Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 14 Ноября 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Вулицями рідного міста – вулиця княгині Ольги


30 апреля 2017
Вулицями рідного міста – вулиця княгині Ольги

Відповідно до закону про декоммунізацію, понад сто вулиць Кременчука отримали нові назви на честь видатних діячів міста чи країни - згадуємо цих людей.

Золота сторінка нашої історії

Велика княгиня Київської Русі Ольга – хто вона і звідки? Донині точаться суперечки щодо її походження. Одна частина науковців вважає, що Ольга мала варязьку кров, інша впевнена, що дружина князя київського Ігоря мала слов’янське коріння. Болгарські дослідники переконані, що Свята Ольга – їхня співвітчизниця. Але за будь-якого походження княгиня Київська була хорошою і мудрою дружиною.

Після загибелі її чоловіка, князя Ігоря, його наступником став їхній син Святослав. Але фактично вся влада була зосереджена в руках його матері, і поки він був юним, і після його повноліття. Святослав був воїном і більшість свого часу проводив у походах. Благоустроєм земель і підконтрольних територій опікувался княгиня Ольга. Коротка біографія правительки свідчить про те, що ця жінка заснувала кілька міст, зокрема Псков. Всюди вона покращувала свої землі, зводила навколо великих селищ стіни, будувала храми на честь християнських святих. У роки правління Ольги надмірні податки були замінені фіксованими зборами.

Крім цього, княгиня Ольга першою прийняла християнство. Нова віра, прийнята нею, зміцнила становище Київської Русі на міжнародній арені. Сам візантійський імператор Костянтин виступив у ролі її хрещеного батька. Цікаво, що хрещення самої Київської Русі відбулося аж через 31 рік.

969 року княгиня Ольга померла і була похована за християнським обрядом. Легенда свідчить, що мощі великої княгині були нетлінними. У XVI столітті Ольга була примислена  до лику святих. 24 липня – день пам›яті Рівноапостольної Ольги, великої княгині Київської Русі.

Зважаючи на великий вплив мудрої жінки на історію дохристиянської Русі, вулицю Червоних слідопитів (що на Молодіжному) перейменували на її честь. Відзначимо, що цю назву пропонувала і громадськість міста разом із такими назвами, як Слідопитів та Дослідників.

Підполковник, доля якого невідома

В останній день травня минулого року ім’я Маршала Радянського Союзу Георгія Жукова зникло з вулиці та провулку, що знаходяться на Молодіжному. 

Віднині вони носять ім’я Яківа Петруся, який народився у Кременчуці  27 листопада 1887 р.  Петрусь був підполковником армії Української Народної Республіки (УНР), яка у 1917-1920 рр. контролювала території центральної, східної та південної України. Проголошення УНР стало видатною подією у житті українського народу. Вперше після Гетьманщини XVII-XVIІІ ст.  було відновлено українську державність. Це був знаковий етап у розвитку Української національно-демо­кратичної революції.

Але після того, як перестала існувати УНР, у 1920-х роках Яків Петрусь мігрував у Польщу.  Подальша його доля невідома.

 

Фото Олександр Грінченко

Олена Сінтюріна

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться