Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понедельник, 19 Августа 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Заплатив аліменти – живи спокійно

 

7 сентября 2018 14:00

Півроку тому із впровадженням більш жорстких санкцій щодо злісних неплатників аліментів у матусь і татусів, які самостійно виховують дітей, зажеврів промінчик надії на допомогу. Про результати дії першого пакету змін у рамках проекту «Чужих дітей не буває» та деякі нюанси другого дізнавалася «Кременчуцька газета». 

 Минуло вже півроку, як 6 лютого 2018 року вступив у дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення   заборгованості зі сплати аліментів». А з 28 серпня почали діяти й нові зміни, покликані ще більше посилити відповідальність за несплату.

 Чи наздогнала кара тих, хто досі ухиляється від батьківських обов’язків, та до чого ще слід готуватися тим, хто не бажає брати участь у фінансовій підтримці власних дітей? Про це Кременчуцькій газеті розповіла начальниця Автозаводського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Марина Шевченко.

#ДошкаГаньби стимулює сплачувати борги

Ефективним засобом психологічного та економічного тиску на неплатників аліментів є запровадження так званої Дошки ганьби (#ДошкаГаньби), куди потрапляють аліментники, які мають борг понад 3 місяці. За словами начальника Автозаводського ВДВС Марини Шевченко, наявність такого реєстру боржників у 5 разів збільшила кількість звернень до державних виконавців та покращила показники зі сплати аліментів. Так, починаючи з 6 лютого 2018 року, стягнуто 20 млн 537 тис 869 грн аліментів, з яких 9 млн 357 тис 826 грн – в результаті застосування до боржників обмежень, передбачених першим пакетом змін.

Не сплатив аліменти – за кордон зась!

Обмеження у праві виїзду за кордон, передбачене новим законом, дуже спростило процедуру. Адже, як розповіла Шевченко, раніше державний виконавець мусив звертатися до суду з поданням про обмеження боржника у праві виїзду. Суд затягував цей процес і дуже часто відмовляв, посилаючись на конституційне право вільного пересування. Сьогодні ж боржника не пропускають при перевірці документів на митному контролі. 

Марина Шевченко розповіла цікаву історію, як одного разу до їхнього відділу звернулася жінка: мовляв, чоловік-аліментник працює за кордоном, а дитині жодною копієчкою не допомагає. Піднявши матеріали виконавчого провадження, виявилося, що чоловіку нарахували чималу заборгованість та винесли всі відповідні постанови, в тому числі про заборону виїзду за кордон. Та раптом жінка з незрозумілих причин написала у виконавчій службі заяву, що не має претензій до боржника. Після зняття держвиконавцем усіх обмежень громадянин виїхав за межі України. Виходить, постраждала власноруч дала йому можливість залишити країну. З Автозаводського відділу виконавчої служби направили запити до посольств Німеччини та Литви, де працює боржник, але мало сподіваються на позитивний результат.

Не все діє на практиці: жодного боржника ще не позбавили права кермувати автомобілем

«За перші 10 днів (дії нового закону – ред.) державні виконавці заборонили виїзд за кордон 25 тисячам злісних неплатників аліментів, також було винесено понад 21 тисячу постанов про тимчасову заборону керувати транспортними засобами», – розповів міністр юстиції Павло Петренко «Економічній правді» ще на початку цього року. 

Як зазначила Марина Шевченко, державний виконавець виносить постанову про обмеження боржника у праві керування транспортним засобом та направляє її до управління патрульної поліції. Проте за 6 місяців роботи цього закону (станом на 29 серпня 2018) не лише у Кременчуці, але й на всій території України не виконано жодної такої постанови.

Не платиш – продадуть майно

Арешт майна – ще один спосіб впливу на тих, хто злісно ухиляється від батьківських обов’язків.

«Державним виконавцем виноситься постанова про арешт майна боржника, її вносять у Єдиний державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Експерти оцінюють, і виконавча служба передає це майно на реалізацію», – пояснила начальниця Автозаводського ВДВС.

За словами Шевченко, за півроку у двох боржників вилучили автомобілі. Один нещодавно продали і таким чином погасили борг з аліментів у сумі понад 103 тис грн. Інше авто вже оцінили і реалізують, щоб погасити борг у майже 87 тис грн.

Також за виконавчим провадженням описано 1/3 частину квартири ще одного боржника. Хоча, як вважає Марина Шевченко, коштів з її продажу навряд чи вистачить, адже чоловік заборгував дитині понад 153 тис грн.

Якщо не працює офіційно, то працюватиме примусово 

В Автозаводському відділі державної виконавчої служби Кременчука нагадують: якщо людина не здатна погасити борг з аліментів за понад 6 місяців, до неї можуть застосовувати адміністративне стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт на строк від 120 до 240 годин. За новими ж правками, цей термін збільшується аж до 360 годин таких робіт.

Як зазначила Шевченко, на сьогодні відділ з питань пробації, який контролює виконання рішень суду за справами злісних неплатників, отримав перелік підприємств, готових надати тимчасове місце роботи горе-батькам.

«Якщо аліментник добросовісно відпрацював свої години, з його зарплатні перераховується відсоток у рахунок погашення боргу. Якщо ж ухиляється від відпрацювання (понад 2 днів прогулів без поважної причини), то на нього чекає адмінарешт строком на 10 діб», – розповіла Шевченко.

Також вона пояснила, що за злісне ухилення від відбування адміністративного покарання аліментнику може загрожувати позбавлення волі строком до двох років.

Нові штрафи 

Згідно із змінами, які вже вступили в дію з 28 серпня 2018 року, вводяться штрафні санкції за несплату аліментів. Так, якщо сума заборгованості перевищує сплату за один рік, то пеня зростає на 20% від суми боргу, за два роки – на 30%, за 3 – на 50%.

Станом на 29 серпня по Автозаводському ВДВС нараховувалося 345 проваджень, де сукупний розмір заборгованності зі сплати аліментів перевищує суму платежів за один рік.

За другим пакетом змін стягуватиметься також на користь держави виконавчий збір у розмірі 10% від суми заборгованості, який сплачується після погашення усього боргу.

На який мінімальний розмір аліментів варто розраховувати

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Про це йдеться у ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% (раніше було 30%) прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. 

Згідно з Законом України «Про державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий  мінімум на дітей віком до 6 років з 1 липня становить 1 тис 559 грн, отже мінімальний розмір аліментів – 779 грн 50 коп.

А прожитковий  мінімуму на дітей віком від 6 до 18 років з 1 липня становить 1 тис 944 гривні. Відповідно мінімальний розмір аліментів – 972 грн.

Цікаві факти

Найбільша одноразова сума платежу, яку вдалося стягнути з боржника державним виконавцем Автозаводського ВДВС Кременчука, становить 113 тис грн, хоча борг з аліментів на момент досягнення дитиною повноліття складав 112 тис 881 грн 43 коп.

Є ще у відділі й таке провадження, за яким стягувач у рахунок погашення аліментів отримав кошти наперед аж до жовтня 2019 року. 

А на початку впровадження змін за новим законом державний виконавець примудрився відкрити виконавче провадження щодо несплати аліментів на (як згодом виявилося) народного депутата України. Аліментник того ж вечора погасив увесь борг, а держслужбовцю, звісно, дісталося на горіхи.

Нагадаємо, в Україні з 6 лютого 2018 року вступив у дію закон, який посилює відповідальність для неплатників аліментів

 

Інфографіка kg.ua

Тетяна Красельникова

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться