Кременчугская газета
Среда, 19 Сентября 2018 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Чому кемеровська трагедія може трапитися і у Кременчуці

 

9 апреля 2018 09:00
Чому кемеровська трагедія може трапитися і у Кременчуці

Після страшної пожежі в російському Кемерові торгово-розважальні центри (ТРЦ) перевірять і по всій Україні. Та ще заздалегідь до офіційних візитів рятувальників відвідувачі почали цікавитися, чи безпечні ці приміщення. Забарикадовані запасні виходи і відсутність схем евакуації – порушення, помітні навіть не фахівцям.

Внаслідок пожежі в торговому центрі «Зимова вишня» в російському місті Кемерово загинуло 64 людини. Більшість із них – діти. Такі офіційні дані Міністерства надзвичайних ситуацій Російської Федерації. Дехто втратив цілі родини, на підтримку родичів загиблих в Росії збиралися тисячні мітинги обурених діями влади. За першою офіційною версією пожежа почалася в одному з кінозалів, однак потім взяли до уваги версію навмисного підпалу поролону в батутному залі. Та як би там не було, пожежна сигналізація не спрацювала, не всі почули інформацію про евакуацію. А в одному з кінозалів, де показували мультфільм, двері взагалі були зачинені на ключ. Жертви пожежі у відчаї стрибали з вікон і розбивалися…

Порушення – ті ж самі

Порушення протипожежної безпеки, зафіксовані в російському торговому центрі і які призвели до такої кількості жертв, мають місце і в українських ТРЦ. Про це в ефірі радіостанції «Голос Столиці» повідомив  генерал-майор служби цивільної охорони на громадських засадах Іван Кріса.

«Це відсутність систем автоматичного пожежогасіння та пожежної сигналізації. Це недотримання вимог щодо шляхів евакуації, щоб вони були вільними і доступні для всіх. Я би сказав, це головні порушення, я не кажу про вогнегасники і таке інше. Але для безпеки людей найголовніше, щоб були вільними шляхи евакуації, і щоб люди могли вчасно покинути приміщення під час таких надзвичайних подій», – зазначив він.

Кріса припускає, що в кемеровському торговому центрі була необхідна кількість шляхів евакуації. Однак вони були захаращеними, що є грубим порушенням протипожежної безпеки.

Іван Кріса зазначив, що в Україні діють правила пожежної безпеки, оновлені минулого року. Згідно з ними, за порушення протипожежної безпеки відповідає керівник об’єкту (або власник), оскільки він має періодично проводити навчання із персоналом та з присутніми відвідувачами. Такі навчання повинні проводитися не рідше раз на півроку. І на таких об’єктах має відпрацьовуватися план евакуації.

Табу на перевірки знято

Реакція на рівні держави не забарилася. Вже за 2 дні після трагедії у Кемерові Кабінет Міністрів України затвердив рішення, згідно з яким рятувальникам дозволили перевіряти школи, дитсадки і ТРЦ, незважаючи на мораторій, а також об’єкти та підприємства з високим ступенем ризику.

Також Держслужба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) частково виведена з-під дії мораторію на перевірки малого і середнього бізнесу. Мораторій, що вводили в листопаді 2016 року, знято. Загалом план перевірок ДСНС на 2018 рік налічує 38 тис 361 підприємство та підприємців по всій країні.

Підприємці почали самі просити про перевірки

До речі, ще до того, як обов’язкові перевірки протипожежної безпеки стали регламентувати на рівні держави, деякі керівники ТРЦ самі почали звертатися до рятувальників з проханням провести позапланові перевірки. Однак у Кременчуці таких випадків немає, на відміну від обласного центру. У Полтаві, як розповіла Кременчуцькій газеті начальниця сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ДСНС у Полтавській області Світлана Рибалко, керівник полтавського ТРЦ «Київ» звернувся з таким проханням наступного дня після керемровської трагедії. 

Взагалі в Україні об’єкти з високим ступенем ризику (куди входять і ТРЦ) мають перевіряти раз на 2 роки. Рибалко стверджує, що все відбувається прозоро. Всі об’єкти внесені до спеціального реєстру (річного плану перевірок на 2018 рік), який є у відкритому доступі на сайті управління ДСНС. Туди включені і кременчуцькі об’єкти.

За порушення протипожежної безпеки – попередження або штраф

Позапланові перевірки кременчуцьких ТРЦ у 2018 році не проводилися (дані станом на 29 березня). Та до виконання зобов’язань Уряду готові. Обіцяють: скоро в місті почнуться перевірки протипожежної безпеки.

«Порушення, які виявляються під час перевірок ТРЦ, не є однотипними. До порушників правил пожежної безпеки застосовуються заходи адміністративного впливу, а саме: попередження або штраф», – розповів керівник Кременчуцького міжрайонного управління ДСНС Сергій Геращенко.

І перевірки почалися. 4 квітня інспектор Кременчуцького міськрайуправління ДСНС Марина Мартиненко в присутності ЗМІ провела протипожежну перевірку торгово-розважального центру «Європа».

6 квітня перевіряли ТРК «Галактика».

Облаштування шкіл системою протипожежної безпеки: лише балачки

Під час березневої сесії Кременчуцької міської ради депутати теж згадали про пожежну безпеку у школах Кременчука. Обговорення виникло, коли затверджували зміні до міської програми забезпечення пожежної безпеки та організації рятувальних робіт у місті.

Депутати нагадали про перевірки шкіл, що їх провели рятувальники минулого року, після трагедії в оздоровчому таборі в Одесі. І порушення протипожежної безпеки були в багатьох із закладів. Та головне порушення: кременчуцькі школи не обладнані системами протипожежної безпеки. Тоді у мерії озвучили цифру в 70 млн грн, яка потрібна на проведення робіт. Проте грошей і досі не виділили. То чи варто чекати якихось нових результатів від майбутніх тотальних перевірок? 

Активісти і журналісти випередили рятувальників

Готуючи цей матеріал, журналісти Кременчуцької газети стали на деякий час пожежними інспекторами і пішли в ТРЦ до того, як туди прибудуть рятувальники. Також свою перевірку провели активісти громадської організації «С14 Кременчук». І порушення, які можуть призвести до трагедій під час пожеж, виявили. Найперше – то скрізь зачинені на ключ запасні виходи.

Торговий центр «Амстор» 

На деяких дверях аварійних виходів висить оголошення, що ключі знаходяться у старшого охоронця.

Та уявіть, як шукати потрібну людину під час паніки. У приміщенні (принаймні на видному місці) ми не побачили схеми евакуації. Стенди з вогнегасниками і гідрантами є. Та один із них, розміщений у кафе, наполовину схований за декором. А головне, ніде не видно стрілок чи інформації, що вказувала б на аварійні виходи. На додачу до всього у тамбурі головного входу – купа перепон у вигляді автоматів і банкоматів.

ТРЦ на вул. Київський, 5-а 

Один із аварійних входів у центр зачинений і завалений паперовою тарою. Тут теж побачили оголошення на замкнених дверях про те, що ключ – у начальника охорони.

 

На третьому поверсі, де знаходиться дитячий розважальний центр, скрізь розвішені стрілки, які вказують на місцезнаходження аварійного виходу.

Але він теж зачинений. 

ТРК «Галактика»

Перевірку торгово-розважального комплексу провели активісти «С14 Кременчук» разом із активісткою громадського руху «За чистий Кременчук» Анною Бутовою. Вони виявили, що половина пожежних виходів з 1 по 3 поверхи зачинені або забарикадовані.

На 4-му поверсі, де знаходяться кінозали, пожежні виходи зачинені, у вільному доступі немає плану евакуації під час пожежі та позначок «пожежний вихід». Строк придатності деяких вогнегасників закінчився ще у 2012 році.

У службі «101» нам повідомили, що вже читали про перевірку активістів і незабаром самі прийдуть «подивитися» на об’єкт.

 

Фото автора

Світлана Павленко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Конкурсы
 • Подведены итоги фотоконкурса "Первый раз в первый класс"

  Искренне поздравляем всех первоклашек нашего города!

  Сегодня были подведены итоги фотоконкурса "Первый раз в первый класс", когда вы присылали нам фото своих первоклашек в их первый День Знаний.

  Как мы и писали раньше, победителей определяли наши партнеры.

  Итак, победителями стали Андрей Коваленко, Вероника Хмиль и Женя Шляпин.

  ПрАТ «АвтоКрАЗ» выбрал:

   "Первый раз в первый класс": Андрей Коваленко.

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться