Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 21 Червня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Готель «Вікторія»: дореволюційна туристична перлина Кременчука занепадає

19 серпня 2018
Готель «Вікторія»: дореволюційна туристична перлина Кременчука занепадає

Продовжуємо розповідати про історичні будівлі нашого міста.

Україна славиться своєю культурною та архітектурною спадщиною, яка формувалася під впливом віків, закарбовувала в собі відбитки тієї чи іншої пори, аби явити майбутньому поколінню перлини української історії. 

Сьогодні люди почали більше цікавитися минулим свого народу, вивчаючи архітектурні будинки, меморіали, пам’ятники, історію походження вулиць… Кожне українське місто, велике чи маленьке, зберігає в собі частинку минувшини, створюючи при цьому неповторну картину історичної спадщини України. 

Кременчук – не виняток. Наше місто таїть у собі велику кількість культурних надбань, історичних місць та архітектурних пам’яток. Однією з таких є будинок колишнього готелю «Вікторія» на вул. Лейтенанта Покладова (колишня вул. К.Маркса), 10А.

Власник будівлі поставив собі за мету створити заклад, подібний паризькому «Гранд-отелю»

«Історія будівлі бере свій початок з кінця XIX століття, – розповідає місцевий житель Олексій Бойко. – Її звели у 1884 році на одній із найвидатніших вулиць міста – Херсонській, яку ще називали Торговим рядом». 

Триповерховий будинок має симетричну забудову. Фасад складається з дещо заглибленого головного та двох бокових ризалітів. У центральній частині другого поверху вікна арочні, решта – прямокутні. 

На другому та третьому поверхах є балкони, чавунні решітки яких мають геометричний і витий узори. Дах – чотирисхилий, укритий бляхою.

Раніше будинок належав купцю Петру Добровольському, який пізніше поставив собі за мету зробити з нього вишуканий готель, не гірший за «Гранд-отель» у Парижі.

Колись ця будівля була еталоном міста, тут зупинялися відомі люди, пили каву та насолоджувалися краєвидами за вікном.

Так, влітку 1890 року до готелю «Вікторія» завітав видатний геолог, засновник наукового ґрунтознавства Василь Докучаєв. Згодом, за порадою вченого, готель відвідав майбутній президент Української академії наук Володимир Вернадський. 19 квітня 2001 року на честь цих двох науковців на фасаді будинку встановили меморіальну дошку.

«Ми сидимо в окремому кабінеті якогось готелю. Ймовірно, це був «Брістоль» або «Асторія», бо в якому ж поважному місті немає готелю з такими назвами?» – так у 1913 році писав про кременчуцький готель відомий російський поет Ігор Сєверянін, сидячи тут та попиваючи каву разом зі своїм другом-письменником Федором Сологубом.

Готель зник

Після Жовтневої революції 1917 року готель «Вікторія» офіційно закрився, на його місці розмістився штаб Червоної гвардії. У 1920-х роках під покрівлею будівлі з’явилася редакція газети «Наш шлях», через деякий час її замінила організація «Торгсин». Про це редакції розповіла директорка кременчуцького Краєзнавчого музею Анна Гайшинська.

Вистояла будівля і під час Другої Світової війни, хоч і зазнала певних пошкоджень. Вона була єдиною на тодішній вулиці Карла Маркса. 

«Під час війни цей район був закритий, у будинку жили офіцери вищого командування штабу дивізії», – розповів Олексій Бойко.

Вже у післявоєнні часи в історичній будівлі мешкав головний архітектор Кременчука Лев Шлапаковський, який відіграв значну роль у відновленні будинків, заводів, фабрик, пам’ятників нашого міста.

Будинок руйнується 

Тепер будівля, яка потрапила до переліку культурної спадщини, має далеко не кращий вигляд. 

«Стан будинку залишає бажати кращого. За 20 років ремонт тут робили тільки одного разу. Десь 5 років тому до колишньої будівлі «Вікторії» приїжджали родичі Василя Докучаєва та Володимира Вернадського – саме тоді оновили фасад, пофарбували стіни, – говорить Олексій Бойко, показуючи на вже облізлу рожеву фарбу. – Я вважаю, що міська влада повинна звернути на нього увагу, адже це архітектурна пам’ятка історії Кременчука».

Турбуються про свій будинок і його мешканці. У листі, який вони направили на ім’я міського голови Віталія Малецького, люди зазначають, що подвір’я їхніх будинків непридатне для відпочинку і є небезпечним для життя. Адже у дворі немає освітлення, лав для відпочинку, смітників. 

Також вони нагадали, що раніше двір мав ворота, які свого часу зняли співробітники ЖЕКу. А це призвело до того, що перехожі користуються подвір’ям, як міським туалетом. 

Наголошують мешканці дому й на тому, що протягом багатьох років комунальні служби ремонтували теплові мережі, чим повністю зіпсували асфальтове покриття навколо. Тому старенькі, що проживають у цій будівлі та поруч, не можуть безпечно пересуватися двором.  

Малеча також позбавлена можливості мати гойдалки та інші дитячі розваги.

«Навіть гранатова толока, яка відбулася 21 квітня, обминула наш двір, оскільки у ньому немає навіть, що пофарбувати...  Історично відомий двір та будинок, у якому жили великі діячі науки та культури перетворюється на смітник», –  пишуть люди в листі до мера. 

 

Єлизавета Івлєва

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися