Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понедельник, 27 Мая 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Вища освіта-2019: кому «світить» держзамовлення

 

2 марта 2019 09:00

У тонкощах вступної кампанії-2019 розбиралася «Кременчуцька газета».

До 5 лютого заклади вищої освіти затвердили та розмістили на своїх веб-сайтах власні правила прийому на навчання. Згідно з ними, цьогоріч у вступній кампанії буде ряд нововведень та змін.

А для випускників шкіл та їхніх батьків настає час найгострішого питання: як вступити на «бюджет»? Багатьох ще непокоїть думка, що так звані пільговики займуть усі місця і не дадуть іншим вступникам шансу вчитися безкоштовно.

Кременчуцька газета дізнавалася, яких особливостей вступу слід чекати цього року та як розподіляються місця держзамовлення серед вступників.

Цьогорічні нововведення

У грудні 2018 року набрали чинності Умови прийому до закладів вищої освіти на 2019 рік. Документ містить 10 основних новацій. Зокрема передбачається, що наступного року для вступу до закладів вищої освіти прийматимуть сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) 2018 та 2019 років з усіх предметів. Подати також можна буде сертифікати ЗНО за 2017 рік – за винятком результатів екзамену з іноземних мов, оскільки лише минулого року впровадили новий елемент іспиту – аудіювання.

Також порівняно з минулим роком терміни вступної кампанії зменшили на 7 днів.

Ще однією новацією має стати запровадження механізму першочергового зарахування вступників у медичні та педагогічні виші, які виявлять бажання працювати у сільській місцевості, а саме укладуть угоду про відпрацювання не менше, ніж 3 роки в селі або в селищі міського типу.

У приймальній комісії Кременчуцького педагогічного коледжу ім. А.С. Макаренка нашій редакції розповіли, що оскільки педагогічна освіта зараз у пріоритеті, то чимало дітей виявляє бажання вступити до цього закладу. В педколеджі доволі багато місць держзамовлення, тому за результатами минулих років конкурс складає приблизно 1,5-2 людини на місце.

Про бюджетні місця на прикладі КрНУ

Кременчуцький національний університет ім. Михайла Остроградського вже затвердив власні правила прийому на 2019 рік. Їх розмістили на офіційному сайті університету. 

Відповідальний секретар приймальної комісії Кременчуцького університету Едуард Клімов розповів нам, що заклад вже подав на погодження до Міністерства освіти України пропозицію щодо максимальних обсягів держзамовлення для вступу за освітнім ступенем бакалавра на основі повної загальної середньої освіти. У цих межах існують квоти для пільгових категорій вступників. Для більшості університетів України (виняток – заклади освіти, які працюють на східних територіях) квота складає 10% від бюджетних місць на кожну спеціальність. Тобто кожний 10-й – пільговик.

Вступ на безкоштовне навчання відбувається за широким конкурсом, який проводиться на території усієї держави.

За словами відповідального секретаря приймальної комісії КрНУ, приблизно у травні затверджують обсяги державного замовлення у межах спеціальностей та галузей знань.

«Наприклад, Кабмін узгоджує для спеціальності «Економіка» 1 тис бюджетних одиниць по всій Україні. І на них з усіх куточків країни претендуватимуть вступники, які обирають цю спеціальність. Тобто буде загальний конкурс. Якщо раніше кожному закладу вищої освіти надавалася конкретна кількість безоплатних місць, то зараз вони приходять до вишів разом із найкращими вступниками», – розповів Клімов.

Кременчуцька газета проаналізувала, скільки бюджетних місць виділили вишам Кременчука у 2018 році та скільки з них зайняли вступники пільгових категорій (див. інфографіку).

Підходь зважено до вибору вишу

Для вступу до закладу вищої освіти вступники мають подати заяви в електронній формі і вказати пріоритетність кожної з них: 1 – найвища, 7 – найнижча. Цього року можна подавати 7 заяв на 4 спеціальності.

За словами Клімова, коли всі ці дані потрапляють у Єдину державну електронну базу з питань освіти, відповідно до конкурсного балу складається рейтинг вступників. Відіграє роль і пріоритетність заяв.

Кращі за рейтингом вступають на бюджет.

«Якщо абітурієнт отримав місце державного замовлення, то воно разом із ним іде до певного вишу», – зазначив відповідальний секретар КрНУ.

Тож, вступникам варто добре подумати, де найбільше хочеться навчатися, і відповідній заяві на вступ присвоїти «одиничку».

Хто може претендувати на пільгові місця

Усі вступники на базі середньої школи повинні вступати до вишів за результатами ЗНО. Але є певні категорії осіб, яким дозволено проходити співбесіду чи складати вступні випробування у закладі вищої освіти.

«Особи пільгових категорій мають переваги при вступі», – пояснив Едуард Клімов.

Серед них – особи з інвалідністю, особи, визначені постраждалими внаслідок Революції гідності, учасники бойових дій, діти-сироти та інші.

Квота пільгових місць складає 10% від максимального обсягу держзамовлення на кожну спеціальність.

«Наприклад, у КрНУ – це приблизно одне місце на кожній спеціальності. Якщо є один пільговик, то він і займе це місце», – говорить відповідальний секретар.

А якщо кількість пільговиків перевищує квоту вишу, то між ними проводиться конкурс і вступає той, хто має вищий бал. А вже приймальна комісія у свою чергу може звернутися до Міністерства освіти України з проханням виділити для навчального закладу додаткові бюджетні місця (які залишилися від тих, хто відмовився), щоб зарахувати більше вступників пільгових категорій.

Вчитися ніколи не пізно

Вступником найповажнішого віку у Кременчуцькому національному університеті вважають 53-річну студентку. Жінка працювала головним бухгалтером, а коли збільшили вік виходу на пенсію, вона пішла навчатися за спеціальністю «Облік і оподаткування», інакше втратила би посаду.

Ще одна історія – про 43-річного студента. Батько двох дітей закінчив сільську Кам’янопотоківську школу ще за часів Радянського Союзу на трійки (п’ятірка лише з фізкультури). Він здав ЗНО краще, ніж деякі випускники поточного року (178 балів – українська і 165 – математика). Вступав за спеціальністю «Електромеханіка». Готувався за шкільними підручниками дітей та в онлайн-режимі.

А цьогоріч на юридичний факультет КрНУ вступатиме людина, яка закінчила школу в 1992 році.

 

Тетяна Красельникова

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться