Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Пятница, 29 Мая 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Земельна реформа: міфи та реальність

 

18 сентября 2017 08:00
Земельна реформа: міфи та реальність

Оскільки земельна реформа у 2017 році стала однією з топ-тем в Україні, ми вирішили допомогти читачам розібратися в ній, вивчивши міфи навколо цього питання за допомоги експертів.

Ми не нав’язуємо їхні думки, а лише даємо зрозуміти, «кому це вигідно» і «що в результаті буде». Це важливо для того, щоб самостійно робити висновки щодо отриманої інформації – зокрема, коментарів, подій, акцій, голосувань.

1. Міф: Олігархи скуплять всі землі за безцінь після зняття мораторію

Як насправді: Латифундистам (власникам великої площі земель – ред.) вигідно, щоб мораторій тривав, оскільки зараз вони беруть землю у довгострокову оренду за невеликі гроші. Коли ринок землі запрацює, вартість оренди підвищиться. А купівля – то взагалі величезні гроші, які потрібно заплатити одразу. Принципова позиція Уряду – право купувати і продавати землю матимуть лише фізичні особи, громадяни України. Проте буде обмеження: одна людина зможе купити не більше 200 гектарів землі. Що дозволить убезпечити надмірну концентрацію землі в одних руках.

2. Міф: У фермерів не буде грошей, щоб купити землю і розбудовувати на ній господарство 

Як насправді: В законопроекті передбачена розстрочка і надання безвідсоткового кредиту для малих та середніх фермерів. Фермери отримають доступ до дешевих кредитів, оскільки зможуть використовувати землю в якості застави, а отже отримають додаткові кошти на розвиток бізнесу.

3. Міф: Все скуплять іноземці

Як насправді: В урядовій моделі передбачено, що землю зможуть купити тільки громадяни України і тільки фізичні особи. Жодного сантиметра української землі не буде продано іноземцям.

4. Міф: Рейдери будуть відбирати землю у людей

Як насправді: Випадки рейдерства трапляються і зараз через те, що існує «чорний» ринок землі. Найкращий спосіб з цим боротися – відкрити ринок землі і зробити його «білим».

5. Міф: Українська земля належить державі Україна

Як насправді: Це чисто соціалістичне гасло. За кожним гектаром землі (паєм) стоїть власник, який не може вільно розпоряджатися своєю землею. Мільйон пайовиків на сьогоднішній день вже померли, так і не отримавши можливість передати свою землю у спадок. Багато людей хочуть продати свою землю, але не можуть зробити цього в умовах мораторію. Кожна людина, яка має пай, після скасування мораторію зможе вільно ним розпоряджатися: обробляти самостійно, передати в оренду або продавати будь-якому українцю.

6. Міф: Ми маємо продовжувати мораторій, доки ціни на землю не стануть європейськими

Як насправді: Ціни на землю будуть зростати лише після відкриття ринку. До зняття мораторію це неможливо. Насправді, саме мораторій на продаж землі щорічно «краде» у 6 млн 900 тис власників паїв до 50% потенційного доходу. Особливо через низьку вартість оренди землі, яка в нашій країні є однією з найнижчих в Європі. За даними Держгеокадастру, середній орендний платіж у 2015 році склав 100 доларів за гектар. А в країнах Євросоюзу середня вартість оренди одного гектара землі складає 300 євро. Зараз власникам паїв платять за оренду копійки. Водночас, як свідчить досвід країн Центральної та Східної Європи, ціна на земельні ділянки і вартість оренди після відкриття ринку землі зростає: за 3 роки після введення дозволу на продаж землі у цих країнах, зростання склало 76%. Окрім того, власники паїв зможуть продати свою землю і використати кошти на власний розсуд. Адже далеко не всі хочуть бути фермерами і здатні ефективно працювати на землі.

7. Міф : Покупці будуть виснажувати українські землі, країну очікує екологічна катастрофа

Як насправді: Аби українські фермери мали стимул інвестувати в землю, а не тільки користуватися нею, ця земля має бути у них в приватній власності. Саме мораторій на продаж і орендні відносини сприяють неефективному та споживацькому використанню землі. Орендар, який взяв ділянку у користування на кілька років, не зацікавлений у збереженні її родючості. Він прагне за цей час отримати максимальний прибуток і вижме з землі все можливе, не гребуючи надмірним застосуванням пестицидів та вирощуванням рослин, що руйнують ґрунт. Натомість власник землі буде берегти її, оскільки вона годує його і годуватиме його нащадків. Він не отруюватиме ґрунт хімічними добривами і не знищуватиме родючість. Він – господар, тому дбайливо ставитиметься до свого майна.

8. Міф: Мораторій на продаж землі – гарантія суверенітету і економічного розвитку держави

Як насправді: Через дію мораторію знищується важливий державний ресурс, економіка недоотримує мільярди гривень щороку, а громадяни залишаються безправними власниками земельних ділянок, які можна тільки здавати в оренду за копійки. В жодній країні Європи немає мораторію на продаж землі. Він діє лише в 5 країнах світу: Північній Кореї, Конго, Венесуелі, Кубі, Таджикистані. Україна – шоста в цій компанії. Мораторій і орендні відносини призводять до споживацького використання землі і роблять селян біднішими. Натомість запровадження вільного ринку землі стане потужним поштовхом для зростання економіки і добробуту сільського населення. В аграрну галузь прийдуть інвестиції, що сприятиме технологічному переоснащенню та підвищенню конкурентоздатності продукції фермера.

9. Міф: Рівень безробіття на селі зросте, оскільки селян зженуть з землі

Як насправді: Проведенням земельної реформи уряд прагне сприяти створенню невеликих фермерських господарств, що забезпечить появу нових робочих місць на селі. Відкриття ринку землі зруйнує монополію агрохолдингів. Всі, хто прагне зайнятись фермерством, зможуть вільно придбати землю і розпочати бізнес. Ті, хто не має хисту до роботи на землі, зможуть продати свій пай, а отримані кошти використати як стартовий капітал для заснування іншого виду підприємницької діяльності. А отже, в селах з’являться робочі місця, не пов’язані з обробкою землі, і мешканці матимуть можливість знайти собі роботу до душі.

10. Міф: Відкриття ринку землі лобіюють олігархи та агрохолдинги

Як насправді: Власників великих агрохолдингів нинішній стан справ цілком влаштовує – вони орендують землю у власників паїв і сплачують їм за це копійки. Після проведення земельної реформи, яку пропонує уряд, орендна плата на землю зросте, а на аграрному ринку з’являться нові гравці, які конкуруватимуть з діючими агрокомпаніями. Окрім того, агрохолдинги не матимуть можливості купувати землю – тільки орендувати і сплачувати власникам паїв справедливу ціну.

Наші експерти

• Вадим Чувпило, начальник Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області.

• Денис Башлик, головний спеціаліст відділу міжнародних відносин департаменту міжнародної співпраці та ринку земель Держгеокадастру.

• Алла Стрижеус, головний редактор порталу AgroPortal.ua

• Олександр Крамаренко, головний редактор журналу «Деньги»

• Ганна Ковальчук, медіаексперт, з 2013 по 2015 рік редактор Forbes-Ukraine

 

Олег Булашев

Фото Дмитро Світличний

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться