Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 19 Січня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Ревізія у кременчуцьких садочках: нова якість перевірок

 

10 березня 2019 09:00

Дошкільний навчальний заклад – неначе кам’яна стіна, за яку батьки відводять своїх чад. «Кременчуцька газета» з’ясовувала, хто перевіряє та контролює ці заклади в нашому місті та наскільки вони безпечні для дітей за всіма санітарно-гігієнічними вимогами.

У Кременчуці в лютому минулого року батьки учнів гімназії №6 забили на сполох: багато школярів захворіли на гострі кишкові інфекційні. Навчальний заклад закривали на карантин та проводили службове розслідування. Після цього кілька працівників харчоблоку звільнилися.

Загалом з лютого по квітень 2018 року по місту на кишково-шлункові недуги перехворіли 76 дітей. Як повідомляли інфекціоністи, на щастя, ці захворювання не зачепили дошкільні навчальні заклади. Та час від часу в українських ЗМІ з’являються повідомлення про харчові отруєння вихованців як шкіл, так і садочків. На початку лютого цього року в місті Нетішин Хмельницької області стався спалах токсикоінфекції у групі дошкільного навчального закладу (ДНЗ). Там до лікарів звернулися батьки восьми вихованців групи одного з місцевих дитсадків. Як вважають у Держпродспоживслужбі, причиною тому могли стати порушення законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Кременчуцька газета дослідила, як дотримуються санітарно-епідемічних норм у дитсадках нашого міста та як їх перевіряють відповідні служби. І зрозуміла, що роблять це у садочках, як і у школах, уже не так, як колись, а в рази рідше.

Рейди від Держпродспоживслужби

Уже кілька років у Кременчуці не діють санслужби. Їх повноваження переклали на Кременчуцьке міськрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Полтавській області. Проте на сьогодні на перевірки представники підрозділу виїздять не планово, а на запрошення завідуючих дитсадків, департаменту освіти Кременчука чи управління охорони здоров’я міста. І пояснення цьому – те, що відповідні Міністерства лише розробляють уніфікований акт, за яким би підрозділ міг планово перевіряти навчальні заклади. Про це розповіла головна спеціалістка відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби у Кременчуці Юлія Потреба.

Іншими словами, якщо раніше санстанції проводили в закладах 4-5 ретельних перевірок упродовж року, то останні 2 роки свої візити працівники цієї установи здійснюють лише у складі комісій. І хоча відповідно до державного плану перевірки вони повинні проводити раз на два роки – такого немає. Знову ж таки, через відсутність уніфікованого акту від вищого керівництва.

«Перевірки здійснюються на дотримання вимог санітарного законодавства: організації харчування, ліцензування медичних кабінетів тощо. Також керуємося санітарним регламентом по дитячих дошкільних закладах, постановою Кабінету Міністрів №1591 «Виконання натуральних норм», спільним наказом Міністерства охорони здоров’я України і Міністерством освіти і науки України з організації харчування», – додає Потреба.

Звернемо увагу, що у 2016 році затвердили новий регламент (колись це називалося санітарними нормами) для дошкільних навчальних закладів. Він містить оновлені санітарно-гігієнічні вимоги до будівель та приміщень, території дошкільних навчальних закладів, до освітлення, водопостачання, водовідведення та опалення, до утримання басейнів, повітряно-теплового режиму, до організації харчування. Є в регламенті також санітарно-гігієнічні вимоги до особистої гігієни персоналу, до медичного обслуговування, оцінки стану здоров’я дітей, до розпорядку дня і навчання, організації життєдіяльності, рухової активності дітей.

«У 2017 році і 2018-му перед початком навчального року до нас особисто звертався кожен завідувач садочка з проханням перевірити дошкільний навчальний заклад. Тобто, ініціатива йде переважно від самих завідуючих або від департаменту освіти міста, якщо є потреба у перевірці», – прокоментувала Юлія Потреба.

Батьки можуть вплинути на організацію чергової ревізії

На сьогодні, за словами Юлії Потреби, ситуація у всіх 48 кременчуцьких дитсадках відповідає вищевказаним нормам. Так, керівники місцевих ДНЗ самі дбають про репутацію навчальних установ, де працюють, адже на них, відповідно до законодавства, покладається контроль за дотриманням усіх санітарних вимог у садку. На цьому наголосила і начальниця відділу держнагляду за дотриманням санзаконодавства управління Держпродспоживслужби у Кременчуці Надія Резнікова.

«Варто відмітити, що зазвичай саме в садочках – через високу відповідальність роботи з дітьми – порушення фіксуються незначні, а завідуючі виступають ініціаторами перевірок: як і під час організації навчального року, так і з переходом на літній період», – зауважує вона.

Так, за інформацією спеціалістів, за останній навчальний рік не було накладено жодного штрафу на завідуючих ДНЗ міста. Оскільки більшість садків дотрималися санітарно-гігієнічних вимог. Також станом на навчальні 2018-2019 роки у кожному ДНЗ провели косметичні ремонти, що є одним із основних критеріїв серед вимог у дотриманні відповідних норм.

«Проте були написані рекомендації. Наприклад, щодо капітального ремонту харчоблоків, які б за умов укладання нового кахелю на стінах харчоблоків якісніше прибиралися б. Також, скажімо, відсутність нових витяжок чи бойлерних. Часто звертаємо увагу на старі прилади, які варто демонтувати. Чи, скажімо, на нерівність асфальтового покриття, яке зумовлює викорчовування аварійних дерев. Є у місті й садочки, де вуличні ігрові зони через аварійність огороджені, у них заборонено гратися», – додала Юлія Потреба.

При цьому зауважила, що більшість приписів та рекомендацій видавалися дитсадкам через їх недостатнє фінансування: за відсутності капітальних ремонтів чи наявності застарілої техніки, яку не демонтували.

«Грубих порушень у кожному з садочків упродовж 2017-2018-х років ми не виявляли. Зрозуміло, що до цих перевірок завідуючі готувалися. Та звернемо увагу, що в кожному ДНЗ, окрім керівника закладу, є відповідальні особи: за харчування, за стан безпеки, чистоту в закладі», – додала Надія Резнікова.

Така перевірка проводиться безкоштовно. Її вартість входить у програму фінансування місцевого управління Держпродспоживслужби. Проте викликати її «напряму» батьки не зможуть. Як уточнили в підрозділі, перевірку розпочнуть лише за ініціативи департаменту освіти міста або керівника ДНЗ. Втім за потреби батьки можуть попросити про такий приїзд вищевказане відомство або завідувача.

Що можна перевірити самотужки

Кременчуцька газета завітала в один із садочків міста. Завідуюча, яка просила не називати № ДНЗ та її прізвища, показала нам кілька акуратних папок. У них містяться і нормативи з МОЗу та МОНу, і накази, відповідно до яких кожного дня проходять кропіткі процедури переробки, приготування та подачі уже готової їжі.

«Комплексна перевірка організації харчування у ДНЗ проводиться двічі на рік. А от щоденна здійснюється медсестрою та завідуючою садочком обов’язково перед кожною роздачею старв. Хоча з санітарними правилами у нас без винятку ознайомлені всі кухарі, техпрацівники, вихователі та няні», – зауважила завідуюча.

Результати перевірок також щоденно фіксуються у відповідних журналах контролю за організацією харчування. Важливо, що проби страв повинні зберігатися упродовж доби в холодильнику.

Продукти харчування надходять до закладу разом із супровідними документами, які свідчать про їх безпечність та якість, категорію та дату виготовлення. Термін реалізації визначається підприємством та постачальником, а продукти з обмеженим строком виготовлення та вживання реєструються у «Журналі бракеражу сирих продуктів», де обов’язково фіксуються останні допустимі до споживання дати та час.

Батьки, як і будь-які інші сторонні люди, не мають права заходити на харчоблок або в саме приміщення, де дітлахи їдять. Проте за зверненням до завідуючої садочком вам можуть надати документи, що свідчать про передні результати перевірок комісій із департаменту та Держпродспоживслужби.

Також батьки можуть щоранку проглядати меню, за яким упродовж дня подаватимуть страви та продукти їхнім чадам. Відповідно до норм, його мають вивішувати щоранку.

Перепитайте у дітей

Простежити за дотриманням санітарного стану за дверима садочка батьки можуть і у розмові зі своєю дитиною. Перепитайте, чи діти миють руки перед та після прийому їжі, чи сидять на своїх постійних місцях. Згідно з навчальною інструкцією, столи сервірують відповідно до меню. Із дворічного віку дітей привчають користуватися серветками. На четвертому році життя – виделкою, а на п’ятому – негострим ножем. Також із чотирирічного віку діток навчають чергувати у фартушках, косинках або ковпаках, сервірувати столи та збирати використаний посуд.

Педикульоз, гельмінти чи звичайна слабкість: що має робити медсестра

Про санітарний стан та уникнення поширення масових захворювань у дошкільних навчальних закладах перш за все повинна дбати медсестра. У її обов’язках – контролювати стан здоров’я дітлахів, і в разі виявлення хвороби надавати першу меддопомогу. А у випадку інфікування – відвести дитину до стаціонарного диспансеру при дитсадку.

«Проте у випадках захворювань я не можу самостійно направляти дитину до лікаря – лише у крайніх випадках і за згоди батьків та з відома керівництва садочка», – пояснює медсестра одного з міських ДНЗ.

Так само вона може лише рекомендувати направити дитину до сімейного лікаря. Медик уточнює, що почати відвідувати садочок після госпіталізації дитина може лише з відповідною довідкою про стан її здоров’я від педіатра. А у випадку виявлення у когось із діток педикульозу чи гельмінтів малечу допускають у садок лише після третього повторного негативного висновку-аналізу, узгодженого сімейним лікарем.

Звернемо увагу і на те, що відповідно до нових правил санітарного регламенту, медичні довідки не вимагаються, якщо дитина не відвідувала садочок менше місяця. Якщо ж кількість пропущених днів відвідування рівнозначна 30 дням чи більше, необхідно показати дитину сімейному лікарю та принести медсестрі дитсадка відповідну довідку про належний стан здоров’я малечі.

 

Ліна Романченко

Фото надано працівниками одного з дитсадків міста

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися