Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Суббота, 8 Августа 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Пивиха і дніпровські острови – в небезпеці!

 

1 августа 2020 13:00

У Кременчуці й регіонах – навала туристів. Це не приносить ніякого доходу, а лише руйнує довкілля.

За якихось 35 кілометрів від нашого міста розташована найвища точка Лівобережжя України – гора Пивиха (168 м заввишки). Знаходиться вона неподалік від південної околиці смт. Градизьк. Площа природоохоронної території навколо гори складає 165,2 га. Підвищення утворилося внаслідок дії льодовика дніпровського зледеніння і є ландшафтним заказником місцевого значення. Пивиху називають перлиною Придніпров’я, райським куточком, а про цілющі властивості блакитної глини з цієї гори говорено-переговорено.

Внутрішній туризм – стихійний туризм?

Цього року сталося те, до чого не були готові у Градизьку: навали туристів не лише з Полтавщини, а й інших регіонів ринули на Пивиху. Також чимало туристичних фірм у карантинний рік внесли поїздки на цю гору у розклад своїх мандрівок. Тож у вихідний день тут нараховують сотні приватних автомобілів, десятки автобусів. Так, із Кременчука за 100 грн сюди возять відпочити на весь день. За 380 грн обіцяють покатати на квадроциклах, зробити фотосесію. Селищний голова Градизька Мирослав Носа говорить, що цього сезону до них везуть централізовано туристів з Полтави, Черкас, Києва, навіть із Миколаєва.

«Цього року ми спостерігаємо неконтрольований потік туристів. Є такі, які приїжджають власним транспортом, а є ті, хто користується послугами турфірм. І, звісно, їм відомо, що вони провозять людей на територію державного підприємства «Кременчуцький держлісгосп», а саме в заказник місцевого значення. І ніхто не узгоджує поїздки організованих груп із власником земельної ділянки. Тобто, це стихійний туризм. Зрозуміло, що заробляти десь треба, коли зовнішній туризм закритий – тож всю увагу переключено на внутрішній», – говорить Носа.

І зазначає, що місцева влада до цього не була готова, і ніяку інфраструктуру не встигли підготувати.

«Адже всім було відомо, що там немає нічого, окрім природи і краєвидів», – пояснює селищний голова.

Побачивши, що ситуація неконтрольована, Мирослав Носа через Фейсбук звернувся до відпочивальників та організаторів поїздок щодо обмеження візитів на гору. А вже спільно з держлісгоспом перекрили всі в’їзди для автомобільного транспорту, нагадавши, що на територію заказника проїзд приватного транспорту був заборонений завжди, але ніхто не дотримувався цих правил.

Хто такі «зеленосранці»

Збільшення відпочивальників на Пивисі призвело до значного засмічення території. Нещодавно за ініціативи селищної ради Градизька організували акцію з прибирання гори.

«Все сміття зібрали, відсортували і вивезли. Вийшло два тракторні причепи. Це при тому, що навесні всю територія теж прибирали. Окрім цього, відпочивальники витоптали сотні квадратних метрів трави. А на території заказника є декілька видів рослини, які занесені в Червону Книгу України. Ще вони копають ямки (для туалетів або сміття), вирубують дерева, вбивають у дерева цвяхи і натягують мотузки, аби сушити одяг. Для свого комфорту все роблять, а про природу мало дбають», – бідкається Носа.

І ділиться, що вже в селищі і термін таким туристам придумали – «зеленосранці». Тобто люди, які дбають про власний комфорт і зовсім не думають про природу.

Відпочинок на горі почали впорядковувати

У спекотну пору є ще одна велика небезпека – пожежна. Від найменшої іскри може вигоріти величезна територія.

«Зараз ми встановлюємо із громадськими єгерями контроль щодо роз’яснювальної роботи, як себе потрібно поводити в заказнику, що не можна розводити багаття тощо. Надалі плануємо з новим керівництвом табору відпочинку «Чайка» розробити туристичні маршрути, оснастити їх інформаційними стендами», – говорить Носа.

Зараз вже облаштували стоянку біля «Чайки», де туристам радять залишати транспорті засоби. Ціна послуги – 20 грн для приїжджих і безкоштовно – для місцевих. Тут є біотуалети і місце, куди можна викинути сміття.

Не відпочинок, а самозахоплення землі на дніпровських островах

Негативний приклад Пивихи щодо знищення природи у нашому регіоні не єдиний. Зараз не менш пильна увага туристів прикута до дніпровських островів.

Їх облюбували організатори походів на байдарках, які влаштовують там стоянки, туди вивозять організовані групи катерами.

А є кременчужани, які на берегах облаштували власні зони відпочинку. Про це Кременчуцькій газеті повідомила виконуюча обов’язки директора комунальної установи природо-заповідного фонду регіонального ландшафтного парку «Кременчуцькі плавні» Полтавської обласної ради Надія Гальченко.

«Зараз на території парку «Кременчуцькі плавні» спостерігаємо таку ситуацію: люди не просто приїжджають відпочивати, а й відбувається самозахват земельних ділянок. Починають будувати тимчасові споруди. Цього року Полтавська обласна рада виділили гроші з природоохоронного фонду для картографування за допомогою дрона отаких місць самовільного заняття земельних ділянок», – розповідає Гальченко.

Вона нагадує, що до відповідальності можна притягувати у тому випадку, якщо є капітальна споруда. А всі оці намети, альтанки – тимчасові.

«Та цього року на території парку, з боку заказника, знайшли будівлю з цегли, з вікнами на залізних запорах. І дійшли до того, що забудовники зрізали наш знак «Охороняється законом» і повісили його на свої двері. Наші інспектори з охорони природозаповідного фонду виявили, зафіксували, передали інформацію з листом лісгоспу. А ми як парк не можемо нікого покарати. Якби сказали, що цей острів передали парку – то було б інше. А так сільрада Білецьківська, сільрада Потоцька, Кременчук, за межами населених пунктів – держгеокадастр: на кого писати?» – говорить в.о. директора.

Тож єдиний засіб впливу – інформування, роз’яснювальна робота. Туристам і відпочивальникам працівники парку роздають безкоштовні пакети для сміття. А також листівки і буклети, де радять, як поводитися у сезон тиші у птахів, коли ті гніздяться, нагадують про пожежонебезпечний період тощо.

«Ми ж розуміємо, що зараз навала відпочивальників у зв’язку з тим, що немає можливості від’їжджати в інші місця під час карантину…» – констатує Надія.

Туристи допомогли побачити проблеми

Обидва наших співрозмовники зазначили і позитивний момент повального паломництва туристів. А саме, що на проблеми, які роками не могли вирішити, нарешті звернули увагу, і з’явилась надія на бодай-яку перспективу їх вирішення. Так Мирослав Носа нагадує, що щороку у Кременчуцькому морі зникає 5-7 метрів берегової зони в Глобинському районі. Там, де зведена дамба, таких обвалів немає.

«Коли зараз такий величезний туристичний інтерес, то до проблем гори можна привернути увагу. Ми цим хочемо скористатися. Із департаментом туризму Полтавської ОДА збираємось обговорити план розвитку туризму на Пивисі. На фінансування різних заходів нам можуть виділити кошти з екологічного фонду області вже на початку наступного року», – говорить Носа.

Є ще одна проблема Пивихи, яку не можуть вирішити роками – укріплення берегової зони.

«Вже підготували листа на адресу департаменту водного господарства – там замовляли раніше проекти з укріплення і фінансували їх. Документація виготовлена, але застаріла. Тож саме зараз треба говорити про відновлення процесу берегоукріплення», – зазначив селищний голова Градизька.

Тема берегоукріплення актуальна і для дніпрових островів. Надія Гальченко говорить, що острови Динька і Зелений просто змиває у Дніпро.

«Цього року Полтавська обласна рада виділяє нам кошти на проєкт щодо берегоукріплення і на проєкт оцінки впливу на довкілля. Якщо ми цьогоріч зробимо два проєкти, то наступного проситимемо кошти на їх реалізацію.

Навіть складно сказати, з чим це пов’язано, але, скоріш за все, з неконтрольованими скидами води Кременчуцького водосховища. Іноді міська влада зверталася до ГЕС, щоб зробили залпові скиди води, аби прибрати зелень. Наче добрі пориви, та там такі повороти і кут нахилу, що вода зносить береги островів», – її слова.

У 2021-му виповнюється 20 років ландшафтному парку «Кременчуцькі плавні», і Гальченко має надію, що і міська, і обласна ради допоможуть у вирішенні його проблем.

Реліктовий вид рослини витоптують туристи

Мало, що гора Пивиха є прекрасною пам’яткою природи, так на ній ще зростає рідкісна рослина – ефедра двоколоскова. Про це нагадує екологиня Надія Гальченко.

«Зараз у неї плодоношення. А її в цей період безжально витоптують», – говорить фахивчиня, нагадуючи, що Пивиха – єдине місцезнаходження унікальної рослини на території Полтавської області.

Це реліктовий вид рослини, що входить до переліку рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення.

Зазначимо, 22 липня стало відомо, що Пивиху закрили для автотуристів та місцеві побоюються «зеленосранців».

У Кременчуцьке водосховище «сповзає» автодорога.

Люди самі руйнують Пивиху, а гора обвалюється на них.

На берегоукріплення Кременчуцького моря виділили 2 млн грн.

 

Олена Ліпошко

Фото Богдана Ліпошко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться