Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понедельник, 9 Декабря 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Полтавська облрада звернулася до Кабміну та відповідних структур щодо виділення грошей на укріплення берега на Кременчуцькому водосховищі

 

21 декабря 2018 15:10

Створення водосховища призвело до активізації хвильової абразії берегів.

Полтавська облрада сьогодні звернулася до Кабінету Міністрів України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Басейнової ради середнього Дніпра щодо фінансування берегоукріплювальних робіт на Кременчуцькому водосховищі, повідомляє УНІАН.

Як сказано у тексті звернення, у 1959 році на території Полтавської області побудовано гідровузол Кременчуцької гідроелектростанції на р. Дніпро. З 1960 року почалося заповнення водою Кременчуцького водосховища загальною площею водного дзеркала 225,0 тисяч гектарів, яке розміщено на території Черкаської, Полтавської і Кіровоградської областей. Важливою особливістю є те, що водосховище має найбільшу регулюючу місткість – 13,5 млрд. м³ води. Це дає змогу перерозподілити стік річки Дніпро протягом року відповідно до потреб населення та галузей економіки України.

Поряд з цим, створення водосховища призвело до активізації хвильової абразії берегів. Довжина берегової зони Кременчуцького водосховища в межах Полтавської області становить 156,2 км. Береги, що піддаються розмиву, (абразійні) розповсюджені в межах Глобинського і Кременчуцького районів, мають загальну довжину 44,0 км. На узбережжі Семенівського району процеси розмиву берегів практично відсутні. За період експлуатації водосховища внаслідок вітрохвильового навантаження та різких змін рівнів води майже по всій довжині берегової лінії відбувся значний розмив і утворення пологих підводних мілин або крутих обривистих берегових уступів. Найбільшого руйнування зазнають береги поблизу населених пунктів Васківка, Пронозівка, Мозоліївка, Градизьк Глобинського району та Максимівка Кременчуцького району. Берегообвалення захвачує рільні землі, лісозахисні насадження, присадибні ділянки, створюється загроза руйнування житлових будинків та підсобних будівель в цих населених пунктах. Інтенсивність розмиву берегів становить 3-7, а в окремі роки до 10-15 метрів в рік. Загальна величина розмиву берега за весь період експлуатації водосховища перевищила: поблизу
с. Васківка – 350 м, с. Пронозівка – 280 м, с. Мозоліївка – 230 м, с. Максимівка – 150 м. Внаслідок переформування берегів вже втрачено більше 800 гектарів земельних угідь. З кожним роком цей процес не зменшується, а прогресує.

Заходи щодо зменшення негативного впливу руйнування берегової лінії на навколишнє природне середовище в області передбачені «Регіональною цільовою програмою розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну р. Дніпро у Полтавській області на період до 2021 року», яка затверджена рішенням шістнадцятої сесії Полтавської обласної ради шостого скликання від 23 травня 2013 року. В основу програми покладено принцип об’єднання зусиль державних та недержавних органів усіх рівнів для виконання берегоукріплювальних робіт на Кременчуцькому водосховищі та річках області із залученням коштів джерел фінансування державного та місцевих бюджетів.

В останні роки на водосховищі проводяться берегоукріплювальні роботи на найбільш небезпечних ділянках. Протягом 1985 – 2013 років виконані роботи по укріпленню берегів водойми на окремих ділянках загальною протяжністю 13,2 км. в межах населених пунктів Шушвалівка, Пронозівка і Градизьк Глобинського та Максимівка Кременчуцького районів. На це щорічно виділялося з державного бюджету по 500 – 700 тис. грн., що недостатньо. У
2014 – 2018 роках кошти на проведення берегоукріплювальних робіт на Кременчуцькому водосховищі не виділялися.

На сьогодні потребує виконання кріплення берегів водосховища, протяжністю 43,9 км. (орієнтовна вартість робіт на сьогодні складає близько
25 – 30 млн. грн. 1 кілометр кріплення).

По причині відсутності коштів роботи по укріпленню абразійних берегів Кременчуцького водосховища виконуються несвоєчасно та недостатніми темпами, зростає обсяг незавершеного будівництва. Збільшення тривалості будівництва призводить до зростання вартості об’єктів. У зв’язку з недостатнім обсягом і неритмічністю фінансування не вдається досягти головного – попередити виникнення можливих надзвичайних ситуацій на Кременчуцькому водосховищі та забезпечити надійний захист від шкідливої дії вод населених пунктів і сільськогосподарських угідь.

Враховуючи зазначене, депутати Полтавської облради просять від Кабміну, мінекологіі та Басейнової ради середнього Дніпрасприяння у вирішені питання фінансування берегоукріплювальних робіт на Кременчуцькому водосховищі за рахунок коштів державного бюджету.

Нагадаємо, береги Кременчуцького водосховища укріплювати дорого, але необхідно

Береги Кременчуцького водосховища укреплят за кошти екологічного фонду.

На сесії міськради 12 грудня 2018 року депутати не послухали Малецького: хочуть рятувати «Диньку».

 

 

Клим Соколов

 

 

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться