Кременчугская газета
Вторник, 16 Октября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Як навчатимуть першачків: «Інтелект України» вже рік відпрацював, а «Нова українська школа» тільки «сяде за парти»

12 августа 2018 09:00

Минулого року чотири школи нашого міста запустили інноваційний проект «Інтелект України». Цього ж року в усіх школах вводять програму «Нова українська школа», яка обіцяє кардинально новий підхід педагогів до навчання, а учням – більше свободи та розвитку. Що з себе представляють ці програми, ми дізналися детальніше. 

Як створювали «Інтелект» і в чому його особливість

Програма «Інтелект України», яка, за задумкою розробників, виховуватиме інтелектуалів та лідерів, уже рік як відпрацювала для кременчуцьких першачків. Інтегровані уроки, соціальна адаптація дитини у світі, веселі руханки, навчання з дисків, техніки швидкочитання та логіки з першого класу – такі умови пропонує кременчуцьким дітлахам «Інтелект України». Уроки за новою методикою  минулого року вирішили використовувати Кременчуцький ліцей №4, школи № 2, 10 та 17.

Сам проект розробили харківські науковці у 2006 році. Як повідомляє сайт «Інтелект України», методика створювалася таким чином, щоб у дитини розвивалася та зберігалася цікавість до навчання, урок проходив у формі гри, і, крім усього, дитину патріотично виховували – це проходить червоною ниткою крізь усю програму. 

«Часто, коли запитую, яку пісню будемо співати на вибір, діти просять виконувати гімн «Ще не вмерла Україна», отже, їм це не набридає і підтверджує те, що й обіцяли розробники», – зауважує вчителька вже майбутнього другого класу кременчуцької школи №2 Аліна Маслак. 

Вона показала нам яскраві посібники, кожен урок у яких розписаний вправами та малюнками. Також до навчання долучають новітні мапи, плакати та відео-вправи з дисків. 

«Діти об’єднуються у підгрупи і щодня працюють із мапами. Тут розвивається не лише інтелект, а й уміння працювати в колективі, знаходити спільні рішення, формувати та висловлювати свою думку, додаються методики логічного мислення, реферування, технологія швидкочитання», – розповіла директорка школи № 2 Галина Каракуця.

Натомість зауважимо, що у Фесбуці лунали нарікання батьків на те, що саме у школі №2 за такою методикою навчають усіх без винятку першачків.

«Всіх – тому, що школа невелика, і перший клас набрали лише один. Та яку обрати програму, на зборах вирішували самі батьки, – пояснила директорка. – На той момент, рік тому, не було обов’язкового закріплення першачка за школою мікрорайону, в якому він мешкає. Проте більшість батьків захотіли спробувати саме цю програму, як і цього року».

Оплата

За час роботи проекту Кременчуцька газета чула як схвальні, так і критичні коментарі батьків у соцмережах щодо нововведення. 

Одні резюмували хороший настрій та бажання дитини йти до школи, інші повідомляли, що батьків поставили перед вибором: або платиш гроші за «Інтелект», або шукаєш іншу школу.

«Чи є у групі батьки дітей, які йдуть у 1-й клас за програмою «Інтелект України»? Ви вже здали гроші на навчання дітей? А даремно. Конституційне право наших дітей на отримання безкоштовної освіти порушується. А ви мовчите», – написала містянка Віталія Майдан.

«Ми закінчили перший клас за цією програмою і дуже задоволені. З фінансового боку, вам не треба буде купувати зошити і додаткові підручники, як це є у всіх школах. Так що не дуже й накладно виходить з оплатою», – відповіла на це кременчужанка Олеся Смірнова.

Як з’ясувалося, нарікання лунали здебільшого щодо збору коштів з батьків першокласників. Адже за оплату посібників слід було віддати щомісяця близько 200 грн. Цього року через подорожчання типографської продукції оплата посібників за місяць становитиме близько 240 грн. 

«Планували, що програму оплатить місто, та не вийшло. Можливо, це посприяло деякій невдоволеності. Однак на зборах батьки висловлювалися ствердно. Вони підписують юридичний договір на згоду. У випадку, якщо батьки не захочуть, будуть проведені збори, на яких можна буде обрати іншу програму на наступний рік», – пояснила Галина Каракуця.

«Зазвичай такі нововведення дозволяють у школах, де є паралельні класи. Та оскільки школа у нас малокомплектна, ми попросили дозволити нам цю програму», – розповіла майбутня вчителька першого класу школи № 2 Олена Новікова.

Таким чином, за виховання дітей за новою методикою батьки впродовж навчального року сплачували за посібники до 2 тис грн. При цьому не виключено, що гроші будуть також потрібні на закупівлю техобладнання, наприклад, телевізора. Для школи №2 минулого року його придбав депутат Денис Терещенко.

Разом із тим, ручки, олівці, альбоми для малювання та набори для школярів родина купує самостійно. 

Та, як завжди, пощастило першокласникам Молодіжного. Саме цим діткам нардеп України Костянтин Жеваго традиційно щороку дарує «Набір першокласника». У подарункових пакетах – все необхідне для навчання: зошити, ручки, олівці, фарби, фломастери, альбоми для малювання, кольоровий папір та картон, ножиці, пластилін. Набори зібрані з урахуванням статі дитини: для хлопчиків і дівчаток закупили приладдя різних кольорів.

Які уроки та скільки

Як пояснили педагоги, у першачків за програмою «Інтелект України» урок триває звичайні 45 хвилин, проте у ньому обов’язково має бути фізкультхвилинка з елементами танців під музичний супровід та вправа-релаксація для очей. До інноваційного проекту навчання «Інтелект України» ввійшли такі уроки:

 - письмо,

 - українська мова,

 - математика,

 - інтегрований курс «Людина і світ» (предмет поєднує природознавство, «Я у світі», географію та астрономію),

  - урок «Навчаємося разом» (коли діти працюють разом із зошитом, спостерігаючи за подіями на телевізорі).

До звичайних уроків віднесені:

 - англійська,

 - мистецтво,

 - трудове навчання, 

 - основи здоров’я,

 - фізкультура. 

Загалом першачок має відвідувати близько 5 уроків упродовж дня, серед них три – обов’язкові з проекту «Інтелект України». 

Щодо навчання за проектом у наступних роках, методика проведення повторюватиметься із ускладненням відповідно до віку дитини та класу. 

Цікаво, що зарплата вчителя, який веде клас за проектом «Інтелект України», не вища, ніж у вчителя будь-якої іншої чи традиційної програми викладання. А перед цим педагог навчається на відповідних курсах у Харкові.

Чим «Інтелект України» відрізняється від «Нової української школи»?

Як ми з’ясували, інноваційний проект навчання «Інтелект України»  – це, в першу чергу, інтегровані уроки, тобто, зібрані з кількох предметів. Та обов’язково – відео-заняття, де дітей у формі інтерактиву навчають казкові герої та улюблені персонажі. Урок за програмою триває 45 хвилин.

Водночас замість традиційних уроків усіх інших учнів із найближчого першого вересня навчатимуть за програмою «Нова українська школа», яка для дітлахів буде безкоштовною, і де оплати за посібники не передбачено.

Школярі навчатимуться за новими партами, їх забезпечать підручниками, мапами, конструкторами Lego. Та основна відміна від традиційного навчання – це підхід у подачі матеріалу. Він, як обіцяють науковці, формуватиме у дітей вищу соціальну адаптованість.

«Нова українська школа» – це своєрідний «перехід» із садочка до навчального закладу. Різниця, перш за все, у підході викладання предметів. Не можна сказати, що тут на дитину буде менше навантаження, ніж в «Інтелекті України». Але передбачено, що, на відміну від класичних уроків, навчання проводитиметься у більш ігровій формі», –  розповіла директорка ліцею №4 Любов Михайлик.

У цій програмі також є інтегровані уроки: за методикою науковця Шияна інтегруються 7 предметів,  за методикою Савченка – 3 або 4.

Тривалість кожного заняття в освітній програмі «Нова Українська школа» регулюватиме педагог. Також він сам складатиме план уроку.

У Міністерстві освіти і науки України склали список компетентностей, яких набуватимуть учні у програмі «Нова українська школа»:

  - вільне володіння державною мовою;

  - здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;

   - математична компетентність;

   - компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

   - інноваційність;

   - екологічна компетентність;

   - інформаційно-комунікаційна компетентність;

   - навчання упродовж життя;

   - громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;

  - культурна компетентність;

  - підприємливість та фінансова грамотність.

За якою програмою навчатися майбутнім першачкам, вирішувати лише батькам та педагогам. У школі № 2 цього року продовжать навчатися за програмою «Інтелект України»; у ліцеї № 4, як і минулого року, буде один клас «Інтелекту», а інші три навчатимуться за програмою «Нова українська школа». У школі №10 планують навчати за «Інтелектом» два класи.

«Державна служба з якості освіти затвердила 8 альтернативних програм навчань, і яку обирати – справа кожного педколективу разом із батьками. У нас цього року буде три перших класи: два з «Інтелектом України» і один – із «Новою українською школою», – говорить директорка школи № 10 Наталя Мамон. 

 

Ліна Романченко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Конкурсы
  • УВАГА РОЗІГРАШ: вболівай за улюблену команду «Ворскла» під час домашніх матчів ЛІГИ ЄВРОПИ!

    Що потрібно зробити, щоб отримати свій ЩАСЛИВИЙ КВИТОК і повболівати за улюблену команду – читай нижче.    

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться