Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 22 Січня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Від притулку до ПТУ: доля пам’ятки історії та архітектури

 

8 грудня 2019 09:00

Кременчуцька газета продовжує знайомити читачів із цікавими будівлями міста.*

Поруч із комунальним закладом культури і відпочинку «Міський сад» причаїлася одна з перлин Кременчука. Двоповерхова будівля з колонами – нині професійно-технічне училище №26. Тут готують фахівців виробництва і сфери послуг: токарів, слюсарів-складальників та ремонтників, електро- та газозварників, електромонтерів, кухарів, кондитерів, пекарів, контролерів-касирів. Це єдине в області ПТУ, де навчають професії машиніста крана.
А колись цей дім будували як дитячий притулок для хлопчиків за кошти крюківського купця І гільдії Григорія Чуркіна. Тому й отримав сиротинець назву «Чуркінський».

Будівля, про яку йдеться, і сьогодні служить справі навчання та виховання підростаючого покоління.
Зазирнути в історію цією споруди нам допомогли кандидат мистецтвознавства, дослідниця Алла Лушакова та директорка Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська.

Своїх не мав – чужим дітям подарував притулок

На початку ХХ століття із території Міського саду виділили ділянку землі для зведення сиротинця. Будівництво розпочалося у 1910 році. Чуркін на той час значився найбагатшою людиною у Крюкові. Він був двічі одружений, але дітей не мав. Однак у родині купця виховувалася його племінниця Матрона — дочка молодшого брата, який мешкав за кордоном. Григорій Єремійович був меценатом. На його кошти 1881 року у Крюкові звели старообрядницьку Церкву Пресвятої Богородиці (ймовірно, на території його садиби на вул. Херсонській (нині вул. Івана Приходька). Храм цей не зберігся.

Як розповіла Алла Гайшинська, перед смертю купець заповів щедрі пожертви на розвиток інфраструктури Кременчука. Кошти подарував на будівництво та утримання благодійних установ свого імені: притулку для сиріт, ремісницької школи, притулку для бідних, а також на зведення захисної дамби у Крюкові. Із фондів Чуркіна також виділили гроші на утримання одного хлопчика та однієї дівчинки в притулку для бідних та дві стипендії імені доброчинця у розмірі платні за навчання у Кременчуцькому залізничному училищі.

Що пережила споруда

За час свого існування двоповерхова будівля з арочними вікнами, декорована колонами та півколонами, стала свідком багатьох подій.

Під час Першої світової війни тут розміщувався військовий госпіталь. А вже після Жовтневої революції деякий час тут знаходився дитячий будинок. Згодом – індустріальний технікум, який проіснував недовго. Саме в цьому освітньому закладі навчався відомий український композитор Георгій Майборода, знаний своїми музичними творами до кінофільмів та спектаклів «Коли б каміння говорило», «Солдатка», «Таврія», «Король Лір». На честь композитора у 1993 році праворуч від парадного входу на будівлі ПТУ №26 встановили меморіальну дошку з барельєфним портретом та написом.

У роки Другої світової війни в будинку розмістився евакогоспіталь №1341.

Як нам розповіла Алла Лушакова, першим начальником шпиталю був кременчуцький лікар-ортопед Сергій Лопата – засновник першої на Полтавщині ортопедичної майстерні.

У підвальному ж приміщені технікуму в серпні 1941 року знаходився штаб 297-ї стрілецької дивізії, яка обороняла Кременчук від гітлерівських загарбників.

«У роки війни будинок значною мірою постраждав, уціліла лише обгоріла цегляна клітка. У 1946 році складається проект його відбудови, при цьому зазначається: «Фасад будівлі повинен залишитися незмінним, у жодному разі не допускати ніяких переробок». У 1949 році після відбудови будинок передали під ремісниче училище Кременчуцького заводу ім. Сталіна (зараз ПАТ «Кредмаш»)», – розповіла Лушакова.

Викладачі та учні відбудовували майстерні і навчальний корпус училища. І вдалося це зробити з максимальним збереженням первісного вигляду споруди.

Сучасність

Будинок Чуркінського притулку для хлопчиків у повоєнні часи неодноразово змінював свою назву. Із 1984 року – це середнє професійно-технічне училище №26, а зараз – ПТУ №26.

«У колективі ПАТ «Кредмаш» з гордістю говорять, що кожен другий виробничник на заводі – це випускник профтехучилища №26», – розповідає Лушакова.

Вже на початку 1990-х років навчальне приміщення училища частково перепланували. На першому поверсі актовий зал переробили на роздягальню та кабінет літератури. Сьогодні це двоповерховий будинок із підвалом, П-подібний за планом, звернений крилами в бік двору. У його декорі широко використані елементи стилю бароко.

Статус

У 1988 році будинок колишнього притулку для сиріт імені Г.Є.Чуркіна визнали пам’яткою історії та архітектури місцевого значення.

Історія будівлі в датах

1910 р. – притулок для хлопчиків звели за кошти купця Чуркіна.

з 1916 р. у будинку, крім притулку та початкового народного училища, знаходиться і реміснича школа для утриманців притулку.

В роки Першої світової війни тут розміщувався військовий госпіталь.

Після Жовтневої революції деякий час існував дитячий будинок.

1922 р. – створено Першу Кременчуцьку професійно-технічну школу механічного фаху.

1925-1930-ті рр. тут знаходився індустріальний технікум.

1941 р. розмістився евакогоспіталь.

У серпні 1941 р. у підвалі знаходився штаб 297-ї стрілецької дивізії.

У роки Другої світової війни будівлю майже зруйнували.

1949 р. – відбудувавши, будинок передали під ремісниче училище Кременчуцького заводу ім. Сталіна (зараз ПАТ «Кредмаш»).

1988 р. – будинок колишнього Притулку для сиріт імені Г. Чуркіна визнали пам’яткою історії та архітектури місцевого значення.

 

 

* Див. №36 від 5 вересня 2019 року, №24 від 13 червня 2019 року, №23 від 6 червня 2019 року.

Тетяна Красельникова за матеріалами досліджень А. Лушакової та А. Гайшинської

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися