Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 27 Февраля 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

«За кадром»: 25 років анімаційних див разом із учнями

15 ноября 2018

Чи знали ви, що у Кременчуці вже багато років виховують аніматорів та кінорежисерів, які здобувають перемоги на всеукраїнських та міжнародних фестивалях?

25 років із кіно і понад 10 – з анімацією. Так, майже все професійне життя кременчужанин, аніматор та керівник дитячо-юнацької відеостудії «Березіль» Костянтин Холодняк займається улюбленою справою, а набуті знання передає дітям. Майстерня зі створення кіно та мультиплікаційних фільмів на базі Кременчуцького міського центру позашкільної освіти (колишня Станція юних техніків) діє з 1993 року. За цей час творче об'єднання вибороло десятки перемог не лише на всеукраїнських, а й на закордонних фестивалях. Та головне – студія виховала кілька поколінь кременчужан, які пов'язали своє життя з кіномистецтвом. Костянтин Холодняк розповів Кременчуцькій газеті про роботу з дітьми і про те, як «за кадром» творяться кіно- та анімаційні дива.

Як з'являються мультики

На столі невеликого кабінету, розташованого на другому поверсі Кременчуцького центру позашкільної освіти, розкинулася мальована галявина, по якій готується ходити Муравлик – майбутній персонаж мультиплікаційної стрічки. Біля нього – саморобна біла айстра: в мультику вона, як і головний герой, розмовлятиме. Ще кілька робочих тижнів – і всі вони оживуть в анімаційній новелі-замальовці за оповіданням українського педагога та письменника Василя Сухомлинського. Цю невелику стрічку Костянтин Холодняк вирішив підготувати разом зі своїми вихованцями. 

А от у сусідній художній студії центру творці мультику замовляють готові малюнки-деталі. Потім їх обережно вирізають, скріплюють підручними матеріалами та «оживляють». Приміром, щоб Муравлик звернувся до айстри, йому потрібно до 5 разів змінити положення рук та голови. Один поворот – близько трьох кадрів-фотознімків при правильно виставленому світлі та нерухомій фотокамері.

«Аби мультик здавався плавним і не рваним, ми намагаємося робити багато кадрів малюнків, необхідних для створення сюжету. Це можуть бути засушені листочки, ляльки або фігури з пластиліну, які стануть героями стрічки. На мій погляд, дітлахам досить важко роботи майбутніх персонажів та використовувати технологію фотографування: один мультфільм у 1,5 хвилин народжується за 2-3 місяці. Адже для однієї секунди мальованої короткометражки потрібно зробити від 13 до 16 кадрів на секунду. Тобто, за хвилину – близько тисячі кадрів. І все це необхідно зняти для створення анімації. Тож більш монотонною роботою – монтажем – займаюся я сам, на це також йде кілька робочих днів», – розповідає Холодняк. 

Та додає: серед головних навичок такої роботи – посидючість та терплячість. Діти відвідують заняття 2-3 рази на тиждень, працюють по годині-півтори.

«Мені важливо, щоб для дитини це не було обтяжливо, адже сам факт роботи над кропітким мистецтвом – уже своєрідний здобуток для моїх вихованців. І важливо не зменшити їхнього ентузіазму. Тому ми пропонуємо дітям писати сценарії або складати оповідання, які ми потім адаптуємо під сценарії, щоб вони безпосередньо були ідейниками роботи», – розповідає вчитель.

Перемоги вихованців-аніматорів

«Зараз я працюю над зйомкою мультику про Муравлика. Перед цим ми знімали анімацію «Їжак та Заєць», де я була режисером. Також ми допомагали малювати і вирізати з картону героїв, начитувати закадровий текст», – розповідає 9-річна вихованка студії Марія.

Тут вона навчається уже третій рік. До цього бігала «хвостиком» брата Колі, який відвідував заняття. А з часом і її почали долучати до анімації та зйомок. 

«От ви придумали б, що рибка йде по лісу? Ні? А Марійка вигадала. Ми, не довго думаючи, вирішили це обіграти. Через деякий час вона поїхала з мультиком «Їжак та Заєць» на фестиваль «Дитятко», де отримала першу свою нагороду. Цього року всю творчу групу також викликали з цією короткометражкою на ще один фестиваль, де юні аніматори знову отримали перше місце серед 10 учасників. Ми постійно подаємо роботи нашого колективу на конкурси. Я пишаюся своїми вихованцями і, ясно, окрім викладання справи, вважаюся тут «продюсером», бо хочу, щоб старання дітей були підкріплені конкурсами та нагородами», – коментує досягнення вихованки Костянтин Холодняк.

Рік у студії займається ще один наполегливий хлопчина – Максим. Першим його авторством була серія мультиків про екологію з циклу «Людина і природа». Зараз хлопець працює над серією «Людина у великому місті», де у жартівливій формі розповідають про правила поведінки, в тому числі й на дорозі. 

А які ще навички отримають маленькі мультиплікатори? «Терпіння та доброта», – таку відповідь ми почули від однієї з вихованок творчої майстерні.

«Ми намагаємося кожну мультяшку завершувати лише позитивом, спонукаємо дітлахів до виховання добра. Нехай це буде для них основою», – коментує ідейний натхненник студії.

Материнські гени та кіно

Любов до кіно у керівника «Березіля» – ще з далекого 1956 року, прищепилася вона буквально із молоком матері. 

«Коли я народився, мати тихцем від чоловіка, мого батька, мене годувала, сповивала і... бігла у кіно. Тоді ми жили у селі Лазірки Оржицького району. А через деякий час, як розповідала матуся, вона вже брала мене з собою. Також любов до кінематографа  проявлялася у школі. На жаль, ми не знали, що в кабінеті фізики «мертвим капіталом» лежала кінокамера. Я з однокласниками самотужки робив фотофільми. Спершу малювали комікси, а потім по них відтворювали фотофільми. Я любив розвідників, тож майже всі сценарії були про них», – ділиться спогадами Холодняк.

Упродовж шкільних років і в дощ, і в спеку ледь не кожного дня Костянтин після занять ішов до кінотеатру.

«Я любив сідати посередині залу. А якось запізнився і сів спереду. Відстані між полотном і рядами майже не було, і щоб уважніше розгледіти героїв фільму, бігав за ними туди-сюди вздовж екрану. Але я щасливий, що є всі ці спогади, що здійснив свою дитячу мрію і все життя цим займаюся, розділяючи знання з дітьми», – зізнається наш співрозмовник.

Потрапити саме до гуртка кіномистецтва Холодняку допомогла педагогічна освіта. Адже після навчання в Полтавському педагогічному університеті ім. В.Г. Короленка чотири роки працював вчителем історії у кременчуцькій школі №6. Пізніше перейшов у школу №29, де був директором.

«І там усі педагоги мали вести свої гуртки. Хтось – ляльковий театр, хтось – фотостудію, а я – кіностудію. Із 1993 року знімав документальні та ігрові фільми. З 1996 року, набивши руку, разом зі своїми вихованцями брали участь у різних фестивалях. Та далі у мене виникли проблеми зі здоров'ям, і я вирішив перейти лише на анімацію, адже це сидяча робота. Я завжди боявся її, бо це складніше мистецтво. Але, виявилося, все ще цікавіше», – розповідає керівник відеостудії.

Упродовж усіх років підтримує вчителя і його дружина Валентина Андріївна, яка також працює у центрі позашкільної освіти – викладає курс фотографії.

«Вона разом зі мною захоплювалася кіно, і пізніше ми почали робити телепередачі на Світловодський канал. Але з часом разом перейшли на окремі заняття – кіно та фото. Так і працюємо», – додає Холодняк.

Наслідуючи батька

Продовженням батьківської справи займається і Костянтин Холодняк-молодший. До фестивалів і гуртків хлопець звик із 5-річного віку. Адже все дитинство брав участь у зйомках з татом і мамою. Відтак, якої справи здобувати у вищому навчальному закладі, не сумнівався. Його ігрова соціальна короткометражка «Ти чуєш», де Холодняк-молодший виступив режисером, отримала першу нагороду на престижному фестивалі «Кіномерія» у Херсоні та стала кращою ігровою стрічкою на фестивалі «Дитятко». Пліч-о-пліч із батьком Костянтин веде гурток документально-ігрового кіно.

Зацікавила діяльність студії «Березіль»?

Зазирнути «за кадр» можна за адресою:

вул. Софіївська, 69-А, тел. 2-25-76, 2-22-00, 2-40-96.

Мультиплікаційна студія працює за розкладом: понеділок, вівторок, четвер – з 14.00 до 17.00.

Кіностудія: середа, четвер, п’ятниця – з 14.00 до 18.00.

 

Ліна Романченко

Фото автора

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию
Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться