Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
П'ятниця, 22 Січня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

«Мішок знань» щомісяця: як кременчуцький учитель навчає дітей за новою освітньою програмою

5 жовтня 2019

У понад 30-ти школах Кременчука лише двоє чоловіків працюють вчителями молодших класів. Один із них, Геннадій Олегович Савченко – в ліцеї №17 «Вибір» ім. Миколи Неленя. Педагог має 26 років педагогічного стажу і весь час після завершення педучилища викладає в одному й тому ж навчальному закладі. А нещодавно він став одним із перших учителів, які працюють за програмою «Інтелект України».

Геннадій Савченко на початку нашої розмови пригадує, як прийшов працювати у школу №17 в 1992 році. Він був тут на практиці, коли тодішній директор навчального закладу Микола Гаврилович Нелень запропонував йому посаду вчителя.

«Він хлопців забирав собі в школу. Спочатку я був учителем групи продовженого дня, а потім дали клас», – розповідає наш співрозмовник.

Перед цим було навчання у Кременчуцькому педагогічному училищі, а через пару років юнак вступив до Кіровоградського державного педагогічного університету. Говорить, що він не з родини педагогів. Серед своїх наставників, які навчали його у кременчуцькій школі №8, виокремлює вчительку російської мови і літератури Наталію Лапіну, яка стала для нього прикладом. Завдяки їй він і обрав фах педагога.

«Знав їх хлопчиками й дівчатками – а тут дорослі чоловіки й жінки»

Тепер вже його випускники і в гості до свого першого вчителя приходять, і на вулиці зустрічають, розмовляють.

«Уявіть, я знав їх хлопчиками й дівчатками – а тут дорослі чоловіки й жінки!», – розповідає Савченко. А на запитання: «Скільки у вас випусків?», відповідає: «Та хто знає? Не рахував! То навчалися по три роки, то по чотири, все ж змінюється».

У самого Геннадія Олеговича двоє дітей. Старший син вже працює у Києві, а молодший навчається у кременчуцькій школі №8. Цікаво, та на запитання, хто ж у їхній родині допомагає робити уроки, Савченко відповідає, що мама, тобто його дружина. Особливо це стосується домашніх завдань у старших класах.

Сучасні діти – сучасні програми

Геннадій Олегович був одним із вчителів, які два роки тому почали навчати першачків за новою освітньою програмою «Інтелект України». Тепер у нього вже третьокласники – серйозні учні молодшої школи.

«Навчатися за цією програмою дітям цікавіше, ніж за звичайною. Адже сучасні діти – це не ті діти, які були 20, а то й 10 років тому. Зараз вони дуже активні, тому навчати їх за програмою, за якою навчалися, приміром, їхні батьки, неможливо», – розповідає учитель.

І показує чималий мішок, в якому – плакати, учнівські навчальні зошити з різних предметів (робочі і для контрольних робіт), методичні матеріали для вчителя, зокрема диски для комп’ютера на кожний урок (там фото, відеосюжети і т.п). Є і спеціальні зошити для батьків, де міститься інформація про те, як правильно пояснити дитині, приміром, як розібратися з прикладом. І це «мішок місяця». Тобто регулярно вчитель отримує такий набір і роздає учням. Саме так передбачено освітньою програмою «Інтелект України». На місяць батьки за всі матеріали платять близько 240 грн. Гроші збирає батьківський комітет.

«Моє завдання – все оце дотягти від порогу школи до класу», – сміється педагог.

У ліцеї №17 «Вибір» Геннадій Олегович – перший, хто почав навчати учнів за вищезгаданою програмою. Його колеги вже почали працювати після нього. За програмою «Інтелект України» наразі навчаються учні і другого, і першого класів цього навчального закладу.

«Іноді з інтернету не вилажу»

Щодо навчання третьокласників Геннадія Савченка, то вони проходять шкільну програму за класичною системою, не зачіпаючи «Нову українську школу» (НУШ).

«А вже ті, хто за нами – проходять програму «Інтелект України», яка має елементи НУШ. Батьки зазначають, що навчати діток нелегко, адже йдуть об’ємні домашні завдання, які треба виконувати. У третьому класі почали їх задавати, а до цього не треба було обов’язково їх виконувати. Вчимо комети, планети, магнітні поля – доводиться мені повторювати разом із дітьми. А то й нове дізнаватися – іноді з інтернету не вилажу», – ділиться Савченко.

А ще розповідає, що зі своїми третьокласниками прочитав чимало казок:

«Пригоди Пінокіо», «Снігова королева» та інші. «Іноді я забуду щось із цих казок, а дітлахи пам’ятають», – говорить наш співрозмовник.

Навчання без табу

Останнім часом в інтернеті «гуляє» популярний ролик, в якому показано, як за кордоном вчителі вітаються із учнями. Кожна дитина підходить до педагога і обирає своє: чи рукостискання, чи «кулачок до кулачка», чи «обіймашки». Таке практикує і Геннадій Савченко.

«Кожен може придумати, як буде вітатися. Дітям це подобається, мені теж», – зізнається учитель.

На його уроках немає ніяких табу. Приміром, дитина може встати попити води або вийти в туалет. На семінарах для вчителів такі новації підтримують. Головна умова – учень має не заважати своїм однокласникам засвоювати, а вчителю викладати матеріал.

«Тож зараз на моїх уроках немає ніяких заборон», – говорить педагог.

Караоке під час уроків

Коли Геннадій Олегович показує і розповідає, як проходять уроки в його класі за освітньою програмою «Інтелект України», виникає єдине безмірне бажання – знову повернутися до школи. Уявіть: діти на уроках співають в караоке пісні з мультфільмів (у вчителя є ноутбук, а на класній стіні – плазмовий телевізор – авт.), по класу може «літати» папужка чи мудра сова, а то й гелікоптер. Це залежно від теми уроку. Приміром, нещодавно діти вивчали броунівський рух, так школярі просто хаотично ходили між партами, уявляючи, що вони – частинки. Таку методику викладання і передбачає освітній проект.

«Іноді мене питають: ти що їх, на розвідників навчаєш?» – сміється Геннадій Савченко і показує завдання на увагу і логіку.

Приміром,  учням треба за недовгий час відтворити зображення чи написати ряд цифр.

У третьокласників є й особливий предмет – «Еврика». Читаючи деякі завдання із робочого зошита з цього предмета, розумієш, що й дорослому не під силу швидко впоратися із деякими з них. А третьокласники можуть!

І все їм подобається! Учні зізнаються, що уроки у їхньому класі – неймовірно цікаві, і все, що розповідає учитель, легко запам’ятовується. Олег Геннадійович же зазначає, що програма «Інтелект України» цікава і для вчителів. Тому рекомендує своїм колегам працювати за нею.

Півгодини на дитинку

Не могли ми обійтися і без рекомендацій батькам. Головне, що радить Геннадій Олегович – знаходити час на дітей. Навіть коли батько чи мати зморені і пізно повернулися з роботи.

«Хочу побажати батькам, аби вони приділяли достатньо уваги дітям. Нерідко трапляється, що дитинка здібна, а батьки працюють до 7-8 вечора. Попрацювати разом ввечері – вже немає сил. Як результат – такий учень «падає» в навчанні. І це видно», – говорить вчитель.

Навіть програма «Інтелект України» передбачає роботу батьків із дитиною вдома. Для цього родині роздають спеціальні зошити, де протягом півгодини батьки  мають із донькою або сином робити якісь завдання.

Цю публікацію Кременчуцька газета приурочила до професійного свята педагогів – Дня вчителя. Традиційного його відзначають у першу неділю жовтня. Тож щиро вітаємо усіх працівників освіти!

 

Олена Ліпошко

На фото автора: Геннадій Савченко

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися