Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 29 Жовтня 2020
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Тонка межа психічного здоров'я: не мовчати, а реагувати

 
 

 

6 марта 2019 09:50

«Кременчуцька газета» з’ясовувала, яку соціальну загрозу можуть становити особи з розладами мислення та як поводитися при зустрічі з такими людьми.

«Із глузду поодинці з’їжджають. Це тільки грипом усі разом хворіють», – говорив тато з мультфільму «Троє із Простоквашино».

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), в наші дні на психічні захворювання у світі страждають понад 450 млн людей. У західних країнах кожна сьома людина страждає на розлади мислення або схильна до депресій та алкоголізму.

В Україні понад 3,9% всього населення (1,7 млн) щорічно звертаються за допомогою у спеціалізовані медичні заклади з приводу психічних розладів, в тому числі – внаслідок вживання психоактивних речовин.

 

За інформацією Асоціації психіатрів України, до 2020 року психічні розлади увійдуть у світі до першої п’ятірки хвороб, які будуть лідирувати за кількістю працевтрат. А враховуючи те, що в нашому місті трапляються випадки, коли люди з асоціальною поведінкою можуть становити загрозу як для себе, так і для оточуючих, Кременчуцька газета поцікавилася, куди звертатися за допомогою і як поводитися, зіткнувшись із особами з психічними розладами.

Прояви агресії. Куди звертатися

У листопаді 2018 року в районі Троїцького ринку 32-річний кременчужанин побив трьох жінок. Як виявилося, чоловік перебуває на обліку у психоневрологічному диспансері.

Зазначимо, що його дії – це один із тих випадків, коли порушується кримінальне провадження.

Тож, що робити, коли стаєш свідком або жертвою нападу, Кременчуцькій газеті пояснювала прес-офіцер міського відділу поліції Анна Васенко.

«Якщо на вулиці побачили особу, яка поводиться неадекватно та агресивно, необхідно телефонувати на лінію «102» та викликати поліцію», – зазначає прес-офіцер.

По прибуттю на місце події правоохоронці мають зупинити особу та передати її медичним працівникам.

Як розповіла Анна Васенко, часто поліцейські супроводжують медиків на виклики до людей, які перебувають на психічному обліку та допомагають таких осіб госпіталізувати до психіатричного диспансеру.

«Часто мешканці багатоповерхівок викликають правоохоронців до сусідів, які поводяться неадекватно, а на обліку не стоять. Поліція знешкоджує і передає таких осіб медикам. Встановлюють рідних. Адже відповідно до нинішнього законодавства, тільки за особистою згодою чи заявою рідних особу можуть помістити до диспансеру», – коментує Васенко.

На тому, що, ставши свідком неадекватної агресивної поведінки, в першу чергу необхідно звертатися до поліції, наголошує і головний лікар Кременчуцького обласного психоневрологічного диспансеру Дмитро Дворцов.

«Якщо сама людина хоче, то звертається за допомогою добровільно до найближчого психіатричного закладу. Якщо є дані, що особа має тяжкий психічний розлад, але відмовляється від лікування, у її діях вже вбачається небезпека для оточуючих. Або вона не забезпечує свої життєві потреби. Тоді така особа може оглядатися або бути госпіталізована без її згоди за рішенням суду у встановленому законодавством порядку. Із заявою про неадекватну агресивну поведінку до органів державної влади можуть звертатися родичі, лікар, який має будь-яку медичну спеціальність, та інші особи», – розповів Дворцов.

За словами головного лікаря психдиспансеру, до медзакладу госпіталізують через суд не лише ті, хто лікується без згоди, а й особи, позбавлені дієздатності.

У Кременчуці стаціонарне лікування на 30 ліжках надається в середньому 600 особам на рік. Більшість із них недієздатні, і суд просто узгоджував доцільність стаціонарного лікування.

Як покращити свій психічний стан

Психічна сфера – це продукція роботи нашого головного мозку. Тому, як зазначив Дмитро Дворцов, все, що добре для організму взагалі, має позитивний вплив і на роботу мозку.

Тож, аби зберегти свій психічний стан, по-перше, необхідно мати адекватний розпорядок дня. Раціонально організовувати режим праці та відпочинку. Важливо і правильно харчуватися. Існує навіть вислів: «Ти є те, що ти їси». Невід’ємною складовою психічного здоров’я є здоров’я фізичне. Догляд за тілом має величезний вплив і допомагає поліпшити емоційний стан. Отже, варто відмовитися від шкідливих звичок на користь фізичних вправ. А також уміти боротися з гнівом і негативними емоціями – це ще один важливий фактор у досягненні міцного психічного здоров’я. Є певні методи релаксації, які можна використовувати для боротьби з гнівом і дратівливістю. Наприклад, самоосвіта, читання книг, прогулянки на свіжому повітрі та інше.

Психічне здоров’я насамперед залежить від самої людини та її близьких. Уберегтися від розладів допоможуть деякі поради.

Що робити

Існують різні життєві ситуації, з якими стикаються містяни. Як у них поводитися, Кременчуцькій газеті розповів Дмитро Дворцов.

Ситуація 1:

В одному з дачних кооперативів міста мешкає чоловік. Його поведінку сусіди розцінюють як неадекватну. Люди, особливо пенсіонери, переймаються, що він на когось нападе. Що робити?

Коментар фахівця: У першу чергу необхідно звернутися до поліції. Вже правоохоронці вирішуватимуть, як вчиняти далі з цією особою.

Ситуація 2:

У молодого хлопця на фоні вживання наркотичних засобів та спадкової схильності розвинувся психічний розлад. Він зачинився у квартирі і відмовляється спілкуватися з друзями. Рідних немає.

Коментар фахівця: Якщо він не хоче звертатися за допомогою, при цьому забезпечує свої життєві потреби, то ніхто не в праві лікувати чи оглядати хлопця без його бажання.

Ситуація 3:

У маршрутному таксі чоловік поводився агресивно. На зауваження пасажирів заявив, що має довідку від психіатра, тому його краще не чіпати.

Коментар фахівця: Дехто вважає, що якщо лікується у психіатра, то є неосудним. Однак, якщо людина скоїла правопорушення і судом визнана неосудною, то до неї застосовуються заходи примусового лікування. А довідки про те, що особа може чинити неправомірні дії внаслідок психічних розладів, не видаються.

Ситуація 4:

Чи становлять небезпеку для себе та оточуючих люди, які збирають сміття і зберігають його вдома?

Коментар фахівця: Це може бути одним із симптомів психічного захворювання. Але ж у власному житлі люди вправі робити, що завгодно. І якщо вони не є небезпечними для оточуючих, то ніхто не має права їх чіпати.

Хто є хто

У далекому 1973 році американський психолог Девід Розенхан провів експеримент, який наочно довів, наскільки тонкою є межа між психічно здоровою людиною та хворим на психічні розлади. Експеримент проходив у два етапи. На першому  абсолютно здорові люди мали симулювати психічні розлади. І, до речі, всіх їх госпіталізували. Більше того, після огляду їх примусили визнати, що вони мають психічні проблеми і повинні приймати психотропні препарати як головну умову виходу з лікарні. На другому етапі персонал психіатричних лікарень отримав завдання виявити симулянтів – і чималу кількість людей з реальними психічними розладами визнали здоровими.

 

На межі балансувала Тетяна Красельникова

Фото: кадр із фільму «Політ над гніздом зозулі»

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися