Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Пятница, 28 Февраля 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Патріарх кременчуцької медицини Феодосій Провізіон: «Працювати – до самозабуття, боротися – до перемоги!»

25 января 2018
Патріарх кременчуцької медицини Феодосій Провізіон: «Працювати – до самозабуття, боротися – до перемоги!»

Життєвий шлях заслуженого лікаря та почесного кременчужанина, який святкує 90-річчя. Він і на пенсії активно цікавиться досягненнями в галузі медицини, вивчає кращі дослідження і, доповнюючи їх особистими знаннями, через друковані видання доводить до свідомості людей.

Медицина Кременчука має славну багатогранну, багатолітню історію. Так, понад 200 років налічує Перша міська лікарня. 100 років виповнилося Кременчуцькому медичному коледжу, 80-річну історію мають санітарно-епідеміологічна станція, протитуберкульозний та шкірно-венерологічний диспансери. 70 років функціонує у місті Центр здоров’я та Друга міська лікарня, 60 – станція швидкої медичної допомоги, 50 – психоневрологічний та онкологічний диспасери, 80 років виповнилося Дитячій лікарні. Перелік можна продовжувати й далі.

І головне – за два століття з моменту відкриття у нашому місті губернської лікарні, у цих закладах і диспансерах, поліклінах і медсанчастинах накопичено багатий досвід діагностики та лікування хворих, сформувалися вікові медичні традиції, створилися багато династій медиків, поширилася наступність поколінь лікарів і медсестер. Ось ці набутки є найбільшим багатством кременчуцької медицини.

У когорті відданих справі медичних працівників гідне місце посідає колишній головний лікар Кременчуцької дитячої лікарні Феодосій Харитонович Провізіон, який вчора відсвяткував свій 90 День народження. Про це Кременчуцька газета готує окремий матеріал, а наразі хочемо розповісти про життєвий шлях видатного кременчужанина.

«Мої роки – моє багатство», – так можна коротко сказати про патріарха кременчуцької медицини, досвідченого депутата міської ради багатьох скликань, мудрого організатора охорони здоров’я наддніпрянського міста, ім’я якого асоціюється з розвитком педіатричної служби.

Щоб 36 років незмінно очолювати найбільшу в місті лікарню для дітей, необхідний великий талант керівника; повна віддача справі, якій присвятив своє життя; впевненість у своїх знаннях і фізичних можливостях; переконливість у правильності рішень та розпоряджень, що приймаються. Саме ці риси і характеризують особистість відомого і шанованого лікаря-педіатра.

Кременчук будувався, а отже з’являлися нові сім’ї , зростало дитяче населення: щороку народжувалося близько 4 тисяч дітей. Саме у ці роки і стало всім зрозуміло – необхідно будівництво типового приміщення багатопрофільної дитячої лікарні. Та хто візьметься за цю справу? Кому це під силу? Сумніву не виникало: з цим може впоратися лише Феодосій Харитонович Провізіон. І він не відступив, а рішуче взявся до дій.

Будівництво йшло дуже важко. Не вистачало коштів, будівельних матеріалів, обладнання (у цей час зводилося Олімпійське селище в Москві). Та головний будівничій не здавався. Вдень і вночі, зранку й до пізнього вечора він розв’язував будівельні проблеми, ще й вишукуючи час для керівництва колективом дитячої лікарні. Наполегливість головного лікаря, підтримка міської влади, відповідальність будівників увінчалися успіхом. У 1979 році новий комплекс дитячої лікарні відчинив свої двері і прийняв перших пацієнтів.

На відкритті виступаючі зокрема відзначили, що якби на місті Провізіона був інший керівник – цей урочистий момент відбувся б на кілька років пізніше. Дійсно, одну людину природа наділяє невірогідною силою, іншу – кмітливістю, третю – творчими здібностями. І лише небагатьох, обраних Богом, природа наділяє організаторськими здібностями. Серед цих небагатьох – Федосій Харитонович.

Феодосій Провізіон завжди намагався впроваджувати найбільш передові, найсучасні форми роботи і методи лікування. Із цією метою 1966 року брав участь у Європейській конференції педіатрів у Берліні, у 1995 році – в Женеві, на консультативному семінарі отримав сертифікат менеджера медицини.

Крокуючи в ногу зі стрімким розвитком педіатрії, головний лікар дитячої лікарні, починаючи з 1966 року, був делегатом усіх з’їздів педіатрів України та Радянського Союзу, республіканських педіатричних конференцій, брав участь у Всесоюзному з’їзді лікарів (Москва, 1988 рік).

Ще одна значуща деталь. Із Феодосія Провізіона брали приклад головні лікарі інших лікувально-профілактичних закладів Кременчука. На початку 80-х років до керівництва медичними закладами міста прийшла плеяда молодих керівників: Г.Є. Банніков, І.Ф. Дороженко, Л.Я. Свистун, В.М. Литвиненко, В.В. Пащенко, К.К. Сич, В.С. Січний, М.Я. Залізняк, В.В. Зінов’єва, І.В. Буров та інші. Для них Феодосій Харитонович слугував взірцем витримки, дипломатії, такту, інтелектуальності. Вони у нього вчилися. Вони його наслідували.

Безперечно, Феодосій Провізіон надзвичайно багато зробив для розвитку педіатричної служби у місті, зміцнення і матеріально-технічної бази, підготовки медичних кадрів. Професійність і працелюбність, людяність і щедрість, турботу і піклування Феодосія Харитоновича гідно оцінено. За доблесну працю він нагороджений орденом «Знак Ппошани» (1986 рік), медалями: «Ветеран праці» (1988 рік), ювілейною медаллю «За звитяжну працю». З 1975 року мав вищу атестаційну категорію з організації охорони здоров’я. У 1995 році йому присвоєно звання «Заслужений лікар України».

Окрім цих високих відзнак, за 37 років своєї сумлінної праці на ниві охорони здоров’я нагороджений 48-ма грамотами галузевого міністерства України, облвиконкому, обласного Управління охорони здоров’я, міськвиконкому, Автозаводського райвиконкому, відділу охорони здоров’я міськвиконкому.

Кременчужани за невтомну працю віддячили головному дитячому лікареві присвоєнням високого звання «Почесний громадянин Кременчука». Отже, він посів належне місце в суспільному житті наддніпрянського міста.

«Працювати – до самозабуття, боротися – до перемоги!» – саме таке життєве кредо Феодосія Провізіона. 

Воно підтверджується і сьогодні, бо вийшовши на заслужений відпочинок Феодосій Харитонович не став спочивати на лаврах, не пориває зв’язків із лікарнею, якій віддав усього себе. Постійно цікавиться її життям, допомагає новому керівництву, спілкується з медичним персоналом. Він веде активний спосіб життя – його можна часто бачити у місті, в колі колег, серед дітей. Колишній керівник дитячого закладу всією душею вболіває за здоров’я маленьких кременчужан. В очах шанованого лікаря завжди теплиться вогник доброти та готовність прийти на допомогу.

Вже знаходячись на пенсії, Феодосій Провізіон активно цікавиться досягненнями в галузі медицини, вивчає кращі дослідження і через друковані видання доводить їх до свідомості людей, доповнюючи особистими знаннями. Зокрема до Верховної Ради подав кілька пропозицій щодо вдосконалення реформи медичної галузі.  Лише за останні кілька років видав серію книг, у яких розкриває причини дочасного старіння організму людини, радить, як допомогти собі надовго зберегти здоров’я.

Ось такий він – відомий у Кременчуці і за його межами, заслужений лікар Феодосій Провізіон, якому 24 січня виповнилося 90 років. Тож добра Вам і міцного здоров’я до 120 років, шановний Феодосію Харитоновичу!

 

Леонід Перепелятник

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться