Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Воскресенье, 25 Августа 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Грати всім: найцікавіша та найтихіша розумна гра кременчужан

 

9 февраля 2019 09:00
Грати всім: найцікавіша та найтихіша розумна гра кременчужан

Гру, яка стримує розвиток хвороби Альцгеймера, не дає клітинам мозку відмирати та приносить неабиякий азарт гравцям, як виявилося, активно розвивають у нашому місті. У Кременчуці є кілька місць, де виховують розумних «тихих» спортсменів. Існує в місті й будиночок, де можна зіграти партію у будь-який час та день тижня. 

Гуляючи парком Миру, можна помітити невелику будівлю із написом «Шаховий клуб». На паркані висить табличка з номером телефону 098-902-08-04 – це адміністратор. Зателефонувавши йому, можна домовитися про бажаний час гри та отримати шахову дошку і фігури, щоб пограти у диво-альтанці. З усіх боків вона оснащена вікнами, а в нічний час тут вмикають світло.

«Для бажаючих шахматистів, гостей парку, у нас немає встановлених годин для гри. Грайте безкоштовно, скільки вирішите і коли захочете», – розповів заступник директора комунального закладу культури та відпочинку «Парк Миру», інженер В’ячеслав Мельник.

Щоправда, при проектуванні та будівництві розраховували, що будинок для ігор та відпочинку буде відкритий лише в теплі пори року. Тому зараз у ньому немає опалення. Довкола клубу для шахової гри встановили декілька кам’яних столів та стільців, які взимку припорошує сніг. Проте у реєстрі відвідувачів містяться записи про ігри навіть у грудні. Як прокоментував Мельник, активне життя клубу не завмерло з приходом зими. Періодично шаховий будиночок відвідують гості різного віку.

Ініціатором побудови клубу був президент Федерації з шахів Кременчука Василь Хоменко:

«Якось ще у 2009 році майстер спорту з шахів Руслан Ляпка запропонував створити у Кременчуці шаховий клуб. Так з’явився дитячий клуб «Дебют», до якого ми запросили молодого шахіста, випускника Львівського університету фізкультури, тоді кандидата в майстри спорту Андрія Зазуляка – проводити заняття. Таким чином, близько 10 років тому ми зайнялися активним розвитком шахової гри в нашому місті. Для розвитку та поширення цього виду спорту нещодавно спроектували та побудували у парку Миру літній будиночок, у якому в шахи чи шашки можуть грати всі», – розповів Хоменко.

Місто лідирує за кількістю шахових турнірів

Уже три роки Кременчук – одне з найактивніших міст в Україні, де відбуваються шахові турніри та спартакіади. Упродовж року їх пройшло близько 20. Про це розповів президент Федерації з шахів нашого міста.

Так, на базі санаторію «Ивушки» (рос.) у селі Омельник щороку відбуваються змагання серед шахістів усіх вікових категорій. В інших шахових клубах Кременчука влаштовуються турніри з класичних шахів серед чоловіків «Перша ліга», Чемпіонат серед жінок, турнір із класичних шахів серед команд загальноосвітніх шкіл «Біла тура», бліц-турнір до Дня Перемоги, турнір зі швидких шахів (рапід) до Дня шахів, чемпіонат міста з класичних шахів «Вища ліга», Кубок міста, турнір до Дня Незалежності України, турнір серед дітей на Кубок голови міста, турнір із класичних шахів пам`яті Владимира Грохотова (з нормою майстра спорту), кваліфікаційні турніри для вихованців гуртків на виконання норми 3-го та 2-го розрядів, півфінал України з класичних шахів (проводить Федерація шахів міста). Про всі події та новини з шахового життя міста ви можете дізнатися з сайту «Шахмати у Кременчуці».

Участь у змаганнях беруть шахісти з Кременчука, Горішніх Плавнів, Світловодська; у півфіналі України – з різних областей країни.

Немала заслуга таких перемог – і тренера та судді національної категорії Миколи Дружиніна, який уже близько 35 років навчає кременчуцьких вихованців непростої шахової гри. 

Де навчають шахістів

Сьогодні у Кременчуці діють три шахових клуби:

- Дитячо-юнацький клуб «Дебют» (вул. Перемоги, 24, тел: 3-91-69). Тут безкоштовно займаються 45 дітей, серед яких 30 опановують гру в шахи, 15 – у шашки. Заглядають сюди і дорослі любителі цих ігор.

- Громадська організація «Шахово-шашковий клуб «Каїсса» (зупинка МПК ім. Петровського на вул. Першотравнева,33, тел: 097-104-10-66). Це найперший шаховий клуб міста, створений 1998 року. Також безкоштовно тут навчаються близько 30 дітей. Приходять сюди грати і дорослі.

Як розповів керівник цього клубу Володимир Груздєв, тут займаються діти з 4 років. Також у викладанні інколи допомагає один із найстарших шахістів Кременчука – шахова легенда міста, перший директор «Каїсси», кандидат в майстри спорту, 4-разовий чемпіон Кременчука, 86-річний Юрій Ямпольський.

- Міський центр позашкільної освіти «Лідер» (гурток «Біла тура») (вул. В.Бойка, 15 та на базі ліцею №17, тел: 5-39-35, 5-36-20) діє з 2012 року. У закладі безкоштовно навчаються майже 60 дітей.

«На навчання до шахової гри частіше за все приводять дітей від 5-6 років і старших. Та той, хто хоча би раз проникнувся її нюансами і відчув красу та майстерність шахів – полюбить їх назавжди. Це гра, яка супроводжує тебе упродовж життя. За мою практику викладання багато вихованців підвищили свої розряди. А скільки було грамот, кубків та медалей – довго рахувати! Гра, у першу чергу, розвиває обидві півкулі мозку, а звідси – поліпшує пам’ять: гравець запам’ятовує десятки стратегій, концентрує свою увагу. Вміння грати у шахи він переносить у життя, що є особливо важливим, адже у шахах ти вчишся знаходити декілька виходів зі складних, здавалося б, невирішуваних ситуацій», – коментує Дружинін.

Крок за кроком – до гросмейстера

Існує чотири шахових розряди. Базовим є четвертий. Щоб його отримати, достатньо просто записатися у секцію шахів – і мінімальний розряд отримуєш автоматично.

Подальше просування потребує вдосконалення гри і зростання майстерності. Для отримання третього розряду здобувач повинен пройти екзаменаційне випробування у свого тренера. Шахісту потрібно вміти ставити мат такими фігурами, як ферзь, слон та тура. Кандидату задають базові теоретичні питання. Обов’язково потрібно вміти пояснити правило опозиції.

Для другого розряду слід виступити на шаховому турнірі і показати новий результат. Протягом 9 турів необхідно зустрітися з 5 гравцями першого розряду і набрати в цих партіях 2,5 очка.

Перший шаховий розряд також можна отримати, показавши хороший рівень гри на турнірі.

Першою сходинкою для шанувальника гри в шахи є отримання звання «Кандидат у майстри спорту» (КМС). Для його завоювання потрібно виконати норму 2-х кандидатських балів і КМС, беручи участь у різних турнірних заходах у якості гравця.

Кременчужани неодноразово здобували звання кандидата в майстри спорту, хвалиться досягненнями Хоменко.

Звання «Майстер спорту» гравець отримує, коли виступає у відповідному професійному середовищі. Лише обігравши вже діючих майстрів і набравши 50% балів у партіях з ними, людина може розраховувати на отримання нового звання.

Найважче здати норму «Міжнародний майстер», коли шахіст бере участь вже в міжнародних турнірах, а не національних. Тут він повинен битися з опонентами на кількох таких заходах.

Вищим званням є «Гросмейстер». До них належать видатні гравці, багато з яких є чемпіонами світу. На даний момент діє рейтингова система, яка дозволяє визначити, наскільки сильним є конкретний шахіст.

 

 

Ліна Романченко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться