Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 18 Вересня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Аж кишать: чому кременчуцькі водойми перетворюються на болота

 

31 липня 2021 09:00

Купатися чи ні, зважаючи на те, що рівень забруднення води на кременчуцьких пляжах перевищує допустимі показники? Із цим питанням ми звернулися до кількох експертів. У відповідь дізналися, що саме провокує надто активне розмноження лактозопозитивної кишкової палички на берегах наших річок та чому нею так лякають відпочивальників.
 

Рівень забруднення – у 24 та 48 разів вищий допустимого

Спекотні дні, що встановилися із середини червня цього року, так і спонукають прибігти до водойми: скупатися, охолодитися. Однак, за словами експертів, робити це будь-де в нашому місті не зовсім бажано. Адже з початку купального сезону показники мікробіологічної забрудненості кременчуцьких водойм тривалий час не відповідали санітарно-гігієнічним вимогам. Йдеться про два пляжі, на яких щотижня обов'язково беруть воду на дослідження – Центральний міський пляж Дніпра (біля кафе-бару «Ахтамар») та зона відпочинку в районі Регіонального ландшафтного парку «Кагамлицький» (на Молодіжному).

Чи не щотижня на берегах цих водойм працівники Держспоживслужби фіксували перевищені норми лактозопозитивної кишкової палички (ЛКП). Про це Кременчуцькій газеті повідомив завідувач Кременчуцького міськрайонного відокремленого підрозділу лабораторних досліджень держустанови «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Андрій Поляков. Наприклад, станом на 2 липня на Центральному міському пляжі індекс ЛКП становив 240 тис (при нормативному показнику 10 тис), на пляжі Кагамлика – теж 240 тис (при нормативному показнику 5 тис). Це у 24 та 48 разів більше допустимих для купання норм! Станом на 16 липня ці показники на пляжі на Дніпрі залишились такими самими, а на Кагамлику підвищилися на тисячу і становили 6 тис.

На Центральному пляжі 23 липня індекс ЛКП становив від 6 до 29 тис, а на пляжі в Парку воїнів-інтернаціоналістів, що на Кагамлику, від 500 до 2 тис 300.

Тобто, індекс упродовж літа змінювався. У чому причина і як із цим бути, ми запитали в експертів.

Знати, куди йдеш

Збільшені у десятки разів норми ЛКП виявляли у період найбільшої спеки – на початку липня. Тому екологи не виключають, що першопричиною завищеного індексу ЛКП є саме високі температури, які сприяють розмноженню палички.

Водночас припускають й інші ймовірні причини: застій води, інтенсивне обвалення берегів водойм, потрапляння у них стічних вод, а з ними і фосфатних синтетичних миючих засобів, випорожнень тварин та людей.

«Індекс ЛКП росте на тих пляжах, де люди справляють у водойми свої фізіологічні потреби. Тому відбувається інтенсивне забруднення води органічними виділеннями», – додає завідувач відділу епіднагляду Київського центру контролю та профілактики захворювань Сергій Тимошенко.

Підтверджує це і Андрій Поляков.

Про те, що підвищений індекс палички фіксували у кременчуцьких водоймах влітку десятки років тому, і в 90-х, і 80-х, згадує еколог, декан факультету природничих наук Кременчуцького нацуніверситету (КрНУ) ім. Остроградського Володимир Бахарєв.

«Паличка була і буде завжди. Але якщо у відповідний час, наприклад, у середині липня, фіксуються приблизно однакові перевищення — у 3-10 разів, то це сезонна особливість. Якщо ж у цей же час виникають показники в 40-50 разів вищі за норму, а раніше такого не було, то варто шукати джерело забруднення», – коментує Володимир Бахарєв.

Звернемо увагу: неодноразово на Сухому Кагамлику фіксували злив нечистот із каналізаційного переповненого відстійника будинку, розташованого на березі річки, про що ми писали раніше. Тож, тепер причини таких високих показників забруднення стають більш зрозумілими.

Імовірно, що при належному контролі відповідних екологічних підрозділів забруднення можна було б попередити. Однак чиновники розводять руками. Так, на засіданні виконкому 23 липня мер міста Віталій Малецький високі показники індексу ЛКП на наших пляжах пояснив спекою та застоєм води. А ось на питання, чи не можуть це бути зовнішні одноразові викиди, перевів тему на якість питної води в місті.

«Ми доволі багато витрачаємо коштів на очищення води, зокрема, використовуємо активоване вугілля, і тепер це наслідують у Кіровоградській області», – сказав мер.

Тож, чи піддавати небезпеці власне здоров’я, купаючись на пляжах, мають визначатися самі відпочивальники.

До речі, на сьогодні інформацію про те, що водойма чиста чи заражена, можна знайти не лише на сайті Кременчуцької міськради, а й на спеціальних оголошеннях на берегах місць відпочинку.

У Кременчуці за донесення таких даних до громадян відповідає комунальне підприємство «Кременчук Аква-Сервіс». За словами директора цього підприємства Василя Білоуса, дізнатися про рівень ЛКП у водоймах із відповідних інформаційних щитів можна у чотирьох місцях:

- на пляжі Сухого Кагамлика – в районі бару «Кордон»,

- на Центральному пляжі – біля кафе-бару «Ахтамар»,

- у районі колишньої човнової станції «Демурівка» у Крюкові,

- у районі колишньої човнової станції «Демурівка» – біля бару «Восьминіг».

Усі інші місця стихійного відпочинку в нашому місті не зареєстровані офіційно, даних про їх забруднення у підрозділах немає. Щоправда, власники приватних закладів, що розташовані на берегах річок та мають свої пляжі, можуть замовляти такі експертизи у лабораторному центрі Держспоживслужби. Отже, громадяни можуть запитувати такі дані в адміністрації закладу перед тим, як планувати відпочинок.

Воду не сьорбати

Щодо перевірених місць, де знайшли паличку, експерти попереджають: купатися у воді, що кишить такими бактеріями, досить небезпечно. В цьому випадку можна повернутися додому з гострим кишковим розладом. За спостереженнями лікарів, найчастіше він характеризується підвищенням температури, нудотою, діареєю та подальшим зневодненням організму. Найбільшу небезпеку ЛКП складає для дітей і осіб похилого віку, однак небезпечна вона і для дорослих. Адже, потрапляючи у шлунково-кишковий тракт людини, бактерія може викликати подальші гострі кишкові інфекції: різні види діарей, інфекційно-токсичний синдром, ентерит (часті рідкі випорожнення), коліти (випорожнення з домішками слизу та крові) тощо.

Проте зазвичай купальників така інформація майже не зупиняє. Адже пляжі і Кременчуцького водосховища, і Кагамлика з початку червня «устелені» відпочивальниками.

Проте ще раз повторюємо: головне – не ковтати воду під час купання. Саме так вважає містянка Марія, яка чи не щотижня відпочиває на пляжі в районі Демурівської коси у Крюкові. Цьому вона вчить і свого сина Матвія, з яким приходить на Дніпро разом. Жінка зазначає, що їй та її родині пощастило досі не зіштовхнутися із «дією» палички.

Водночас, як пояснює Андрій Поляков, індекс ЛКП – це лише орієнтовний показник, що свідчить про загальну бактеріологічну забрудненість водойми. А чи розвинеться інфекція при потраплянні в той чи інший організм, залежить від багатьох чинників.

«Лактозопозитивна кишкова паличка при потраплянні у шлунково-кишковий тракт із легкістю може викликати гострі кишкові інфекції. Це така собі рулетка. І які саме інфекції паличка викличе у вас, залежить і від кількості конкретного забруднення, що може потрапити до організму з водою, і від імунітету організму», – пояснює Поляков.

До речі, з початку року у Кременчуці зафіксували 119 випадків гострих кишкових інфекцій, серед них 25 – лише за червень. Кишкових інфекцій та харчових отруєнь, пов'язаних із водним шляхом передачі, поки що не реєстрували, додає лікар.

«Однак ми фіксували харчові отруєння, які ставалися через недотримання гігієни під час відпочинку на воді», – коментує головна лікарка-епідеміолог нашого міста Лариса Коровіна.

Помітити такі комплексні симптоми (підвищена температура, нудота, шлункові розлади) досить просто. Якщо ж вони тримаються декілька годин, варто обов’язково звернутися до сімейного лікаря.

«У такі моменти бажано пити якомога більше води та сумішей для очищення шлунку, сорбенти. Якщо ж нудота повторюється від 3 до 4 разів у дитини і 5-6 разів у дорослого, викликайте швидку, адже зі зневодненням у таких випадках не слід жартувати», – радить лікарка.

І нагадує, що передусім, збираючись до водойми, людина повинна взяти з собою дві пляшки води: для пиття та для обмивання рук і продуктів. Слід обов’язково контролювати баланс води в організмі та чистоту того, що може до нього потрапити.

Ми ж бажаємо кременчужанам тільки гарного і здорового відпочинку. І нехай жодна паличка не зачепить вас ні у воді, ні на суші!

Нагадаємо, на пляжах Кременчука рівень ЛКП завищений.

У Дніпрі і Сухому Кагамлику значно покращилась якість води.

Аріна Алініна

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися