Кременчуцька газета
Понеділок, 24 Червня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Вінчання, хрещення, відспівування: що потрібно знати

14 березня 2021 09:00

У житті кожної людини є щонайменше три знакові події: народження, одруження і смерть. Зазвичай вони супроводжуються церковними обрядами. Два з них є таїнствами. Чи потрібно до них готуватися та в яку ціну вони обходяться, Кременчуцька газета дізнавалась у різних церквах нашого міста.

Черги на вінчання і хрещення у кременчуцьких храмах немає. Прейскуранта на ці послуги теж не побачите. У деяких храмах дають номер телефона священика, щоб молодята чи майбутні хрещені батьки зустрілися з ним.

арто відзначити, що вінчають пари чотири дні на тиждень: по неділях, понеділках, середах, п'ятницях. У дні постів церковні шлюби не укладаються (докладніше див. нижче). Обов’язково молодята мають пред’явити свідоцтво про укладення шлюбу. На таїнство хрещення не впливають пости. Для дитини зазвичай досить і одного хрещеного: для дівчинки потрібна тільки хрещена мати, а для хлопчика – хрещений батько. Але традиційно запрошують обох. Хрещених батьків можна вибирати двох, трьох, чотирьох, хоч сімох – як буде завгодно.

«Ми регулярно вінчаємо, хрестимо чи відспівуємо безкоштовно»

Дитину хрестять один раз. Перехрещувати чи змінювати хрещених батьків не можна. Про це нагадує отець Михаїл Гориславець (Свято-Миколаївський собор).

«Якщо виникає бажання змінити хрещених, то в такому випадку вони додаються. Проводиться чин усиновлення для хрещених батьків. І це вже не таїнство: читають молитви, і люди беруть на себе обов’язок хрещених батьків», – зазначає священик.

Він нагадує, що у православних хрещені батьки мають бути православними, знати молитву «Отче наш», Символ віри, Десять заповідей божих. Вагітним жінкам церква не забороняє хрестити дітей.

Також це таїнство не залежить від постів – проводять його протягом року. Хрещені батьки мають подбати про крижму (рушник, у який загортають дитину), а також натільний хрестик. Якщо вдома є ікона, то варто її взяти.

Бажано, щоб була та, якою будуть благословляти дитину (якщо немає, то у кожній церкві чи храмі є лавки, де можна купити вже освячений образ – авт.).

Щодо таїнства вінчання, то його здійснюють лише над православними, хрещеними. І раніше не вінчаними.

«Якщо ж хтось із пари раніше був вінчаним/вінчаною, потрібно отримати благословення єпископа на другий шлюб. І мають бути певні причини: чи то смерть людини, чи психічний розлад тощо. Бажано перед таїнством вінчання посповідатися і причаститися. Священик перед вінчанням обов’язково зустрічається з молодятами або під час сповіді, або під час окремої бесіди», – пояснив отець Михаїл.

Він розповів Кременчуцькій газеті, що зараз дуже рідко проводить таїнство вінчання.

«Не так часто, як хрещення. Такої моди на вінчання, як було раніше, немає. Зараз на це таїнство частіше люди йдуть більш усвідомлено, маючи досвід сімейного життя», – говорить священик.

І пригадує, що зовсім нещодавно вінчав пару, де наречена зовсім молоденька – 17 років.

«Ми регулярно вінчаємо, хрестимо чи відспівуємо безкоштовно. Ніколи нікому не відмовляємо», – говорить отець Михаїл.

Він також нагадує, що таїнство сповіді і причастя хворих на дому також є безоплатним.

Розвінчання немає – є благословення на новий шлюб

Зараз чимало вінчаних шлюбів розпадається. Про це нагадує протоієрей Євгеній Паламар (Свято-Троїцька Церква).

«Причиною цього є багато різних факторів, але головний – людська гординя. Та й саме церковне таїнство шлюбу розуміється у таких випадках просто як красивий обряд, екзотика. Немає такого поняття як розвінчання, є благословення на новий шлюб. Але за умови, що людина побачила свої помилки», – розповів він.

У виняткових випадках проводять вінчання православних із представниками чи представницями інших віросповідань.

«Така практика існує як виняток, в особливих випадках. Але обов'язковою умовою є виховання майбутніх дітей у православній вірі», – говорить протоієрей Євгеній Паламар.

«Господь відкритий до нашої молитви завжди і повсюди»

Коли людина помирає, рідні можуть піти до храму, домовитися про відспівування.

«Але треба пам'ятати, що рідні теж повинні молитися за померлого, це їхній священний обов'язок. На жаль, сьогодні майже забута практика читання Псалтиря за померлих. Постійних прихожан відспівують у храмі, це зрозуміло. Останнім часом люди частіше просять про таку можливість для померлих родичів, оскільки розуміють, що молитва у храмі сприймається по-іншому. Але якщо такої можливості немає, не треба впадати у відчай, бо Господь відкритий до нашої молитви завжди і повсюди. Практика заочного відспівування теж існує, тому що іноді з різних причин не вдається поховати померлого за церковними правилами вчасно. Можна це зробити у храмі, можна прямо біля могили. Головне – не лишати людину без молитви», – говорить протоієрей.

Спочатку – духовні бесіди

Колишній настоятель Храму Святого Йосифа Римо-католицької церкви Микола Орач розповідає, що оплата за вінчання, хрещення і відспівування відбувається на добровільній основі. Конкретних сум він не називає. Проте акцентує увагу, що хрестять лише дітей католиків – так само і з іншими обрядами. Також перед вінчанням молодята мають пройти підготовку. Упродовж півроку з ними проводять бесіди щодо подружнього життя християн. Також і з хрещеними батьками ведуть розмови про християнське виховання дітей.

Зосередитися на вічному

Таїнство вінчання і хрещення – надзвичайно важливі в житті людини. Тому до них слід підходити відповідально.

«Треба зосереджувати увагу не на атрибутах і певних речах, а на духовних аспектах. Ми зустрічаємося з молодятами і майбутніми хрещеними батьками, розповідаємо», – говорить отець Роман Отаман, настоятель Греко-католицької церкви.

Він зазначає, що оплата обряду – на добровільній основі. У середньому за вінчання платять 500 грн, за хрещення – 200-400 грн, за відспівування – 500 грн.

Що потрібно підготувати для вінчання

Атрибути для обряду:

• обручки – їх віддають священику до обряду, для освячення,

• вінчальні свічки,

• вінчальні ікони (зображення Христа і Богородиці),

• рушник (на ньому молоді будуть стояти під час обряду),

• дві хустки (ними обертають вінчальні свічки),

• хустка велика,

• рушник з короваєм,

• кагор.

Не вінчають у православних церквах:

Під час постів:

Різдвяний – триває з 28 листопада по 6 січня,

Великий – сім тижнів до православного Великодня,

Петрів – залежить від дати Великодня, триває від 8 до 42 днів,

Успенський – триває з 14 по 27 серпня.

У знакові дні:

11 вересня – Усікновення глави Іоанна Предтечі,

27 вересня – Воздвиження Хреста Господнього,

з 7 по 19 січня – Святки,

на Масляну,

на Світлий тиждень (тиждень після Пасхи).

Хрещеними батьками не можуть стати:

- подружжя,

- батьки малюка,

- неповнолітні,

- черниці і ченці,

- нехрещені люди,

- люди іншої віри,

- люди, які беруть участь у різних культах, сектах тощо.

Поцікавившись розцінками на вінчання, хрещення і відспівування у різних храмах і церквах Кременчука, маємо відзначити, що вони різняться іноді на кілька сотень гривень. Найдешевше таїнство хрещення проведуть за 300 грн, є ціни і у 500, і 550 грн. Розцінки на вінчання – від 500 до 900 грн. Відспівування – від 300 грн. Безпосередньо у храмі чи в церкві про цей обряд можна домовитися дешевше, ніж через ритуальні служби чи фірми.

 

Світлана Павленко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися