Кременчугская газета
Среда, 24 Октября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Заробляти на смітті: чи реально це у Кременчуці?

4 декабря 2017 08:00
Заробляти на смітті: чи реально це у Кременчуці?

За останніми підрахунками, сьома частина України завалена сміттям. Лише під офіційними звалищами поховано 43 тис кв. м, що дорівнює площі Данії. А кожен українець щодня додає мінімум 1 кг непотребу до цієї кількості. 

Уже від 1 січня 2018 року громадяни України будуть зобов’язані сортувати все сміття за видами згідно з нормою Закону України  «Про відходи». Законотворці вважають, що приблизно 40% сміття – це корисні і цінні вторинні ресурси, як-то папір, скло та полімери. Відходи після переробки можуть мати друге життя, а також на них можна заробляти кошти.

Україна не готова до роздільного збору  сміття

Та це не означає, що вирішення проблеми зі збором та утилізацією відходів має переноситися щоразу на наступний рік. Про це в інтерв’ю виданню «Дзеркало тижня» сказав Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. Він також зазначив, що у Парламенті нині знаходяться  близько 30 законопроектів, які регулюють поводження з різними видами відходів (не лише з твердими побутовими). 

«Спочатку маємо ухвалити Національну стратегію управління відходами, а лише потім ухвалювати закони, що її наповнюють», – підсумував  Семерак.

Активісти, які займаються проблемами екології, стверджують, що реалізувати Закон нереально в містах, де немає умов для роздільного збору сміття (тих же контейнерів). І тут лідерами з налагодження роздільного збору сміття є невеликі міста. Кременчук – не виняток. Оскільки в нашому місті з 2011 року збір твердих побутових відходів (пластик, скло, папір) ведеться окремо. У всіх районах Кременчука встановлено спеціальні контейнери. 

Скільки місто заробляє на непотребі?

Лише за 9 місяців цього року Кременчуцьке комунальне авто­транспортне підприємство (КАТП) 1628 (займається збором сміття – авт.) зібрало і реалізувало понад 106 тонн полімерних відходів (пластику), понад 190 тонн скла та 4 тонни паперу. На підприємстві повідомляють, що від реалізації вищевказаної вторсировини отримано 838 тис грн.

«Кошти, отримані від реалізації вторинної сировини, витрачено на оплату праці пресувальників і сортувальників, оплату податків на зарплату, оплату за енергоносії, спецодяг, спецхарчування, оплату витрат, що пов’язані із утриманням основних фондів дільниці сортування відходів тощо», – йдеться у відповіді на запит Кременчуцької газети.

Окрім твердих побутових відходів, підприємство також збирає та зберігає з метою подальшої утилізації люмінесцентні та інші лампи, які містять ртуть. Юридичним  особам ця послуга надається на договірних засадах, населенню – безкоштовно. (Адреса пункту прийому: вул. Горького, 48/75). Відпрацьовані батарейки і акумулятори тут не приймають.

Погане життя – менше сміття

Взагалі, згідно з даними, які беруть до розрахунків плати за сміття, один мешканець багатоповерхівки виробляє 2,22 куб. м сміття (це 337,47 кг), приватного сектору – 2,46 куб. м сміття (542,33 кг) на рік.

Статистичні дані КАТП-1628 свідчать, що обсяги твердих побутових відходів є динамічними. Їх збільшення або зменшення напряму залежить від сезонності та від рівня життя населення

Взимку і влітку кременчужани смітять менше. Для цього при розрахунку оплати вивозу сміття враховують коефіцієнт сезонності.

Знову сподіваються на європейські гроші – та чи повірять кредитори?

Варто нагадати, що єдиним місцем у Кременчуці для вивозу сміття з міста є Деївське звалище. Як повідомили в КАТП-1628, наразі проектна потужність полігону твердих побутових відходів на Деївській горі – 2 млн 500 тис куб. м. Неважко підрахувати: з тим обсягом сміття, яке «виробляють» кременчужани, місця для складування вистачить  менше, ніж на 5 років!

При цьому кременчуцьке комунальне підприємство, яке збирає і складує сміття, має фізично і морально застарілий проект реконструкції діючого полігону, затверджений ще у 2006 році.

В адміністрації КАТП-1628 нагадують, що підприємство є учасником «Програми розвитку муніципальної інфраструктури України», яка реалізовується Мінфіном, Мінрегіонбуду, та Європейським інвестиційним банком.

У рамках цієї програми КАТП-1628 визначено як кінцевий бенефіціар кредиту під реалізацію проекту з будівництва стаціонарного сміттєпереробного комплексу (потужність 500 тис куб. м на рік). А також з будівництва відповідних інфраструктурних об’єктів, відкриття двох нових карт захоронення твердих побутових відходів, санацію та рекультивація робочих карт захоронення твердих побутових відходів.

Питання, чи буде реалізований цей проект? Чи буде довіра до міської влади Кременчука з боку кредиторів? Адже восени 2017 року інвестору з Німеччини відмовили в реалізації проекту з добування газу і переробки його в електроенергію саме на Деївському звалищі.

Депутати Кременчуцької міської ради провалили голосування на жовтневій сесії, а потім інвестору винесли вердикт на засіданні конкурсної комісії з проведення інвестиційних конкурсів. Тоді  11 членів комісії з 14-ти ухвалили рішення про відмову німецькому інвестору працювати на кременчуцькому звалищі. Пояснення: умови німця не влаштували міську владу. 

А через 5 років Кременчук може стати другим Львовом. Чекати не так довго…

Сміттєва ситуація в Україні

В Україні щорічно утворюється більше 35 млн тонн тільки твердих побутових відходів.

Відходи на 20-40% складаються з паперу, 4-5% – текстилю, 2-5% – металобрухту, 2-3% – деревини, 1-5% – полімерних матеріалів, а також харчових та інших відходів.

Понад 95% всієї маси відходів вивозиться на звалища або спалюється. Переважна більшість полігонів працює в режимі перевантаження, тобто з порушенням проектних показників щодо обсягів накопичення сміття. Водночас звалища є джерелом інтенсивного забруднення атмосфери та підземних вод. Практично на жодному з них не знешкоджується фільтрат. Майже всі полігони потребують невідкладної санації та рекультивації. 

Учені підрахували, що метали, видобуті з твердих відходів, можуть забезпечити національну потребу в залізі майже на 7%, в алюмінії – на 8%, олові – на 19%.

 

Світлана Павленко

У статті використані дані з відкритих джерел.

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Конкурсы
  • УВАГА РОЗІГРАШ: вболівай за улюблену команду «Ворскла» під час домашніх матчів ЛІГИ ЄВРОПИ!

    Що потрібно зробити, щоб отримати свій ЩАСЛИВИЙ КВИТОК і повболівати за улюблену команду – читай нижче.    

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться