Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Пятница, 29 Мая 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Доросла вакцинація: чому після 26 років треба йти до лікаря

 

3 февраля 2018 09:00

Після сплеску захворюваності на кір медики прогнозують епідемію дифтерії. Кременчужани можуть захиститися від цієї хвороби безкоштовно. 

Дехто вважає, що щеплення, зроблені в дитинстві, є запорукою того, що вже ніколи не підчепиш небезпечну інфекцію. Медики руйнують цей стереотип: від деяких хвороб необхідно робити ревакцинацію. Адже імунітет не вічний, а імунні клітини необхідно оновлювати та підтримувати. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, вакцинація дозволяє щорічно уникнути смерті від коклюшу, дифтерії, правця та кору майже 3 мільйонам людей. Кременчуцька газета досліджувала, які щеплення потрібно зробити дорослим, а які ефективно «працюють» з дитинства протягом усього життя.

Як виникла плутанина з вакцинацією?

Кожні 10 років людина має робити ревакцинацію від дифтерії та правця. Про це нагадує головна позаштатна лікарка-інфекціоністка Кременчука Лариса Коровіна. 

«Згідно з календарем щеплень, затвердженим в Україні, вакцинація проти правця і дифтерії робиться у 16 років, і далі кожні 10 років – ревакцинація (26, 36, 46 і т.д. ). Та був період, коли перше щеплення проти цих інфекційних хвороб робили 18-річним, а далі в 28, 38, 48 років», – зазначає медик.

А ще розповідає, що зараз у всіх закладах надання первинної медичної допомоги Кременчука достатня кількість вищезгаданої вакцини. Хоча не так давно вона була в дефіциті

«Протягом 2014-15 років вакцину проти дифтерії і правця не поставляли зовсім. І лише з кінця 2016-го лікарні Кременчука нею забезпечені в повному обсязі. Вакцину закупили за кошти державного бюджету», – говорить Лариса Коровіна.

Через перебої у постачанні вакцини виникли збої у календарях щеплення кременчужан. Тому лікарка рекомендує людям, які не пам’ятають, коли їм робили щеплення від правця і дифтерії, звернутися до медзакладів. Там це можна з’ясувати.

«Кременчужанам, які пропустили декілька ревакцінацій, рекомендується зробити декілька підряд. З інтервалом в один місяць і півроку. Та в кожному конкретному випадку, чи потрібно робити щеплення і як саме, вирішує сімейний лікар», – зазначає лікарка.

Правець і дифтерія: чому не варто відкладати вакцинацію

Щеплення – комплексне. Людина, яка робить його, отримує імунітет одразу від двох небезпечних хвороб: правця і дифтерії. Зазначимо, що від правця минулого року на Полтавщині помер чоловік. І хоча дифтерію у нас в області вже років 5 не виявляли, легковажно ставитися до неї не можна.  Тим більше, у зв’язку з загостренням ситуації з кором в Україні є прогнози, що подібна ситуація може статися і з дифтерією. Ця хвороба починає проявлятися як ангіна. У глотці можуть з’являтися сіруваті плівки, що ускладнюють дихання. Токсин дифтерійної бактерії потрапляє у кров і вражає серце, нервову систему, нирки. Вакцинація попереджає розвиток і ускладнення недуги. 

Токсин бактерії правця також вражає нервову систему. Захворювання проявляється сильними судомами, які можуть привести до переломів кісток.

«Відкриту рану можна знезаразити. Але якщо рана глибока, пошкоджені м’язи, то розвиток збудника правця цілком імовірний. Передається інфекція при потраплянні забрудненого ґрунту в рану або через заражені предмети, наприклад, цвях. Розвивається у середовищі, де немає доступу повітря», – розповідає лікарка і нагадує, що від 5 до 10% хворих на правець помирають.

Кір: кому не варто бігти робити щеплення

Готуючи цей матеріал, Кременчуцька газета не могла уникнути теми, яка наразі дуже актуальна – сплеску захворюваності на кір. І хоча цю недугу у Кременчуці не фіксували з 2010 року, на Полтавщині минулоріч були випадки, коли хворіли родинами. Цього року кір не відступає.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, впродовж перших трьох тижнів 2018 року на кір захворіли 2084 людей – 1375 дітей і 709 дорослих. Троє померли. 

«На випадок ускладнення ситуації, коли у Кременчуці може з’явитися кір, в лікарнях зроблено запас вакцини КПК (кір, паротит , краснуха). Щеплення робитимемо людям, які були в епідоточенні хворих. У перші години контакту – це дієво. У цьому випадку вакцинація буде безкоштовною», – нагадує медик.

Тож, якщо хтось із дорослих кременчужан захоче зробити щеплення проти кору (навіть власним коштом придбає вакцину), це не так просто. Бо висновок, чи потрібно робити щеплення, робить лікар.

Людям старше 30 років взагалі не варто перейматися, бо вакцинацію вони отримали в дитинстві (в 1 рік і 6 років), і в них вже виробився імунітет на все життя. У часи дитинства цих людей щеплення робили усім без винятку – такого поняття, як відмова, не було. Молодшим, якщо з’ясується, що щеплення їм у дитинстві не зробили, можна зробити це  зараз. Однак для цього ОБОВ’ЯЗКОВО потрібно направлення лікаря. (Вакцина КПК коштує від 400 грн).

Із власного досвіду

«Хто сказав, що буде легко?»

Журналістка Кременчуцької газети вирішила дізнатися, як у Кременчуці роблять щеплення проти правця і дифтерії. Для цього звернулася у Центр надання первинної медико-санітарної допомоги, що у приміщені лікарні «Кременчуцька» на вулиці Павлова (колишня Третя міська лікарня).

У реєстратурі не здивувалися бажанню зробити щеплення і відправили в сусідній кабінет. Там медсестра із спеціального реєстру з’ясувала, що щепитися треба, бо останній раз журналістці робили вакцинацію у 2007 році. Одразу дали направлення у долікарняний кабінет, де міряють температуру та артеріальний тиск. І вже з іншим направленням слід прямувати до сімейного лікаря. Знову огляд. Лікар акцентує: щеплення роблять лише здоровим (мінімум через 2 тижні після застуди). Також дають заповнити інформаційну згоду на проведення щеплення. У ній слід вказати наявні хронічні хвороби, а також поставити підпис під зобов’язанням інформувати лікаря у разі ускладнень. Лише тоді видається направлення на щеплення.

Його проводять у маніпуляційному кабінеті. Ніби все просто і мало би пройти швидко. Та підводних каменів чимало. Тож, тим кременчужанам, які хочуть зробити щеплення, рекомендуємо розраховувати щонайменше на 2 години. По-перше, треба відстояти в чотирьох чергах. По-друге, щеплення роблять у маніпуляційному кабінеті і лише в певні години (треба уточняти заздалегідь). Зазвичай це після 10.00, коли медсестра проведе забір крові та інші маніпуляції. 

Тут виникає питання: навіщо так ускладнювати процес щеплення? Невже не можна в медзакладі зробити один кабінет і проводити там усі необхідні обстеження і видавати направлення?

Саме в лікарні журналістка дізналася, що дехто приходить на щеплення від правця і дифтерії, прочитавши оголошення на під’їздах. Та, на жаль, там не вказано час, коли це можна зробити. 

«Це незручно, бо я прийшла на 8 ранку і довелось  чекати 40 хвилин, коли в маніпуляційному кабінеті почнуть робити щеплення», – розповіла кременчужанка з лікарняної черги.

Варто зазначити, що вакцинація – абсолютно безкоштовна. Було дивно, але навіть на шприц грошей не попросили. А ще після вакцинації 3 дні потрібно утримуватися від вживання алкоголю. Можливі й ускладнення у вигляді почервоніння місця уколу, болісних відчуттів, підвищення температури тіла. Та все це переноситься доволі легко. 

Перевірити імунітет можна через кров – та не скрізь

Для цього потрібно провести аналіз стану напруженості імунітету. За його допомоги можна перевірити наявність вакцини в організмі: якщо людина була належним чином щеплена, то у крові  у відповідній кількості міститимуться так звані титри антитіл до збудника кору. Однак у Кременчуці цей аналіз роблять вибірково. У спеціальних лабораторіях досліджують кров на антитіла до кору і правця. 

 

Фото Олександр Грінченко

Олена Ліпошко

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться