Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 3 Березня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Пульсоксиметр і коронавірус: 6 запитань і відповідей про популярний прилад

16 січня 2021 09:00

Під час тривалого карантину, пов’язаного з COVID-19, зростає попит не тільки на вітаміни та імунопідтримуючі препарати, але й на медичне обладнання. Серед популярних – пульсоксиметр, який використовують, щоб самостійно контролювати рівень кисню у крові. Для чого вимірюють сатурацію, як користуватися пульсоксиметром і чому він може показувати хибний результат, дізнавалася Кременчуцька газета.

Що за прибор та для чого його використовують?
Пульсоксиметр – це прилад, який показує пульс і рівень насиченості крові киснем. А якщо точніше – відсоток гемоглобіну в крові, що містить кисень. Визначення рівня кисню у крові також називають сатурацією. Раніше подібні дослідження практикували лише в лабораторіях. Проте зараз з'явилися портативні прилади, які дозволяють це зробити будь-де: вдома, на роботі, в дорозі. Тут варто додати, що сатурація у здорової людини повинна бути 95-99%. У пацієнтів із хронічними хворобами цей показник нижчий.
 

Чому при COVID-19 важливо контролювати рівень кисню?
«Пульсоксиметр – зараз єдиний доступний для будь-якої людини медичний апарат, який дає основний критерій для визначення госпіталізації, а саме для подальшого налагодження достатньої кисневої терапії», – говорить Микола Литвиненко, директор Кременчуцького обласного госпіталю для учасників та інвалідів війни. Він нагадує, що на приладі можна побачити два показники, і саме хворим на коронавірус чи на інші недуги дихальної системи важливо спостерігати за показником сатурації.
«Якщо він нижче 95%, необхідно прислухатися до свого організму. Головне, не впадати в паніку і спостерігати за динамікою сатурації, проконсультувавшись зі своїм сімейним лікарем у зручний спосіб, можна і телефоном. А якщо ж рівень сатурації дійшов поступово до показника 92%, то вже терміново зверніться до фахівця, оскільки це вже критичний рівень насичення крові киснем. Якщо ж цифра на пульсоксиметрі нижче 90%, то це показник до госпіталізації. Він є тривожним «дзвіночком», який вказує, що треба швидше шукати або кисневий концентратор, або можливість потрапити до лікувального закладу. Звичайно, висновок у кожному конкретному випадку (потрібно госпіталізувати чи ні) робить лікар», – уточнює Литвиненко.
 

А якщо результати викривлені чи неточні?
Іноді люди, які вже користуються пульсоксиметром, нарікають на неточність його показників. Микола Литвиненко зазначає, що, крім технічних проблем пристрою, похибки можуть бути від неправильної підготовки людини до вимірювання рівня кисню у крові. Пристрій може показувати помилковий результат, якщо рука холодна (приміром, людина прийшла з вулиці – авт.) – відбувається звуження судин.
«Також викривлені показники пульсоксиметру, коли людина палить чи коли є у неї хвороба Рейно (при якій порушений кровообіг у пальцях). Тоді можна прибор причепити до мочки вуха», – рекомендує лікар.
Микола Литвиненко акцентує, що використання прибору не впливає на загальний стан, не порушується цілісність організму. Кількість вимірювань може бути необмеженою.

Чи можна пульсоксиметром виявити інші хворобу?
«Зараз немає достовірної інформації, що певна фірма виробляє прилади кращої якості, що є підробки. Єдине, на що потрібно звертати увагу вже при експлуатації, щоб батарейки були «свіжими»», – зауважує Микола Литвиненко.
Якщо відійти від теми коронавірусу, то пульсоксиметр може допомогти виявити, приміром, проблеми з судинами. На них вкаже низька сатурація.
«Необхідний пульсоксиметр в аптечці людей, які страждають на обструктивні хронічні захворювання: бронхіти, бронхіальну астму та інші. Коли хворі задихаються, то це вказує, що потрібний кисень. І цей фактор є діагностичним критерієм стосовно того, що потрібно звертатися до лікаря», – говорить медик.

Де можна придбати прилад у Кременчуці?
Зараз в інтернет-магазинах можна знайти пульсоксиметри вартістю від 120 грн і вище, в аптеках нашого міста ціна коливається від 500 до 1 тис грн. Тут на прибори мають відповідні сертифікати якості.
Тож при покупці у продавця потрібно вимагати підтвердження, що медичний виріб відповідає стандартам.
У кременчуцьких магазинах побутової техніки пульсоксиметри не варто шукати, а ось у спеціалізованих магазинах медичної техніки купити їх не є проблемою.
До речі, зверніть увагу, що в інтернеті на різних сайтах ціна на одну й ту саму модель може різнитися від 150 до 300 грн.
Ще наші міські фармацевти розповідають про своєрідні «хвилі популярності» на ці прилади: іноді їх повністю «вигрібають» зі складів, а іноді пульськстметрів вдосталь у вільному продажі.
 

Чи можна виміряти сатурацію телефоном?
Розробники додатків для сучасних телефонів випустили програмне забезпечення з функцією вимірювання насиченості крові киснем. Проте варто знати, що у пульсоксиметрі для вимірювання використовуються два джерела світла, що розташовані на протилежних поверхнях: червоного та інфрачервоного. Вони здатні ловити різницю відбиття променів від насиченого киснем гемоглобіну та того, що має зміни. У випадку зі смартфоном маємо лише одну точку прикладення. Дослідження показали, що поки показники в нормі, вони загалом збігаються у телефоні та на пульсоксиметрі. А вже зниження сатурації смартфон може не зафіксувати. Подібну неточність демонструють так само «тонометри» у смарт-годинниках.

Рекомендації МОЗ: контролюйте рівень кисню зранку і ввечері
Сатурацію радять виміряти двічі на день: зранку і ввечері. Згідно з рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я, цього буде абсолютно достатньо, аби знати динаміку насичення крові киснем. (Порядок вимірювання див. в інфографіці). Варто відмітити, що сьогодні багато жінкок має на манікюр: лак, гель-лак або ж нарощені нігті. Однак у разі хвороби, коли необхідно виміряти сатурацію, лікарі рекомендують на певний час відмовитися від цього задоволення. Причина цьому – гель-лак може віддзеркалювати або поглинати надлишкове світло, а це значно вплине на показники пульсоксиметра.

Світлана Павленко

 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися