітини якої продукують пролактин;
- синдром полікістозних яєчників;
- гіпотиреоз.
Але найчастішою причиною гіперпролактинемії є приймання ліків, що впливають на дофамін (цей нейромедіатор зменшує вироблення пролактину). До такої групи лікарських засобів належать усі нейролептики.
Лікування
Лікування спрямоване на усунення причини патологічного стану. При гіпофізарній пухлині може бути показано її хірургічне видалення. Якщо гіперпролактинемія має лікарське походження, ліки скасовують, підбираючи аналоги, що не впливають на пролактин, або коригують дозу. Нормальний рівень гормону відновлюється протягом кількох діб після відміни. В інших випадках вдаються до медикаментозної корекції гормонального фону та відновлення репродуктивної функції.