Кременчуцька газета
Субота, 30 Вересня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Чи варто кременчужанам ставити життя на паузу під час війни

10 лютого 2023 13:15

Реалії сьогодення.

Вже майже рік ми живемо в режимі воєнного часу. І хоч Кременчук тилове місто, але відголоски війни нас тривожать постійно. Ті ж регулярні повітряні тривоги, новини, які навалюються на людей, гнітючий настрій. Про те, як тримати психоемоційне здоров’я в нормі, «Кременчуцька газета» писала раніше. Цього разу ми розбирались, чи варто зараз відмовлятися від якихось миттєвих задоволень, отримання позитивних емоціях. А то просо витрачати гроші на себе: на то й же похід в фітнес зал, басейн, кінозал. Чи треба себе картати, що не все віддано на допомогу Збройним силам України. І головне, як не відчувати провини після цього. Тож ми пропонуємо дізнатися про особливості воєнного дозвілля в Кременчуці (яке таки добряче змінилось у порівнянні із довоєнним), а також, що радить фахівчиня щодо цієї теми.

У театри та на концерти тепер ходимо раніше і без антрактів

Із кінця минулого року у Кременчуці відновилось гастрольне життя. У рамках своїх турів артисти влаштовують виступи у нашому місті, театри привозять спектаклі. Що ж треба взяти до уваги, якщо хочете культурно провести вечір? Час спектаклів і концертів змістився. Якщо раніше початок був о 19.00 чи 20.00, то зараз на годину-дві-три раніше. У Міському палаці культури деякі спектаклі (як збирається не багато глядачів) переносяться з великої зали в малу. Саме на неї розрахований генератор у разі вимкнення світла. До речі, деякі артисти їздять із своїми. Так було під час спектаклю «Декамерон», де роль головної героїні виконувала Народна артистка України Ольга Сумська.

Вона розповіла, що у воєнний час артисти вимушені грати без антракту, щоб пощастило не втрапити на повітряні тривоги. Розповіла кременчуцьким журналістам і про те, якщо під час вистави лунає сирена, то виступ припиняється – глядачам пропонують пройти до сховища. І якщо повітряна тривога триває до години – далі продовжують спектакль. Якщо понад – переносять на іншу дату. У Кременчуці, на щастя, цього дня сирена лунала вже по завершенню спектаклю. Так було і днем раніше, коли на сцені Міського палац культури виступав Народний артист України Іво Бобул. Представниця Українського телебачення онлайн SWEET.TV, яке є організатором концертів цього артиста, Марина Русак, вказала, що кошти, виручені за концерт, який проходить в рамках туру «З піснями до Перемоги!», спрямують на потреби ЗСУ.

«Важливо, щоб люди і відпочивали, і підтримували ЗСУ. Ми вдячні хлопцям і дівчатам із ЗСУ. Україна є, була і буде», - її слова.

(Про те, що люди буваючи на концертах і спектаклях, окрім відпочинку і насолоди, ще донатять на оборону нашої країни, читайте у наших наступних номерах).

Заплив в темряві

Торкнемось трішки теми спорту і здоров’я. А саме плавання. Зараз у Кременчуці всі працюючі басейни розміщені на Молодіжному, два - у спорткомплексах, один в медичному центрі. Разове відвідування коштує 100-150 грн. Але вигідніше брати абонемент. Наприклад, 8 занять коштує 750 грн (менше 100 грн за одне). Є комплексні абонементи: відвідування не лише басейну, а й спортзалу. Тут вже вартість дорожча, ніж однієї послуги, але в комплексі дешевше, ніж купувати кожну окремо.

Як тут впливає воєнний час?

Так, є басейн, який не працює під час відключення світла. Тож треба завчасно дізнатися, на якій черзі графіку відключень він знаходиться, і підгадувати час. А є басейни, які не залежать від подачі електроенергії, бо в них є генератори. Тут єдина незручність – кількахвилинна темрява під час переключення живлення від генератора. У разі повітряних тривог відвідувачів попереджають про небезпеку, але не примушують покинути приміщення.

І ще одне, басейн Кременчуцького національного університету ім. М.Остроградського «Нептун», який знаходиться в центрі, не працює ще з карантинних часів, пов’язаних з коронавірусом. Про перспективи відкриття не йдеться.

Кіно і відключення світла

Воєнний час вніс корективи у походи в кінотеатри в Кременчуці. Як і у випадку з басейнами, деякі із них не мають автономного електроживлення. Тож підлаштовуватися доводиться під графік відключення світла. І добре, якщо діє вимкнення в режимі -2/+4 (по одній черзі), а якщо +2/-4 (дві черги одночасно)? Як приміром, подивитися той же касовий фільм «Аватар», який триває понад три години. Є тут іще підводні камені. А саме: на деякі сеанси не збирається певна кількість глядачів (переважно 4-5 осіб), щоб була підстава транслювати фільм. Ось ви приїхали у кіно, а його не буде, бо ви лише вдвох.

Щодо повітряних тривог, то переважно трансляцію фільму припиняють і глядачам пропонують піти в бомбосховище. Далі два варіанти: або ви чекаєте завершення тривоги і продовжуєте перегляд, або ж по цих квитках йдете на наступний кіносеанс.

Коментар

Людмила Верменич, клінічний психолог, спеціаліст з питань психологічної допомоги в кризових станах та надзвичайних ситуаціях. Або, якщо прив’язка потрібна до закладу, то клінічний психолог КНМП «Кременчуцький перинатальний центр ІІ рівня».

«Розваги можуть бути ресурсні, або навпаки виснажливі, соціально корисні і соціально небезпечні. Можна переглядати фільми та відвідувати театр, подорожувати та спілкуватися, бавитися з дітьми та насолоджуватися роботою, а можуть бути сварки і конфлікти, пияцтво та бійки. Деякі розваги сприяють особистісному зростанню, самовдосконаленню, відновленню. А інший їх вид руйнує не тільки особистість, а й суспільство в цілому.

Отже, той же самий фільм для однієї людини може бути формуючим, конструктивним, пізнавальним, а для когось навпаки – виснажливим, важким або навіть руйнівним.  Це все я так детально розглядаю, щоб було зрозуміло, що все в нашому житті відносно. Ми зараз усі знаходимось у стані довготривалої тривоги. Так чи інакше загальне напруження та дистанційна тривога відображається навіть на тих, хто живе в тилу і не чує вибухів, не бачить страждань людей. Тобто, загальний рівень виснаження українців існує. А у тих людей, що безпосередньо перенесли трагедію, біль, втрату – рівень виснаження нервової системи дуже великий.

Відновлення потребує не тільки часу, а й певних заходів, реабілітації, наповнення ресурсами. І це важливе завдання для кожного з нас. Перемога – це не значить, що ми всі зразу почнемо жити, як раніше. Тай й «як раніше» вже ніколи не буде. Ми можемо зробити наше майбутнє краще, ніж було. Але для цього нам потрібні ресурси, активність, натхнення.

Для того, щоб допомогти всій країні відновитися, в першу чергу, потрібно відновитися особисто. Це схоже на правило «маску спочатку надягайте на себе, а потім уже на дитину». Суть у тому, що ви не зможете допомогти комусь за відсутності внутрішнього ресурсу, який до речі, не є невичерпним. Відновити ресурси можливо лише через відчуття радості життя, а не через його тяжкість та біль.

Розважальні заходи сприяють не тільки психоемоційному розвантаженню, а й наповнюють людину певними ресурсами. Наприклад, знаннями, формують певні навички, заставляють аналізувати щось у своєму житті і робити висновки.

Регулярні заняття спортом стимулюють вироблення та активацію так званих «гормонів щастя». Але, знову ж таки, все відносно: заняття спортом не повинно бути виснажливим і навантаження потрібно підбирати для кожного окремо.

Отже, як бачимо, і спорт, і здорові розваги сприяють тому, щоб наше суспільство зберігалося в тому ресурсі, який допомагає нам тримати міцний тил, зберігати економіку, накопичувати сили для відновлення країни після перемоги».

 

Світлана Павленко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися