Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 26 Жовтня 2020
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Вулицями рідного міста – Леся Українка

 
 

 


11 октября 2016 03:00

У травні минулого року Президент України підписав закон, що в народі охрестили «законом про декомунізацію». Більше ста вулиць Кременчука отримали нові назви на честь видатних діячів міста чи країни. «Кременчуцька газета» у своєму новому проекті згадає цих людей.

 

У Кременчуці за рішенням міської ради від 16 лютого 2016 року проспект 50-річчя Жовтня був перейменований на честь видатної української письменниці, перекладача, культурного діяча, драматурга Лесі Українки. Про неї завжди багато говорять, пишуть, дискутують… Її вірші вчать ще змалку, тож здавалось би, ми знаємо про цю поетесу все. Так чи ні – вирішуйте самі, а ми наведемо деякі факти, що, на наш погляд, є дуже цікавими.

Справжнє ім'я поетеси – Лариса Косач. Народилася вона 25 лютого 1871 року.

Свій псевдонім Лариса Косач запозичила в дядька – Михайла Драгоманова, який був ученим, фольклористом, громадським діячем. Він підписувався як «Українець». А оскільки Леся дуже любила свого дядька і захоплювалась ним, то вирішила в чомусь бути схожою на нього.

Якби Леся жила в наш час, її б однозначно назвали дитиною індіго.

У чотири роки дівчина навчилася читати, у п'ять - грати на роялі, у вісім стала писати вірши.

Леся Українка вільно розмовляла українською, російською, польською, болгарською, німецькою, французькою та італійською мовами, добре знала латинь, перекладала з давньогрецької, німецької, англійської, французької, італійської та польської мов, хоч і не вчилася в школі. ЇЇ навчала мати (Олена Пчілка) і приватні вчителі.

Писати та друкуватися Українка почала у 12 років. Серед її ранніх творів слід зазначити український переклад «Вечеров на хуторе» Гоголя (у співпраці з братом).

Леся дуже любила музику й мала великі здібності до гри на фортепіано. Вона не могла їх розвинути через хворобу кісток. Але мала дуже гарний слух і голос. 220 народних мелодій записано з її голосу.

Леся Українка ввела в нашу мову такі слова як «напровесні» та «промінь».

Якщо перше ще можна зрозуміти як літературний неологізм, то друге – це ж уже навіть науковий термін. Дивно, адже зараз нам ці слова здаються цілком звичними. І в повсякденному мовленні ми однозначно віддаємо перевагу слову «промінь» аніж його історичному попереднику «луч».

Згасла українська зірка в Грузії. У стані крайнього виснаження від поганої роботи нирок Леся пішла з життя у 42 роки у містечку Сурамі.

На честь видатної поетеси:

Існує астероїд.Його повна назва – 2616 Леся (2616 Lesya). Це астероїд головного поясу, відкритий 28 серпня 1970 року.

Випущена купюра номіналом в 200 гривень.

Заснована літературна премія за кращий твір для дітей. 

Автор: 
Елена Синтюрина

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися