Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Суббота, 6 Июня 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Безкоштовна дитяча діагностика у Кременчуці, на яку не всім щастить

 

25 ноября 2019 13:45

За яскравою назвою про безоплатні послуги для маленьких кременчужан ховається багато послуг, надання яких інколи передбачає сотні, а то й тисячі гривень. Та чи не краще знати свої права й отримувати гарантовану безоплатну меддопомогу, ніж бути «перенаправленим» до приватників?

«Кожен громадянин України може звернутися за медичною допомогою і отримати необхідне лікування незалежно від фінансової спроможності, місця проживання чи часу звернення за допомогою». Так повідомляють на сайті Міністерства охорони здоров’я України у статті «Пацієнт має право: Як кожен українець може реалізувати своє право на доступність у галузі охорони здоров'я». У матеріалі роз’ясняють основні принципи медичної реформи, яку впроваджують у країні вже декілька років.

Нововведення реалізовують, водночас права громадян і досі часто порушують. Інколи це особливо помітно у невеликих містах. Зокрема до Кременчуцької газети неодноразово зверталися обурені батьки, чиїх дітей при відвідуванні лікарняних закладів перенаправляли з комунальних установ до приватних. Як пояснювали очільники місцевої медицини, перша причина цьому – недостатність кадрів у медустановах. На нашому сайті (kg.ua) ми неодноразово піднімали тему відсутності дитячих офтальмологів, алергологів та отоларингологів у поліклініках Кременчука.

За обіцянками влади, дитячий офтальмолог у цьому медзакладі з’явиться лише у 2020 році. А от алерголога та декількох отоларингологів прийняли на роботу на неповні ставки, і працюють вони у комунальних закладах лише кілька днів на тиждень. Тож, щоб потрапити до вузькопрофільного лікаря, інколи потрібно записуватися на прийом як мінімум за тиждень.

Натомість до лікаря-приватника часто прийти можна і в день звернення, однак за візит батькам доводиться викладати із власного гаманця від 150 грн.

Зазначимо, в управлінні охорони здоров’я міста повідомили, що станом на жовтень цього року у Кременчуці бракувало 111 лікарів. Зокрема у комунальному некомерційному медичному підприємстві «Кременчуцька міська дитяча лікарня» – 23 вакансії лікарів, 59 – середнього медичного персоналу та 17 – молодшого.

Відомо, що через неповні ставки та низьку зарплатню лікарі вимушені паралельно працевлаштовуватися до приватних закладів. Тому батькам із дітьми інколи доводиться бігати по всьому місту в пошуках потрібної послуги. Тож, що під час реформи пішло не так?

Черги за талончиками

Цього року перед подачею документів до шкіл у міський дитячій лікарні (де працює більшість вузькопрофільних фахівців) по понеділках утворювалися довжелезні черги. Тому що майбутні першачки мали пройти медкомісію для вступу до школи.

Записуватися на прийом до лікаря необхідно було зранку понеділка. Інакше навряд чи потрапили би до фахівця на поточному, а то й на наступному тижні. Чому так, не могли пояснити й педіатри, з якими пацієнти укладали декларації. Деякі батьки гнівалися на такі умови в соцмережах, однак нічого не змінилося. У департаменті охорони здоров’я міста пояснювали, що про такі нововведення раніше просили інші батьки. Мовляв, таким чином простіше отримати талончики на прийом до необхідного лікаря (або лікарів), а медикам легше формувати свій графік (враховуючі той факт, що влітку вони йшли у відпустки). Однак очевидці зауважували, що раніше (до медреформи) не стикалися з такими проблемами.

Тож ті, хто не бажав стояти в довжелезних чергах, йшли до приватних лікарів. Хоча разом візити до офтальмолога, отоларинголога, хірурга, стоматолога, а також здача загальних обов’язкових аналізів там обійдуться, як мінімум, у 1 тис грн.

Зайняті стоматологи

Наприкінці серпня цього року у Кременчуці набула розголосу критична ситуація із прийомом до дитячого стоматолога. Додзвонитися зранку до реєстратури міської дитячої стоматологічної поліклініки батьки не могли. І лише приїхавши туди, записувалися на прийом на інший день або й взагалі за декілька тижнів. Причина та сама: бракує лікарів. Як дізналася Кременчуцька газета, у січні 2019 року стоматологи покидали заклад, шукаючи роботу за кордоном. А тим, хто лишався, на прийом кожного пацієнта виділяли по 20-30 хв. Відповідно перед новим навчальним роком у «стоматці», м’яко кажучи, був аврал.
Та чи можуть батьки чекати в черзі декілька днів, коли у дитини тут і зараз нестерпний біль? У результаті від 300 до 600 грн за прийом доводиться віддавати приватним фахівцям.

Далі – цікавіше. Наприкінці жовтня одна з мам розповіла нашій редакції, як у дитячій стоматполіклініці вийшов із ладу рентгенапарат, і родині порадили самим шукати його в будь-якому іншому закладі.

«Ми проходили обов’язкове обстеження перед видаленням аденоїдів дитині, що включало і рентгенодіагностику щелепи. У самій же поліклініці апарат був несправним, сказали робити рентген, де вдасться. Ми оббігали півміста, шукаючи платний. Ціни на послугу коливалися від 180 до 500 грн», – розповіла мама.

Бігти туди, куди тебе пошлють, на жаль, звично для українського пацієнта. Однак виникає питання: невже всі ситуації повинні завершуватися лише походом до приватників? Невже міська влада не може знайти альтернативного вирішення цього питання?

Про це ми через інформаційний запит поцікавилися в очільника департаменту охорони здоров’я Максима Середи.

І отримали відповідь:

«У випадку поломки якогось із апаратів для надання стоматологічної допомоги діти направляються в КНМП «Кременчуцький міський стоматологічний центр (на вул. Київська – ред.)».

Та чи дитячі стоматологи не знали про цю можливість, чи просто змовчали – питання лишається відкритим.

Фінансування є, але за послуги все одно платимо

Той, хто розуміється на своїх правах щодо надання медичної допомоги – вже озброєний. Адже ситуації з «перенаправленням» та викачкою грошей, на жаль, зустрічаються у нашому місті ледь не на кожному кроці. Для підтвердження повернемося до родини, яка вимушена була шукати платний рентген.

Щоб зробити біохімічні аналізи крові перед видаленням аденоїдів, їх направили на платні аналізи (знову ж таки) до приватної лабораторії…

«На той момент нам повідомили, що аналізатор для встановлення рівня кальцію та хлору у крові зламався. Медсестра порадила звернутися до приватної лабораторії. Ця послуга там нам коштувала 200 гривень», – розповіла мама дитини.

Про цей випадок ми також запитали у керівництва департаменту охорони здоров’я. Як з’ясувалося, на безкоштовне здійснення аналізів для кременчуцьких дітей в КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» на 2019 рік передбачені кошти в сумі 203 тис грн. Тож невже і це питання не можна було вирішити на рівні всього міста? Адже фінансування по програмах від міста здійснюється. Окрім того, що кременчужани сплачують податки до місцевого бюджету (звідки і фінансують медзаклади), у випадках непередбачуваних поломок їм доводиться самотужки шукати альтернативні рішення за власний кошт.

Йдемо далі. Для підготовки до будь-якого операційного втручання слід отримати висновок експерта-кардіолога.

«Лікар, який мав проводити операційне втручання з видалення аденоїдів, порадив нам звернутися до кардіолога у приватній установі. Ми знайшли найдешевший варіант – у 190 грн за прийом. Однак розуміли, що на ліки та інші витрати під час операції доведеться витратитися, тож зателефонували до реєстратури міської дитячої лікарні. І записалися на прийом до лікаря у цьому медзакладі через декілька днів», – говорять батьки.

Слід зауважити, що кардіолог працює у дитячій комунальній лікарні на вул. Павлова (один день на тиждень), а ще він приймає у поліклініці на Молодіжному.

Виходить, перед тим, як бігти за послугами до приватників, можна знайти альтернативне безоплатне рішення? Тож напрошується висновок, що перенаправлення до приватних лікарів та лабораторій може бути комусь вигідним.
Звернемо увагу: багато медичних послуг ви та ваші діти мають право отримувати безкоштовно. Сюди відноситься і будь-яке хірургічне втручання, повідомили нам у департаменті. Як наголосив Максим Середа, на це у 2019 році місто виділило 678 тис грн.

«Благодійні внески від батьків дітей, мешканців Кременчука, які отримують хірургічне втручання у КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» не передбачені», – написано в офіційній відповіді. Йдеться про оплату роботи лікаря.

Якщо ж батьки вирішать за власної ініціативи віддячити медикам за увагу та якісне лікування, вони можуть зробити це лише у вигляді благодійних внесків. Наголошуємо: лише якщо так вирішили саме ви.

Що важливо, у безкоштовні послуги, окрім цього, входить і безоплатне отримання контейнерів для забору будь-яких аналізів. Але лише під час перебування пацієнта на стаціонарному лікуванні, незалежно від віку. Однак про витрати на всі післяопераційні матеріали мають потурбуватися батьки.

Приміром, родина, про яку ми писали, на додаткову діагностику, благодійні внески та інші подальші медикаменти після видалення аденоїдів витратила майже 3 тис 500 грн. Хоча, знаючи всі тонкощі законної безкоштовної діагностики, вони заплатити б не більше 1 тис грн.

Пакет безкоштовної діагностики з 1 січня 2020 року планують розширити. Що додають до існуючого переліку:

Мамографія і 5 видів рентгену (грудна клітка, суглоби, хребет, кістки і приносові пазухи).

Ехокардіографія, моніторинг ЕКГ і 2 види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи.

6 видів УЗД (шлунково-кишковий тракт, нирки, сечовий міхур, артерії ніг, щитовидна і молочні залози).

4 види біопсії під контролем УЗД (щитовидної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз).

Видалення новоутворень (м’яких тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах).

Також пакет «Безкоштовна діагностика» включає ендоскопічні дослідження і операції одного дня: стравоходу, шлунку, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї та бронхів.

Замість післямови

Як бачимо з нашого прикладу, не зважаючина медичну реформу, і, здавалося б, відхід від благодійних внесків та вимагання грошей за послуги, люди не отримують усіх обіцяних безкоштовних послуг та діагностики. Чому ситуація у багатьох випадках зводиться до «перенаправлення», ми поцікавилися у кремечужанина Артема Марченка, який працював у медичній сфері, а тепер відстоює права пацієнтів. На його думку, у нашому місті немає чіткого розподілення між лікарями-приватниками та фахівцями-бюджетниками. Всі вони працюють і там, і там. Тож і вимагати якісні послуги варто в комунальних установах, адже ви за них заплатили разом із містом, коли з вашої зарплатні відраховувалися податки.

А для того, щоб вас із дитиною не перенаправляли до вузькопрофільних спеціалістів та на здачу платних аналізів (за які можна було б взагалі не платити), шукайте альтернативні рішення разом із лікарем-педіатром. Адже ви маєте право ставити будь-які питання медикам.

Точка зору

«Приватна медицина не фінансується ані держсубвенцією, ані з Нацслужби здоров’я. А оскільки приватна лікарня «живе» виключно за кошти, які отримали за прийоми пацієнтів, лікарю вигідніше прийняти 5 пацієнтів по 200 грн і упродовж дня отримати за них, скажімо, 1 тис грн, аніж за весь місяць заробити 4 тис грн за 8-годинний робочий день, прийнявши 50 пацієнтів.

На жаль, перевірка зору, здача біохімічних аналізів, послуги дитячих гінекологів, дерматологів, нефрологів та іншого у Кременчуці якісніше здійснюються саме у приватних установах. Тому що там і обладнання новіше, і фахівці інколи більш кваліфіковані. Але вони час від часу тікають із комунальних структур через мізерні зарплатні. Окрім цього, на проведення деяких аналізів (наприклад, алергічні проби) досі немає обладнання у наших міських лікарнях.

Вважаю, із приходом медреформи, попри постійний піар та висвітлення всього з позитивної сторони, ситуація у медичній сфері істотно погіршилася. Адже, по-перше, виникає суто внутрішній конфлікт між медпрацівниками первинної та вторинної ланки медицини. Фінансування видається одне між ланками і, грубо кажучи, виходить, що працівники вторинної ланки відбирають зарплатню у першої ланки. Припускаю, що коли кошти йтимуть за пацієнтом, виникне ще більший конфлікт інтересів. Вважаю, що ситуацію варто вирішувати, відштовхуючись від колишньої лікарняної системи, коли ми могли прийти в будь-який день до лікарні та точно дочекатися безкоштовного прийому спеціаліста», – вважає  Артем Марченко.

Ми шукали батьків, які б позитивно відгукнулися про нові правила у дитячих медустановах. Однак, на жаль, більшість із них не особливо задоволені новою реформою. Водночас відмічають відповідальність окремих медсестер, які слідкують за своєчасними датами безкоштовних щеплень дітям. А ще позитивно відгукуються про уважність деяких лікарів у дитячій лікарні, порядок у хірургічному відділенні та покращені умови після ремонту у медзакладі на вул. Павлова. Також відзначають професіоналізм багатьох стоматологів у міський дитячій «стоматці» (якщо дочекатися своєї черги). Однак загальна система могла б і має бути кращою, підсумовують батьки.

 

 

Марина Соловей

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться