Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Суббота, 6 Июня 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Як на Правобережжі Кременчука співали «Спасибі, серце» і марш із «Веселих хлоп’ят»

 

11 марта 2020 18:00

На заході, присвяченому 125-річчю з дня народження Леоніда Утьосова.

Сьогодні у бібліотеці на Раківці відбулася творча зустріч, приурочена дню народження легендарного співака, музиканта та актора – Леоніда Утьосова, який з'явився на світ 9 березня 1895 року. Як зауважила ведуча заходу, його голос пам’ятають як мінімум чотири покоління, а його одеському норову досі дивуються глядачі, переглядаючи всесвітньовідомий фільм «Веселі хлоп’ята» та хроніки із його виступів.

Леонід, він же від народження Лазар (лагідно Ледя) настільки любив оркестрову музику, що прохав під час його похоронів біля труни на прощання зіграти оркестру.

«І якщо я ніяк не відреагую на ці звуки – офіційно вважайте, що я помер», - заповідав Утьосов.

Зрештою, його життя було чи не підтвердженням своїх слів: у любові до сцени, відданості музиці, незгасному захопленні джазом.

Спершу на зустрічі присутнім показали уривки з документального фільму про Утьосова. На них – кадри з музею, який створили на місці квартири, де проживали його батьки – єврейська родина Вайнсбейнів. Його батько колись наперекір волі батькам одружився на незаможній дівчині із великої родини, переїхавши до портового міста.

Сюди ж – до своєї Одеси - Утьосов приїздив лише із концертами 13 разів. А веселі жарти, атмосфера гумору, позитиву та мистецтва загалом - передалися Леоніду із самого малечку. Усе це, помножене на талант, принесло одеситу світову славу.  

Кременчуцький краєзнавець Євген Бергер розповів, як батько Утьосова погодився, щоб сина віддали у комерційне училище – одне з найпрестижніших закладів у місті на той час. Однак здібний до музики і неохочий до комерції Леля став єдиним, кого з навчального закладу вигнали. Адже і оцінки за поведінку хлопця були не вищими за «3».

Через непокору в училищі Утьосова «заслали» до дядька торгувати. Та й звідти він втік, повернувшись до рідного міста. І тут, на ланжероні (пляжі – авт.), відбулася доленосна зустріч Лазара із актором Скавронським (колишнім поміщиком-землевласником, який розорився і став актором). Леля вигадав собі творчий псевдонім: Леонід Утьосов, після чого поїхав до провінції – у тодішній 60-тисячний Кременчук - набувати творчу репутацію.

Згодом він опише Кременчук як місце з ринками і всім необхідним для повноцінного веселого життя: поштою, перукарнею, театром. Та, звісно ж, зі своєю першою роллю у театрі мініатюр – Отелло.

Як відмітив Є Бергер, оскільки Кременчук завжди називали «маленькою Одесою» - життя у цих двох містах було подібним. До речі, тодішній кременчуцький пляж вважали навіть кращим за Одеський. У своїх мемуарах Утьосов згадував і народну аудиторію, на місці якої після зруйнування стала фабрика. І юну Розочку – перше кохання юнака. Однак через те, що Леонід теж був юним і не багатим, батьки дівчини не дозволили навіть спілкуватися з актором.

Згодом Утьосов знову повертається до рідної Одеси, де завдяки своїй спритності влаштовується працювати у місцевий театр. Під час гастролей від знайомиться зі своєю майбутньою дружиною.

«Був дощ, а Олені не було, де його перечекати. Тож я запросив її до себе, так і залишивши на наступні 49 років біля себе», - згадував він у мемуарах.

Пізніше відбулося їхнє скромне вінчання у одному із містечок біля Одеси. І залишений у кишені 1 карбованець - на подальше подружнє життя.

...Та далі на молоду родину чекала Перша Світова війна, переїзд до Ленінграду.

Розповіли і про його першу велику роль у фільмі «Веселі хлоп’ята», яку він виконав із Любов'ю Орловою. Тоді йому, актору та виконавцю, вдалося знайти неперевершений склад музикантів, авторів та композиторів, після чого пісні-хіти з фільму переспівували на пам'ять декілька поколінь.

Коли у бібліотечному залі продемонстрували кадри з цієї музичної комедії – марш із «Веселих хлоп’ят» підспівували присутні.

Щоправда, після шаленої популярності фільму через норов Утьосова, йому дісталася не нагорода та звання, як іншим акторам, а лише фотоапарат.

З 1921 року Леонід Осипович працював у театрах оперети Москви та Петербурга.

А от до його виконання одеських пісень з гумором – блатних, із специфічнним жаргоном, не дивлячись на шалену популярність, на великих сценах ставилися з досить великою пересторогою. Та зрештою, народна любов перемогла. А у постійних глядачах на концертах були і одеський бандитський авторитет Мішка Япончик, і держкерівник СРСР Йосип Сталін.

Аудиторії показали уривки у його виконанні із пісні «Теплоход» та мега-популярні на той час «Бублички».

Здібні кременчужани Алла Лєбєдєва разом із Юрієм Прокопенком виконали ще одну веселу композицію - «Шаланди».

А найвідоміший його хіт «Спасибі, серце» чудово виконав перед публікою місцевий коваль Геннадій Сметанко.

Євген Бергер розповів, що якось Утьосов разом із родиною був у Парижі, де, відвідуючи безліч концертів, буквально закохався у джаз.

«Неймовірну енергетику і гру інструментів він захотів перенести і до сцен Ленінграду. Йому довелося пройти досить складний шлях, щоб це відстояти. Тим паче, що джаз тоді не сприймали. Однак Леонід запросив найкращих музикантів із різних міст і заснував свій колектив», - розповів Є. Бергер далі.

На заході показали, як він, диригуючи ансамблем під час джазової композиції, підспівує та посміхається музикантам, а згодом жартома забирає у одного із них скрипку і продовжує грати зі всім колективом.

Нагадаємо, Чоловік із «серцем без спокою»: зірковий шлях легендарного Утьосова починався саме у Кременчуці.

Розпочинав кар’єру у нашому місті: краєзнавець Бергер розкриє таємниці легендарного Утьосова.

 

 

Ліна Романченко

Фото Кирило Воронцов

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться