
Як відмова від громадських робіт може вплинути на виплати із безробіття, а як отримати мікрогрант на заснування власного бізнесу та чи можуть розраховувати на допомогу від держави переселенці?
Через повномасштабну війну росії з Україною багато людей втратили роботу. Безробітними стали не лише мешканці тимчасово окупованих територій і тих, де ведуться бойові дії. Хтось не може повноцінно працювати, адже ні з ким залишити дітей (зокрема, у нашому місті з початку рашистського вторгнення дитсадки не працюють, ред.), комусь просто заборгували зарплатню за попередні місяці і перспективи її отримати – немає. Як би там не було, але питання роботи – віддаленої чи ні стало зараз доволі актуальним для багатьох. Тому цього тижня Кременчуцька газета розбиралась у питанні пошуку роботи і можливостей, які є в умовах воєнного часу.
Як свідчать дані, що оприлюднила соціологічна група «Рейтинг» за перші місяці війни, внаслідок війни 41% громадян України припинили працювати. Виходить, що безробітним став майже кожен другий українець.
Зауважимо, нещодавно Полтавщину відзначено, як область, де найвищі показники із працевлаштування населення. Так із початку війни обласною службою зайнятості працевлаштовано 9 тис 100 осіб, зокрема 8 тис 400 осіб, які мали статус безробітного.
Про це стало відомо нашому виданню із даних Полтавської обласної військової адміністрації (ОВА). Загалом ж із початком введенням в Україні воєнного стану по 30 червня цього року в нашій області статус безробітного отримали 14 тис 400 громадян проти 10 тис 800 осіб, які зареєструвалися у березні-червні 2021 року. Зокрема, на облік на біржі праці стали 3 тис 200 осіб з інших регіонів України (більшість з Харківської області – 1 тис 700 осіб).
Компенсація за працевлаштування ВПО діє
У Полтавській обласній службі зайнятості нагадують: у області діє програма щодо компенсації роботодавцю витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в розмірі 6 тис 500 грн. Ці кошти упродовж 2-х місяців надає роботодавцю держава. Уже прийнято рішення про надання її 352 роботодавцям за те, що працевлаштували 906 ВПО. І це теж другий показник в Україні. Загальна сума компенсації з бюджету держави складає майже 12 млн грн.
Із другого дня війни росії проти України (25 лютого) до Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості почали звертатися люди із інших регіонів у пошуку роботи. На обліку зареєстровано 708 осіб із числа ВПО, із них працевлаштовано 38 осіб.
Як повідомили нашій редакції у центрі зайнятості, зараз із метою пошуку роботи найчастіше звертаються: продавці, бухгалтери, водії категорії «В», менеджери, торгові агенти, охоронники, прибиральники тощо. Втім на місцевому ринку праці потрібні представники інших професій–медичний персонал, водії категорії «С, Е», швачки, верстатники, слюсарі, електромонтери, інженери, машиністи екскаватора тощо.
Але на біржі праці Кременчука також зазначають, що у порівнянні із початком цього року понад вдвічі зменшилась кількість активних вакансій (які можуть запропонувати) – станом на 1 січня 2022 року їх було 563, а зараз – близько 200.
Безробітні, які виїжджають за кордон, втрачають можливість отримувати виплати – акцентують увагу у Кременчуцькому міськрайонному центру зайнятості. Але при поверненні в Україну знову можуть стати на облік. А ось ВПО, якщо раніше стояли у своїх регіонах на обліку на біржі праці і отримували виплати, мають їх і в Кременчуці. Також відомо, що при зверненні у пошуку роботи в інших регіонах міський центр з працевлаштування може надати інформацію про вакансії, які є в базі даних служби зайнятості України.
Громадські роботи: відмовився – залишився без виплат
Минулого місяця Уряд затвердив, що офіційно зареєстровані безробітні, які упродовж 30 днів не працевлаштовані, залучатимуться до суспільно корисних робіт. Місцева влада визначає на які саме роботи відправляти людей.
Це, зокрема, можуть бути: розбір завалів, будівництво захисних споруд, благоустрій, ремонтні чи сільськогосподарські роботи. Працівники отримують виплати. Однак одержувати кошти і водночас не піти на роботи буде неможливо.
«Ми фактично усуваємо можливість, коли люди могли отримувати кошти від держави і відмовлятися від запропонованої роботи. В умовах воєнного часу в державі немає для цього ресурсів. Усі мають або воювати й захищати Батьківщину, або працювати на перемогу й для фронту», – наголосив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
У Полтавському обласному центрі зайнятості зазначають, що зараз активізовано роботу по організації громадських та інших робіт тимчасового характеру. А з 1 липня поточного року з органами місцевого самоврядування на умовах співфінансування укладено договори, відповідно до яких створено 111 робочих місць.
Також рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради на ІІ півріччя цього року заплановано проведення суспільно-корисних робіт. Зараз триває процес заключення договорів з підприємствами.
Гранти на розвиток власного бізнесу
Також у нашому регіоні реалізується державна програма надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. Лише упродовж 10 днів надійшло 146 заяв через застосунок Дія, з них 87 отримувачів здобули позитивну оцінку уповноваженого банку. На сьогодні розглянуто комісією обласного центру зайнятості 63 бізнес-плани.
Обмежень щодо сфери роботи немає – це може бути будь-який вид послуг, від пошиття одягу чи взуття до СТО чи монтажних робіт.
Загалом, в Україні планують видати 20 тис грантів упродовж року на запуск будь-якого мікробізнесу в країні. Програма мікрогрантів на створення власного бізнесу розрахована як на досвідчених українців, так і на початківців. Для участі вони мають підготувати бізнес-план майбутнього підприємства та разом із заявкою подати через портал Дія. «Ощадбанк» здійснює оцінювання бізнес-плану, ділової репутації заявника, після чого учасник має пройти співбесіду у центрі зайнятості. Рішення про надання гранту приймається Державною службою зайнятості. Кошти видаються на основі рейтингу: спочатку фінансування отримують заявники з найвищим балом. Розмір суми визначається відповідно до запиту, але не менше 50 тис грн та з урахуванням кількості робочих місць: 150 тис грн, якщо підприємець створює одне робоче місце та 250 тис грн – за два.
У найближчому майбутньому уряд має також погодити аналогічні грантові програми для сфери переробки та ІТ.
Не біржа праці: пошук роботи через онлайн-платформи і інші способи
В Україні існує багато сайтів, які допомагають шукати роботу. Туди може подати заявку як роботодавець, який шукає працівника, так і людина, яка шукає роботу – залишає резюме. Найпопулярніші серед них: Jooble, Upwork, Work.ua. Багато людей, компаній та публічних діячів перейшли в Telegram. Тут можна знайти новини, чат-групи психологічної допомоги, офіційні канали представників влади тощо. Існують Telegram-канали з вакансіями. У кожного міста є не одна група в соціальних мережах. Там теж можуть бути вакансії, варто не забувати моніторити їх. Забивши в пошуковик Telegram «Кременчук. Робота», ви отримаєте понад 5 груп, де є вакансії.
Не забувайте про такий спосіб пошуку роботи, як «сарафанне радіо». Ваші знайомі можуть знати місце, де потрібен працівник. Проглядай дошки оголошень на тумбах, оголошення в міському транспорті тощо.
Нагадаємо, чи є у українців шанси знайти собі нову роботу.
Як в Україні змінилися зарплати та ринок вакансій: червнева інфографіка.
Світлана Павленко