Кременчугская газета
Воскресенье, 23 Сентября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Вулицями рідного міста – вулиця Олеся Гончара


12 февраля 2017
Вулицями рідного міста – вулиця Олеся Гончара

Відповідно до закону про декоммунізацію, понад сто вулиць Кременчука отримали нові назви на честь видатних діячів міста чи країни - згадуємо цих людей.

Видатний український радянський письменник та літературний критик Олександр (Олесь) Гончар народився 3 квітня 1918 року в с. Ломівка, поблизу Катеринослава (нині мiсто Днiпро). Але після смерті батьків, у 1921 році, дідусь і бабуся по лiнiї матері забрали його до себе в село Сухе, що на Полтавщині.

Мало хто знає, та насправді Гончар - це дівоче прізвище матері видатного письменника, а ось при народженні хлопчик мав прізвище Біліченко.

Відлік його публіцистичної праці пішов з 30-х років, коли Олесь був студентом і працював у Козельщинській районній газеті «Розгорнутим фронтом». Вже тоді юнак писав на актуальні й злободенні теми, адекватно, а то й завчасно відповідаючи на виклики часу, що було робити зовсім нелегко, зважаючи на епоху, у яку жив письменник.

З третього курсу університету Олесь іде на фронт добровольцем. У ці часи він робить замітки, що послужили основою його новел 1940-х років і роману «Прапороносці». Першу частину твору письменник закінчує вже після  демобілізації у 1945-му, коли повертається до Дніпра. А у 1947 році друкується і друга книга роману - «Голубий Дунай», за яку молодий автор отримав визнання влади, критики і головне – публіки.

У 1959 році Гончара обрали головою Спілки письменників України. У 1962 році за роман «Людина і зброя» він був удостоєний Національної премії України ім. Шевченка, яка присуджувалася вперше. Слід відзначити, що пізніше, у 1959-1986 роках, він сам стає головою комітету з присудження цієї відзнаки.

Після проголошення Незалежності України вів активне громадське життя, був ініціатором створення Товариства української мови ім. Тараса Шевченка (ТУМ) та Народного Руху України. У 1992 році Гончара визнали Почесним доктором Альбертського університету та Світовим інтелектуалом Кембриджського університету. А все тому, що Олесь Гончар ніколи не опускав прапор своєї боротьби.

Помер український письменник 14 липня 1995 року в Києві. Журналістська й публіцистична спадщина Олеся Гончара складається з творів 27 жанрів. Його твори перекладалися на 67 мов, а творчий досвід письменника засвоюється і вітчизняними, і зарубіжними майстрами слова. За своє життя він був нагороджений багатьма орденами та медалями. А 2005 року Гончару було посмертно присвоєно звання Героя України.

За досягнення та внесок у свiтову та Українську лiтературу 2001 року в Києві було відкрито пам’ятник Гончару, а у Кременчуці на його честь перейменували вулицю Пiонерську.

 

Влад Тимченко

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Конкурсы
  • Переможців конкурсу "Перший раз - в перший клас" нагороджено

    Малеча задоволена. А ми ще раз вітаємо переможців та всіх учасників!

    Сьогодні у офісі страхової компанії «Мега-Поліс» відбулось нагородження трьох переможців фотоконкурсу «Перший раз – в перший клас».

    Нагадаємо, цей конкурс Кременчуцька газета проводила спільно з партнерами до Дня знань  і саме наші партнери визначили трьох переможців.

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться