Кременчуцька газета
Субота, 13 Квітня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Українські піраміди: подорож незвіданою Полтавщиною

20 лютого 2024 20:00

А чи знали ви, що на території Європи знайдено лише 3 піраміди? Дві з них на Полтавщині, третя розташована в Римі. Тому далі - про важливі історичні пам’ятки для нашої країни.

Що ми знаємо про нашу Батьківщину та про кожен її регіон? На перший погляд, багато чого. Адже ми можемо перерахувати безліч фактів, історичних пам’яток та важливих подій. Але, насправді, наші пізнання неймовірно обмежені. Особливо це помітно, коли ми починаємо ретельно досліджувати рідний край.

Сайт Obozrevatel розказує про осередок Єгипту, що сховався на території Полтавської області. Як і коли там з’явилися піраміди – читайте нижче.

Піраміда Білевича 

За 30 кілометрів від Кременчука, в селі Комендантівка, знаходиться поховальна каплиця, що виглядом нагадує одне зі стародавніх чудес світу. За масштабами вона поступається єгипетським пірамідамі. Але її будували не заради рекордів.

Споруду звели у 1877 році за наказом морського офіцера Олександра Білевича. Полководець неодноразово бував у відрядженнях в інших країнах і бачив безліч шедеврів, але найбільше його вразили усипальниці фараонів. Тому, повернувшись додому, він одразу розпочав проєктування піраміди у власному родовому маєтку.

 Українські піраміди: подорож незвіданою Полтавщиною

15-метрова піраміда має безліч підземних ходів і комунікацій. Щоб спочивальня була міцною та не похитнулася через декілька століть, будівельники використовували спеціальний розчин: до вапна додавали яєчний білок і кров домашньої худоби. 

Стіни каплиці зроблені з гранітних блоків, що добували у місцевому кар’єрі. На той час техніка не дозволяла споруджувати такі високі конструкції. Тож щоб досягти бажаного результату, робочі підіймали каміння власноруч, застосовуючи троси. 

Над усипальнею трудилися понад 30 років, а коли роботи закінчилися, раптово померла дружина Олександра Білевича. Після її похорону тут встановили християнський вівтар, а на вершину споруди додали православний хрест. Пізніше спочивальню освятили. 

З приходом більшовиків піраміда зазнала руйнацій. З гробниці винесли всі скарби, радянська влада не погидувала навіть речами покійників. Після своєрідного "розкуркулення" каплицю перетворили на склад для зберігання хімікатів. І тільки у 2004 році, завдяки небайдужому священнику, її відреставрували. 

Нині споруда називається Софіївська церква-усипальниця. Вона є найбільшим та найдавнішим єгипетським аналогом в Україні, тож належить до унікальних пам’яток архітектури.

 Українські піраміди: подорож незвіданою Полтавщиною

Піраміда Закревських

Ще один склеп, схожий на стародавню піраміду, розташований у селі Березова Рудка. Він молодший за попередню спочивальню на 22 роки. А ще він трішки нижчий, висота становить всього 10 метрів. 

Усипальню побудував Ігнатій Закревський – зять Петра Столипіна. Напевно, цукровий магнат ніколи б не звів таку каплицю, якби не його довготривале відрядження. В ті часи він був послом у Єгипті. Саме тоді чоловік пройнявся культурою цієї країни й загорівся бажанням зробити гробницю над могилами батьків. 

Споруду проєктували за всіма правилами єгипетських пірамід. Вона є точною копією спочивалень фараонів. Має чотирикутну основу, а її ребра, як і належить, чітко спрямовані за всіма сторонами світу. Раніше всередині знаходився хрестоподібний склеп із нішами. На одній зі стін зображувалися слова зі Святого письма, на іншій – фрески. 

Щоб звести каплицю, Ігнатій Закревський замовляв матеріали в Південній Африці. В будівництві використовували силікатну цеглу, яку скріплювали шаром цементу. Колись біля входу стояла статуя богині Ізіди, а домовину огороджував красивий паркан.

 Українські піраміди: подорож незвіданою Полтавщиною

Нині пам’ятка, на жаль, перебуває у плачевному стані. До такого вигляду її довели більшовики. Коли "червоні" прийшли до влади, то поглумилися над гробницею: обдерли фрески та письмена, знищили скульптуру. А останки представників роду Закревських викинули у рівчак. На щастя, знайшлися люди, які перепоховали померлих.

Після цього склеп довго слугував складом молокозаводу. У 80-ті роки місцева влада вирішила, що він не вписується в архітектурний стиль села. Тоді підписали жахливий указ про її знищення. Але ніяка техніка не змогла подужати міцні стіни піраміди. Багато очевидців потім розказували, що бульдозери переставали працювати, варто було їм тільки під'їхати до усипальні. 

Пройшло вже багато років, як комуністи познущалися над гробницею. Але після цих жахливих подій ніхто так і не брався до реставрації. Сподіваємося, після перемоги адміністрація займеться цим питанням.

 Українські піраміди: подорож незвіданою Полтавщиною

А чи знали ви, що на території Європи знайдено лише 3 піраміди? Дві з них на Полтавщині, третя розташована в Римі. Тому далі - про важливі історичні пам’ятки для нашої країни. Тож ми зобовʼязані їх оберігати. На жаль, зараз це мало хто розуміє. Маємо надію, що найближчим часом все зміниться. 

Нагадаємо, Гарячий бограч і не менш гаряча фотосесія на фоні крижаної пустелі - кременчуцькі туристи здолали майже 20 кілометрів берегу моря і не тільки

Також читайте: На велосипеді з Фінляндії до Кременчука, Або як 69-річний мандрівник привіз до України три автівки для ЗСУ

«Хан Кубрат»: кременчуцькі туристи довели, що ходити по колу теж дуже цікаво

 

 

За матеріалами джерела


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися