Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Воскресенье, 27 Сентября 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Вулицями рідного міста – вулиця Ольги Косач

 


29 октября 2016

Відповідно до закону про декоммунізацію, більше ста вулиць Кременчука отримали нові назви на честь видатних діячів міста чи країни - у новому проекті згадуємо цих людей.

 

Велика українська письменниця народилася у червні 1849 року на Полтавщині, в місті Гадяч. У дівоцтві носила прізвище Драгоманова, але згодом взяла псевдонім Олена Пчілка.

Ми знаємо Ольгу Косач насамперед як матір Лесі Українки, але, окрім цього, протягом усього життя вона наполегливо та безкомпромісно боролася за майбутнє відродження національної культури, за право говорити, писати й друкувати книжки рідною мовою. Неодноразово зверталася до царського уряду з вимогою скасувати заборону друкувати українською і викладати нею у школах. Своєю невтомною працею вона зробила вагомий внесок в українську поезію, фольклор, етнографію і, зрештою, в усю національну культуру. З її легкої руки в нашій мові прижилися слова «переможець», «променистий», «палкий».

Також Пчілка є одним з родоначальників української дитячої літератури. Вона - ініціатор випуску і видавець щомісячного журналу для дітей, який так і називався – «Молода Україна». Збагатила вона українську літературу перекладами і переспівами з Овідія, Гете, Андерсена, Гюго, Пушкіна, Гоголя, Міцкевича.

Згодом Пчілка стала першою в Україні жінкою-академіком і посіла першість ще в багатьох царинах науки, культури, мистецтва. У 1928 році за заслуги в розвитку української літератури, науки та культури її обрано першою жінкою членом-кореспондентом АН УРСР.

В останні роки життя, коли почалися сталінські репресії проти української інтелігенції, Пчілка зазнала переслідувань.

Померла письменниця 4 жовтня 1930 року в Києві, похована на Байковому кладовищі. В Луцьку встановлено перший в Україні пам’ятник Олені Пчілці. У лютому 2016-го на її честь у Кременчуці перейменовали вулицю Долорес Ібаррурі.

 

Автор: 
Влад Тимченко

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться