Кременчугская газета
Вторник, 23 Октября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Вулицями рідного міста – вулиця Василя Симоненка


25 февраля 2017
Вулицями рідного міста – вулиця Василя Симоненка

Відповідно до закону про декоммунізацію, понад сто вулиць Кременчука отримали нові назви на честь видатних діячів міста чи країни - згадуємо цих людей.

На честь справжнього патріота

У часи громадянської війни 1918-1920 років чи то хорват, чи то серб Олеко (Алекс) Дундич воював у першій кінній армії Будьонного на Кременчуччині та загинув у бою. На його честь у місті, в районі Млинків, назвали вулицю. Однак в процесі декомунізації вона отримала нову назву – на честь уродженця Полтавщини, журналіста та поета-шестидесятника Василя Симоненка.

Ось деякі факти про нього. Народився Симненко в глухому поселенні Біївка Лубенського району 8 січня 1935 року. Про становлення поетів зазвичай пишуть: вірші складав ще зі шкільної лави, друкуватися почав у студентські літа. Але цей стереотип абсолютно не відповідає творчості Симоненка, який за часів «хрущовської відлиги» вітром увірвався у затхлу царину тодішнього «красного» письменства. Поет вразив читача не вишуканим мереживом слів, а справжністю почуттів, інтелектуальною високістю й молодечим завзяттям.

Василь дуже переймався долею українського народу через його злиденність, безправ’я, загрозу національного виродження. Саме за оприлюднення цих пекучих проблем його і незлюбила партноменклатура.  Не подобалося владі й те, що Симоненко працював у складі комісії, яка перевіряла чутки про масові розстріли в енкаведистських катівнях і на підставі речових доказів відкрила широкому загалу дані про таємні братські могили жертв сталінізму у Києві та області: на Лук’янівському і Васильківському кладовищах, у хащах Биківнянського лісу.

Смерть 28-річного лицаря української поезії уже три десятиліття оповита ядучим туманом загадок та пліток.

…Сталося це влітку 1962 року, коли на залізничному вокзалі в Черкасах між буфетницею ресторану і Симоненком спалахнула суперечка: йому відмовили продати пачку цигарок. На шум-гам прийшли міліціонери, які скрутили Василеві руки й потягли силоміць до вокзальної кімнати міліції, після чого він опинився у в камері затриманих лінійного відділення аж у містечку Сміла…

Його колеги-журналісти, які приїхали рятувати Симоненка, стверджують, що письменника били. Саме після цієї пригоди поета ні на хвилину не полишали нестерпні болі в попереку, здолати які медицина виявилася безсилою.

Помер Василь Симоненко 14 грудня 1963 року.

Замість імені секретаря губкому компартії – згадка про лебедів

Декомунізація торкнулася і вулиці та проїзду Кірова. Під час обговорення пропозицій щодо перейменування вулиць представники громади висували різні варіанти, у тому числі й «вулиця Волонтерська». Проте замість імені радянського партійного діяча та секретаря Ленінградського губернського комітету компартії міськрада обрала назву «вулиця Лебедина».

Тупик Спокійний

До епохи масового перейменування у Кременчуці існував такий собі тупик Ревенка. Назвали його на честь кременчужанина, командира загону червоної гвардії. Однак тепер на фасадах будинків можна побачити таблички з новим написом – «тупик Спокійний».

 

Влад Тимченко

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Конкурсы
  • УВАГА РОЗІГРАШ: вболівай за улюблену команду «Ворскла» під час домашніх матчів ЛІГИ ЄВРОПИ!

    Що потрібно зробити, щоб отримати свій ЩАСЛИВИЙ КВИТОК і повболівати за улюблену команду – читай нижче.    

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться