Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 1 Квітня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

В Україні понад мільйон онкохворих: що варто знати у Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого 2023 12:30

Та як змінювати повсякденні звички, щоб знизити ризик заховрювання.

4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку. В Україні понад мільйон онкохворих пацієнтів і щорічно реєструється понад 130 тисяч нових випадків.

За даними ВООЗ, у 2020 році від раку померло близько 10 млн людей. 11 січня 2023 року міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив, що через війну люди менше ходять на діагностику і прогнозує зростання онкологічних захворювань в Україні.  пояснює, що таке рак та як спосіб життя та щоденні звички впливають на здоров'я.

Що таке рак

Рак виникає зі зміненої клітини, яка "втратила контроль" і почала надмірно ділитися, формуючи пухлину. Це може ускладнювати роботу прилеглих органів або витісняти здорові клітини мутованими. Ситуація погіршується, коли невеликі грудочки ракових клітин відокремлюються від материнської пухлини і розносяться з кровотоком у інші органи, формуючи метастази. Це призводить до порушення роботи багатьох органів і систем, виснаження організму та смерті хворого.

Мутації можна успадкувати від одного з батьків. Утім, вони переважно виникають спонтанно. До цього може призвести багато факторів: радіація, забруднення довкілля. На сьогодні науковці дійшли висновку, що визначний вплив має спосіб життя людини. Науковці Інституту медицини у співпраці з колегами із Національної дослідницької ради США виявили п’ять основних чинників, що підвищують імовірність захворіти:

 1. Тютюнопаління;
 2. Низька фізична активність;
 3. Ожиріння;
 4. Неправильний раціон;
 5. Вживання алкоголю.

Як куріння підвищує ймовірність захворіти на рак

За даними Центру раку Амбренсона, у США щороку від спричинених палінням онкологічних захворювань, помирає 443 тисячі людей. 49 тисяч смертей з них стаються через пасивне вдихання тютюнового диму некурцями. У сигаретному димі міститься кілька десятків токсичних і канцерогенних речовин. Вони всі здатні викликати зміни у генах і спровокувати розвиток раку. Велике епідеміологічне дослідження Національного інституту раку США свідчить, що куріння підвищує ризик появи злоякісних пухлин у таких органах, як легені, горло, стравохід, шлунок, підшлункова залоза, нирки, сечовий міхур, шийка матки, груди і мозок.

Недостатня фізична активність і рак

За результатами дослідження Американського департаменту здоров’я і соціальних служб, фізична активність знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, гіпертонії, депресії, остеопорозу, діабету і раку. Інше дослідження, опубліковане у Nature Reviews Cancer свідчить, що приблизно чверть усіх випадків раку у світі пов’язана з недостатньою фізичною активністю та зайвою вагою — спорт допомагає знизити ризик появи раку молочної залози, товстої кишки, жовчного міхура та інших видів злоякісних пухлин.

Як пов’язані зайві кілограми і ризик появи ракової пухлини

Людина має ожиріння, коли її індекс маси тіла (відповідність ваги до зросту) є вищим за 30. Це є свідченням аномально високого відсотка жирової тканини. Між її клітинами здатні накопичуватися фактори запалення. Це призводить до появи мутацій у прилеглих клітинах. Дослідження, опубліковане в Nature Oncogene, пояснює, що люди з надмірною вагою схильні до розвитку раку стравоходу, підшлункової залози, товстої і прямої кишки, молочної залози, нирок, щитовидної залози та жовчного міхура.

Неправильний раціон

Науковці з Італії провели масштабне дослідження впливу раціону на ризик появи злоякісних пухлин і довели, що 25% випадків раку можна було уникнути, змінивши харчові звички. Раціон збагачений червоним або обробленим м’ясом (ковбаси, шинка, балик, бекон) підвищує ризик появи раку підшлункової залози, кишковика і шлунку. Захоплення продуктами з високим вмістом білків і жирів також асоційоване із розвитком раку, зокрема кишковика і грудей. З іншого боку, споживання великої кількості фруктів і овочів може знизити ризик розвитку онкологічних захворювань. Корисними є продукти, багаті на:

 • селен (міститься у крупах, горіхах, яйцях та ін.);
 • фолієву кислоту (свинина, м’ясо птиці, листова зелень, яйця та ін.);
 • вітамін B12 (риба і морепродукти, м’ясо, яйця, сир та ін.);
 • вітамін D (риба, набіл, гриби, яйця, сир та ін.);
 • хлорофіл (зелень);
 • каротиноїди (кольорові овочі і фрукти).

Наскільки небезпечно вживати алкоголь

Дослідження, опубліковане в журналі Oncology, демонструє зв’язок між споживанням алкоголю і раком ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, товстої і прямої кишки та молочної залози. Мутації в клітинах цих органів, кажуть автори дослідження, викликає ацетальдегід — основний метаболіт спирту, а також вільні радикали кисню і азоту, які утворюються в організмі людини після вживання алкоголю.

На які ще фактори ризику людина може вплинути самостійно

Ультрафіолет сонячного світла може викликати рак шкіри або меланому. За даними Інституту дослідження раку Великої Британії 9 з 10 випадків меланом спричинені ультрафіолетом. Він провокує мутації у клітинах шкіри і, як наслідок, ріст меланом.

Кілька вірусів людини також можуть призвести до появи раку:

 • Вірус папіломи людини провокує розвиток раку шийки матки, горла і пеніса. Щонайменше 12 його штамів здатні викликати рак;
 • Вірус гепатиту С спричиняє появу раку печінки та неходжкінської лімфоми;
 • Герпесвірус Епштейна-Барр, який поширюється через слину, підвищує ризик розвитку лімфоми Беркітта, деяких типів лімфоми Ходжкіна, неходжкінської лімфоми та раку шлунку;
 • Вірус гепатиту B поширюється через інфіковану кров, сперму та інші рідини організму. Він є основною причиною раку печінки;
 • Вірус гепатиту С поширюється через інфіковану кров і може спричинити рак печінки та неходжкінську лімфому;
 • ВІЛ поширюється через інфіковану сперму, вагінальні рідини, кров і грудне молоко. Він не спричиняє появу злоякісних пухлин безпосередньо, а пошкоджує імунну систему. Це знижує захист організму від інших вірусів та появи ракових клітин;
 • Вірус герпесу людини 8 типу пов’язаний із розвитком саркоми Капоші у людей з ослабленою імунною системою.

Як змінити повсякденні звички, щоб знизити ризик розвитку раку

Спеціалісти найбільшої некомерційної організації, що проводить дослідження медичних питань, Мейо радять:

 1. Якнайшвидше кинути палити;
 2. Якомога більше рухатися. Це може бути ходьба, біг, танці чи будь-яка інша активність, яка приносить задоволення;
 3. Змінити раціон, додавши більше овочів, фруктів, злаків, бобових та риби. Звести до мінімуму вживання червоного м’яса та ковбас;
 4. Знизити вагу відповідно до зросту і намагатися більше не набирати;
 5. Відмовитись або мінімізувати вживання алкоголю;
 6. Перед виходом на вулицю завжди наносити сонцезахисний крем на відкриті ділянки тіла;
 7. Вакцинуватися від вірусу папіломи людини і гепатиту В;
 8. Практикувати лише захищений секс;
 9. Регулярно відвідувати лікаря задля профілактичних оглядів, адже рання діагностика раку підвищує шанс побороти захворювання.

 

За матеріалами https://suspilne.media/


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися