Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 26 Жовтня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Не за метри, а за гігакалорії: кременчужани з будинковими лічильниками тепла зараз у виграші

 

11 лютого 2019 08:30
Не за метри, а за гігакалорії: кременчужани з будинковими лічильниками тепла зараз у виграші

На що чекати тим, у чиїх багатоповерхівках не встановили прилад обліку тепла.

Цього опалювального сезону перед багатьма кременчуцькими родинами, як ніколи, гостро стоїть питання плати за теплопостачання. За місяць доводиться викладати іноді декілька тисяч гривень. І це лише за гарячі батареї в оселі. А ще за гарячу і холодну воду треба заплатити, електроенергію, утримання будинку, вивіз сміття тощо. При цьому ціна за теплопостачання у багатоповерхівках, які обладнані побудинковим лічильником, іноді різниться у сотні гривень порівняно з тими, де їх немає.

Хоч прохолодно – та платити менше

«Я живу в звичайній двокімнатній «хрущівці». В нашому будинку не встановлено лічильник на тепло. Ось за січень лише за тепло ми заплатили 1 тис 800 грн. Подруга мешкає у такій же квартирі, але в неї є в домі лічильник – і вона заплатила 900 грн. Розповідає, що в їхньому домі є людина, яка регулює подачу тепла. Тож у квартирі в неї не більше 20 градусів тепла. У нас же – всі 28 градусів, коли відлига – вікна відкриваємо, бо неможливо дихати. Був би лічильник, то теж так би робили: і від задухи не потерпали б, і платили б менше. Чому це так: одним місто поставило лічильники, а нам ні? Тепер такі величезні гроші доводиться платити», – таку історію розповіла кременчужанка Альона.

Жінка зазначає, що коли у місті масово встановлювали лічильники тепла, вона зверталася у тодішнє управління житлово-комунального господарства – просила, щоб встановили і на їхній будинок. Та відповідь була така: у них у підвалі немає технічної можливості для встановлення лічильника. Треба спочатку переробити систему, а потім вже його монтувати.

Тому і потрапив їхній дім до числа 313 будинків, які у Кременчуці й досі не обладнали вузлами комерційного обліку теплової енергії. Такі дані отримала від департаменту ЖКГ Кременчуцька газета у відповідь на свій запит. «На теперішній час побудинковими лічильниками тепла в місті обладнано 796 будинків», – йдеться у відповіді.

Ще в департаменті ЖКГ нагадали, що, згідно з рішенням міської ради від 13 грудня 2018 року, встановлення вузлів обліку споживання теплової енергії житлових будинків має проходити за кошти місцевого бюджету. Це передбачено Програмою оптимізації та розвитку системи теплозабезпечення та гарячого водопостачання у Кременчуці на 2019-2021 роки.

У рамках цієї програми затверджено видатки в сумі 2 млн грн на реконструкцію інженерних вводів системи опалення зі встановленням вузлів обліку споживання теплової енергії житлових будинків. Та конкретно строків виконання робіт чи адреси, за якими планують проводити роботи, не вказано.

Звісно, в публікації наведено лише один приклад різниці в оплаті за централізоване опалення. Однак нерідко трапляється, що люди, які мають побудинкові лічильники тепла, мерзнуть і платять величезні суми. Також є будинки з приборами обліку, де відрегулювати останні немає можливості.

Зараз в Україні рівень оснащення приладами обліку становить 79,5%. Найвищий він у Миколаївській області (95%), найнижчий – у Київській (64,7%), на Полтавщині – в межах 75%.

Цьогорічна зима не дає економити

Якщо з мешканцями багатоповерхівок, де є побудинкові лічильники, все зрозуміло, то вартість послуг із централізованого опалення для кременчужан, які таких не мають, береться з розрахунку за один квадратний метр опалювальної площі квартири. При цьому з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання вищезазначеної послуги на місяць.

Так для споживачів «Полтаваобленерго» розрахунки роблять із застосування діючого тарифу, який затвердили 17 листопада минулого року. За інформацією вищезгаданої компанії, вартість 1м2 опалювальної площі житла складає 40 грн 83 коп. У відповіді на інформаційний запит нашої редакції начальник Кременчуцької філії «Полтаваобленерго» Сергій Андрієвський нагадав, що нарахування плати за опалення регламентовано постановою Кабміну України №1037, яка набула чинності 19 грудня 2015 року. І до розрахунку береться фактична температура зовнішнього повітря. На підставі офіційних даних мобільного метеорологічного комплексу «Тропосфера» розраховується щомісячно температурний коефіцієнт, який залежить від фактичної середньої температури зовнішнього повітря і змінює вартість опалення в сторону збільшення чи зменшення. Як, згідно із застосуванням цього коефіцієнту, платили в опалювальному сезоні споживачі «Полтаваобленерго», видно з таблиці.

Тобто вже з грудня 2018-го – коефіцієнт більше одиниці. Січень також був морозним, тому теж не варто очікувати у квитанції про оплату за комуналку меншої суми за тепло, ніж попереднього місяця. Прогнози синоптиків не тішать: обіцяють морозний лютий і не дуже по-весняному теплий березень.

Здорожчання для всіх різне

Перспективи для кременчуцьких споживачів тепла не такі вже й веселі. Вже до кінця лютого цього року ціна на тепло і гарячу воду в нашому місті зросте. Це стосується зокрема абонентів «Полтаваобленерго» і Кременчуцької ТЕЦ. Як повідомив Андрієвський, ціна на теплопостачання зросте нерівномірно: від 20 до 24%. І тут знову в програші – абоненти, які не мають лічильників тепла на своїх будинках: вони платитимуть більше.

Зазначимо, що це не останнє здорожчання цього року. Далі прогнозують ще одне – у квітні, а також наприкінці 2019 – на початку 2020 року. Теплегенеруючі компанії зобов’язали встановлювати лише економічно-обґрунтовані тарифи. Тож тепер готуємо тисячі й тисячі за комуналку, зокрема й за те теплопостачання, про яке йдеться у цій публікації.

Третина оплати за тепло йде на «опалення вулиці»

Мешканці нашого міста все менше споживають теплової енергії. Наприкінці січня, під час громадського обговорення тарифу на тепло і гарячу воду для абонентів Кременчуцькій ТЕЦ, директор підприємства Олексій Алєксєєнко навів дані, за якими кременчужани з кожним роком споживають все менше тепла – економлять. Так, у 2014 році споживачам відпущено 564 тис 465 гігакалорій, у 2015–536 тис, у 2016 році–521 тис, у 2017–464 тис, у 2018–479 тис. Єдине, що залишається незмінним – це втрати тепла під час транспортування його від Кременчуцької ТЕЦ до споживача. На рік – це в межах 226 тис гігакалорій.

Ось і виходить, що кременчужани майже третину від оплати за теплоенергію спрямовують на «опалення вулиці». Тобто на покриття тепловтрат на мережах.

Перспектива: потрібно 12-14 млн – передбачено лише два

Аби дооснастити всі кременчуцькі багатоповерхівки лічильниками тепла, потрібно 12-14 млн грн. Про це зазначають у департаменті ЖКГ Кременчука. А як згадували вище, в рамках міської програми передбачено лише 2 млн грн.

У Кременчуці встановлення приладів обліку тепла покладено на комунальне підприємство «Теплоенерго», яке є дотаційним з міського бюджету, відтак витрати ляжуть на міську казну. Бо не треба забувати, що Закон «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», прийнятий у 2017 році, зобов’язує надавачів послуг встановити індивідуальні прибори обліку енергоносіїв. Тобто лічильники не лише тепла, а й інші (холодної і гарячої води, тощо).

І тут – найцікавіше: коли 2017 року у Кременчуці масово встановлювали прилади обліку тепла на багатоповерхівки, то робили це швидко і обирали будинки, де конструктивно легко зробити монтаж.

А ось із 313 будинків, про які згадували вище, і де ще треба встановити пристрої, є такі, до яких потрібно робити спеціальні прибудови і переробляти систему опалення. Ось їх залишили «на закуску». Ціна встановлення приладів обліку тепла в таких домах зростає майже вдвічі і може сягати 80 тис грн.

Кременчуцькій газеті стало відомо, що «Теплоенерго» вже розробляє механізм, за яким введуть спеціальні внески, які мають сплатити самі мешканці будинків. Тобто встановлення буде солідарним. Але тут виникає запитання: чому деяким кременчужанам лічильники тепла встановлювали за однією схемою, а решті – вже за іншою? Де тут справедливість?

За даними Мінрегіону, щороку українці втрачають близько 75 млрд грн через те, що замість будинків «гріють вулицю».

 

Олена Ліпошко

Фото Кирило Воронцов

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися