Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 22 Августа 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Часи змінилися: не «грузіть» дитину перед школою

 

30 апреля 2019 09:00

Поточний навчальний рік іще триває, а батьки кременчуцьких первачків, які підуть до школи у вересні, вже почали задумуватися: до якого навчального закладу віддати своє чадо та що, окрім документів, для цього потрібно. Кременчуцька газета з’ясувала, чи можуть виникнути проблеми при вступі до школи не за місцем проживання та наскільки підготовленими первачки мають іти до спеціалізованих шкіл.

Як і мешканці усіх міст України, кременчужани з 1 березня вже можуть подавати заяви про зарахування дитини до першого класу тієї чи іншої школи. Зробити це треба не пізніше 31 травня цього року, принісши копію паспорту одного з батьків та свідоцтво про народження майбутнього учня.
Такі умови оголошені в усіх навчальних закладах початкової освіти міста. Законодавство передбачає, що, перш за все, дитину чекають у школі, яка знаходиться неподалік дому. Але це не обмежує вашого бажання подати заяву до іншого навчального закладу.
Та чи відрізняється при цьому процедура зарахування першачків до шкіл в інших районах міста – це питання турбує багатьох батьків. Як повідомила директорка кременчуцького ліцею №4 «Кремінь» Любов Михайлик, попереднього навчального року до їхнього закладу надійшло 20 заяв від батьків із інших мікрорайонів. Через це довелося набрати додатковий четвертий перший клас, і учнів зараховували без жеребкування.

«Батькам намагаємося пояснити, що найкраще – це коли дитина не їздить, а навчається за місцем проживання, що так їй буде найкомфортніше. Поки що більшість родин до цієї поради дослухаються. Однак не відмовляємо і дітям із інших районів Кременчука, адже ставлення до всіх, як і процедура зарахування, однакова», – наголосила директорка.

За її інформацією, до закладу і надалі першочергово зараховуватимуть дітей із мікрорайону за місцем проживання. А також без жеребкування до школи можуть потрапити діти, чиї старші брати/сестри тут навчаються чи навчалися; діти, чиї батьки працюють у цьому закладі. В усіх інших випадках – шляхом жеребкування.
Заздалегідь готувати дітей перед майбутнім першим класом не потрібно – повідомили у школах.

«Ми додаємо, що до 1 вересня дитині бажано вміти читати. Але це учні отримують і під час першого року школи, і проблем з цим також не виникало», – пояснює Любов Михайлик.

Про однакові для всіх умови прийняття першокласників у школи повідомила і директорка кременчуцького ліцею №10 «Лінгвіст» Наталя Мамон.

«Нещодавно Міністерство освіти і науки скасувало інструкцію порядку зарахування до навчальних закладів. До цього за її умовами для зарахування у спеціалізовані школи оголошували конкурсний відбір. Тепер його немає, тож для всіх школярів діє єдиний порядок: за місцем проживання і через жеребкування – для бажаючих з інших районів. Однак ми знаємо про випадки, коли батьки оформлювали договори про оренду житла, і таким чином їхні діти йшли поза конкурсом», – пояснила директорка.

За її словами, минулого року для першачків з інших мікрорайонів у закладі виділили 10 місць, «роздавали» їх шляхом жеребу. У зв’язку з цим відкрили три (замість двох) перших класи.
Як розповіла Мамон, за новою програмою для школярів (Нової української школи), створювати курси дошкільної підготовки при навчальних закладах не можна. Адже всі предмети вивчають з нуля. У тому числі й англійську.

«Через те, що у нас профіль «іноземна філологія», ми додатково обрали з варіативної частини ще одну годину іноземної мови (це може визначити будь-яка школа)», – зазначила Мамон.

Чи варто готувати майбутнього першокласника
Зазвичай батьки уже за рік до школи починають активно готувати дітей до навчання. Дехто займається особисто: за зошитами пропису, математики, логіки чи інших предметів. Вартість одного такого посібника з письма чи математики – від 25 грн. Каліграфія для шульги – на кілька гривень дорожче. Самотужки готує до школи сина і кременчужанка Анна – посібники купує у місцевих магазинах.

«Пишемо по посібниках: там по крапочках можна прописувати букви і цифри. У природознавстві чи логічних вправах син орієнтується добре. А ось читання чи письмо даються йому складніше. Проте поступовими зусиллями, думаю, ми до школи будемо готові», – коментує вона.

Однак така підготовка дитини до школи – необов’язкова. Так коментує педагогічне бачення на навчання первачків вчителька початкових класів кременчуцької гімназії №25 Тетяна Павлова. І наголошує: у дошкільний період дитину переобтяжувати не варто.

«До 6-7 років у дітей активно розвивається ліва півкуля мозку, яка відповідає за моторику рук, вміння адаптуватися у соціумі, сприймати та запам’ятовувати інформацію. Тому, якщо ви хочете, щоб дитина без проблем розвивалася далі й опановувала інші науки з цікавістю поруч із однолітками, краще у період перед школою вчити її самостійності: їсти, користуватися столовими приборами, одягатися, доглядати за своїми речами, зав’язувати шнурки. Також дуже важливо, щоб у цей період у дитини активно розвивалися пальці. Цьому допомагає робота з пластиліном чи іншими підручними матеріалами. Зараз їм важливі ігри, малювання, аплікації і так далі. Якщо будете навантажувати дитину, щоб вона вчилася читати чи гарно писати, доки їй це ще не цікаво, частково ви цим травмуєте її. Дайте всьому розвиватися своєчасно і не поспішайте забирати дитинство штудіюванням окремих дисциплін», – наголошує вона.

За словами педагога, шкільна програма саме і розрахована на те, щоб поступово адаптувати дитину до дисципліни, читання та каліграфії.

Що говорять педагоги дитсадків та батьки
Дитячі садки – також своєрідна підготовка до навчання. Як розповіла вихователька дитсадка №28 Людмила Сорока, дітей вони навчають за програмою «Дитина», що розрахована на вихованців від 2 до 7 років.

«За програмою ми поступово вчимо букви, цифри, ази додавання і віднімання, побудову діалогів та змістовних відповідей на питання вихователя. У ній більший акцент на роздатковий матеріал: щоб дитина наглядно сприймала світ, вчилася орієнтуватися у темах соціуму. Використовуємо картки, роздруковані аркуші, задіюємо ігри та відео», – прокоментувала вихователька.

Долучитися до підготовки до школи можуть і батьки. Для цього необхідно лише придбати навчальні посібники у книжкових магазинах та запастися терпінням.
Та зауважимо, деякі мами й тата все-таки вважають за необхідне, щоб їхнє чадо відвідувало підготовчі заняття. Місяць занять (тричі на тиждень) у центрах розвитку коштуватиме від 500 до 650 грн. Тут обіцяють навчити читати, писати, висловлювати думки та розвивати логічне мислення.
Послуги з підготовки першачків пропонують і репетитори: одна година занять – від 70 до 100 грн.
Про складність шкільної науки ми поцікавилися у батьків теперішніх школяриків, які цього року вже закінчують перший клас. За їхніми словами, нова шкільна програма нескладна, та до завершення навчального року діти впевнено читають, пишуть і рахують.

«Друга дитина цього року закінчила перший клас. Перед цим до підготовчих курсів ми не зверталися. Однак наш школяр отримав всі необхідні навички. Хоча особливо процес навчання ми не контролювали – щоб не відбити бажання навчатися. Разом із тим, першу дитину 5 років тому водила на підготовчі заняття. Із ним до репетитора ходили і впродовж першого класу. Думаю, все залежить від розвитку дитини та її бажання до додаткових уроків», – вважає мама школярки ліцею №4 Марина.

Ліна Романченко

 

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться