Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Суббота, 23 Марта 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Кременчуг попрощался с «Золотым голосом городского радио»

 

23 августа 2018 11:40

Светлая память. 

Сегодня Кременчуг попрощался с золотым голосом городского радио - диктором Надеждой Стрик. Прощание прошло возле дома по ул. И.Сердюка (бывш. Октябрьская), где жила умершая.

Проститься с ней пришли в основном журналисты: Леонид Перепелятник (руководил городским радио), Александр Кулиш (был замдиректора радио), Вера Илькова, Лариса Тарасова, Анна Плаксий, Людмила Обревко, Сергей Перепелятник, Юлия Перепелятник и другие коллеги. Все они вспоминали, что Надежда Макаровна была жизнерадостным человеком.

Она родилась в 1950 году в селе Ивановка Кобелякского района. Там росла и закончила 9 классов, после чего пошла учиться в Полтаву, а потом вернулась в родной район и стала работать в газете «Колос» в Кобеляках. 

Позже она вышла замуж и переехала работать в Кременчуг. В 1975 году в семье родился сын. Она пошла работать на радио, где была диктором до пенсии и объявляла самые важные события города. Даже уйдя на пенсию она продолжила работать диктором на спасательной станции.

Леонид Перепелятник взяв слово в сердцах и назвал Надежду Макаровну «не дисциплинированной».

  «Надя, ты не дисциплинированная - шефа вперёд не пропустила. Должна была нести мой портрет, а теперь я понесу твой. Я все меньше друзей в городе встречаю и больше на кладбище», - с грустью отметил Леонид Перепелятник.

После прощания тело Надии Стрик катафалк повёз в село Ивановка, где она родилась, там ее и похоронят. 

О жизненном пути на работе в радио о Надежды Стрик сказано в книге Шевченко В. Е. «Юбилейное издание. Избранные произведения в 7 томах. Том IV. Средства массовой коммуникации Кременчуга: Конец XIX-го - начало XXI века. Энциклопедический справочник»:

«Говорить Кременчук», - такими словами з уст Надії, зазвичай розпочинався черговий випуск новин Кременчуцького міського радіомовлення. Її неповторний дикторський голос знали усі кременчужани, адже більше тридцяти років поспіль вона незмінно вела усі радіопередачі. Слід нагадати, що у ті часи завдячуючи суцільній радіофікації радіодинаміки та гучномовці були скрізь: у кожній оселі, на вулицях міста, в різних установах і закладах, у цехах фабрик і заводів, на польових станах і фермах Кременчуцького району. Радіотрансляції  стали найдоступнішим для населення джерелом інформації, а диктори – не менш відомими, ніж популярні артисти кіно і естради.

Нині, звичне раніше дротове радіомовлення витіснили з інформаційного простору короткохвильові радіостанції, яким, у свою чергу, доводиться конкурувати з телебаченням і соціальними мережами Інтернету. Що ж до дикторів, то представники цього раніш найпопулярнішого фаху, залишилися на державному радіо і у випусках новин на телебаченні.

Сьогодні Надію Макарівну можна без перебільшення назвати не просто ветераном дикторської справи, а живою легендою Кременчуцького міського радіо.

Вперше поріг радію Надія переступила як учасниця конкурсного відбору на посаду диктора міського радіо. Перемогти їй допоміг уже набутий певний досвід  журналістської і дикторської роботи, адже до переїзду до Кременчука вона працювала в редакції Кобеляцької районної газети «Колос» і водночас вела молодіжні передачі районного радіомовлення.

Дебют на Кременчуцькому міському радіо виявився вдалим: приємний, багатий на розмаїті відтінки тембр голосу, доволі виразна і чітка дикція, одразу привернула увагу і запам’ятовувалася радіослухачам різного віку. Схвальні відгуки додали молодій дикторці впевненості у собі, зміцнили переконання у правильності фахового вибору. Водночас вона добре розуміла, що для професійного зростання недостатньо мати тільки власну звукову палітру – свій тембр, свій голосовий діапазон, закладений батьками і матір’ю-природою. Потрібно було ще й бездоганно володіти словом: невимушено озвучувати текст, органічно фіксувати паузи, передавати найтонші  смислові зв’язки у кожному реченні, робити правильні наголоси. Вона прекрасно розуміла, що для диктора не може бути нецікавого тексту, будь-яка інформація, написана автором, цінна й необхідна для когось зі слухачів, а отже мусить бути цікавою і тому, хто її озвучує в радіоефірі. Для неї дуже важливими були грамотність і широкий кругозір, а ще – відповідне уявлення про те, що саме розповідаєш слухачам.

Для пізнання усіляких тонкощів дикторської майстерності їй знадобилося чимало часу, терпіння, а головне – наполегливості і старанності. Творчому становленню значною мірою сприяли дружні поради досвідчених колег з Полтавського обласного радіо – визнаної майстрині слова, дикторки Надії Штельмах і талановитого звукорежисера Леоніда Сорокіна, до якого приїжджали з Москви і Ленінграду для озвучення художніх фільмів і улюблених усіма мультиків. Взірцем для неї були також знамениті диктори Українського радіо Тамара Стратієнко та Ігор Мурашко. Особливо їй запам’яталися слова:

- Спочатку треба пропускати інформацію через серце, потім – через мозок, а вже тоді має право відкривати рота. Це все – триєдине!

Для молодих журналістів редакції міського радіо, які працювали разом з нею, цікавою і повчальною була навіть її підготовка до виступів перед мікрофоном. Задовго до початку передачі вона попередньо переглядала свій матеріал, а потім уважно перечитувала його з олівцем, розставляючи паузи. Під рукою обов’язково завжди лежали словники, бо вона вболівала і турбувалася про те, щоб вимова була дохідливою, а важливі слова мали акцент. Під час читання матеріалів завжди була максимально зібрана і зосереджена, а її мова – відточена і цілеспрямована. Голосовий діапазон досвідченої дикторки дозволяв їй озвучувати будь-який текст, незалежно від змісту і форми викладу.

В її творчому доробку є і проведення цікавих тематичних передач, і інтерв’ювання у прямому ефірі зі знаменитими і відомими людьми. З легкої руки головного редактора Кременчуцького міського радіо Леоніда Івановича Перепелятника, заслуженого журналіста України, було започатковано традицію запрошувати до радіостудії почесних гостей міста – космонавтів, політичних діячів, зірок естради і кіно, прославлених співвітчизників. Старші покоління кременчужан до сих пір з вдячністю і добрим словом згадують цікаві і змістовні радіопередачі «Даруємо пісню і слово», «Народний лікар», «Вітання іменинникам» та інші.

Нині Надія Макарівна на заслуженому відпочинку. Але для неї це досить умовне поняття. Ще донедавна вона з притаманною їй відповідальністю опікувалася клопітними справами секретаря Кременчуцької міської організації Національної спілки журналістів України, а з мікрофоном і понині не розлучається. Щоправда, не в радіостудії, а на радіовузлі міської водолазно-рятувальної станції. Енергійна вдача і тут дає про себе знати: крім обов’язкових нагадувань про дотримання правила безпеки на водоймах, із передач радіовузла станції відпочиваючі на центральному міському пляжі дізнаються про цікаві новини, пригоди і події. Кожен відпочиваючий має гарну нагоду послухати приємне мецо-сопрано Надії Стрік, яке з роками не втратило своєї чистоти, багатства інтонаційних фарб і привабливості.

Член Національної спілки журналістів України з 2006 р.

НАГОРОДИ, ВІДЗНАКИ:

1998 – Грамота Полтавського обласного комітету у справах преси та інформації.

2006 - Почесна грамота Кременчуцької міської ради Полтавської обл.

2008 – Почесна грамота Правління Полтавської обласної журналістської організації.

2010 - Почесна грамота Національної спілки журналістів України.

Напомним, 20 августа скончалась известная кременчугская журналистка Надежда Макаровна Стрик.

 

 

Олег Булашев

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться