Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 23 Мая 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Економно і комфортно, або Як платити лише за спожите тепло

 

25 ноября 2018 09:00

Нещодавно власникам житла дозволили встановлювати квартирні лічильники або прилади-розподілювачі на батареї. В Мінрегіоні обіцяють, що це дозволить регулювати температуру повітря в оселях, заощаджувати тепло і платити виключно за власним лічильником, а не за перевитрати недбалого сусіда. Наскільки реально зекономити гроші та як встановити індивідуальні лічильники, дізнавалася Кременчуцька газета.

 

Досить часто люди відчувають шок, отримавши чергову квитанцію за комунальні послуги, особливо, коли вже ввімкнули опалення. У деяких квартирах і будинках доводиться мерзнути, в інших – навпаки: відчиняти вікна, щоб випустити тепло, обігріваючи таким чином вулицю. А платити доводиться однаково багато. Адже оплата централізованої  системи опалення ведеться за розрахунковими нормами, показаннями загальнобудинкового теплолічильника та не враховує фактичне теплове споживання у певній квартирі.

У серпні 2018 року Міністерство регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України затвердило Порядок оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку. Як зазначив глава Мінрегіону Геннадій Зубко, таким чином власники квартир, встановивши відповідне обладнання, зможуть регулювати температуру в своїх оселях та платити відповідно до показників лічильників.

Доплата складе лише за обігрів загальних місць користування та допоміжних приміщень згідно з площею  квартири. 

І якщо раніше індивідуальний (поквартирний) облік був доступний лише для мешканців будинків з горизонтальною системою опалення, то тепер власники квартир можуть встановлювати прилади-розподілювачі на опалювальні прилади при вертикальній розводці системи.

 

Для чого потрібні індивідуальні лічильники

Перевага індивідуального теплового лічильника полягає в тому, що його встановлюють у квартирах разом із засобами регулювання, і споживач сплачує виключно за реально спожите ним тепло. Якщо у квартирі комфортна для проживання температура і немає потреби вмикати батареї, то відповідно рахунок за опалення буде маленьким. І навпаки: чим більше гріють батареї, тим більша сума у платіжці.

Тому і виходить, що 3-кімнатна квартира, наприклад, може отримати менший рахунок, ніж 2-кімнатна (якщо в обох випадках є квартирні теплові лічильники). Адже одні почувають себе комфортно при +20, інші – при +26. Останні самі й сплачують за додатковий власний комфорт. При тому всі жителі будинку пропорційно сплачують за опалення місць загального користування.

Однак, як розповіла Кременчуцькій газеті начальниця теплової інспекції комунального підприємства «Теплоенерго» Людмила Леванда, щоб відчути ефективну економію, індивідуальними лічильниками мають бути оснащені понад 75% приладів опалення у будинку.

«На сьогодні тепло розподіляється пропорційно до займаної площі. Платять однаково і ті, хто мерзне і ті, хто «жариться». Встановлення ж розподілювачів дасть можливість об’єктивно оплачувати спожите тепло», – зазначила Леванда.

 

Особливості встановлення лічильників

Ще донедавна поквартирні лічильники тепла можна було встановити лише в тих багатоповерхівках, де спроектована та змонтована двотрубна горизонтальна система розподілу тепла. Чому так, пояснила Кременчуцькій газеті директорка з комерційних питань комунального підприємства «Теплоенерго» Наталія Мирна.

«У горизонтальній системі опалення всі батареї йдуть на одному контурі, і прилад обліку тепла необхідний один на всю квартиру», – пояснює Мирна.

За її словами, в будинках із вертикальною системою опалення прилад-розподілювач теплової енергії необхідно встановити на кожну батарею. 

Підсумовуючи, розглянемо основні схеми теплової розводки у багатоквартирних будинках:

- однотрубна схема з вертикальною розводкою: у даному випадку необхідна установка одного лічильника на стояк і установка датчика температури на кожен із радіаторів. 

- двотрубна схема з вертикальною розводкою: необхідна установка лічильника і датчика температури на кожній із батарей. В результаті для отримання загальної цифри необхідно підсумовувати всі показання;

- однотрубна схема з горизонтальний розводкою: достатньо одного теплолічильника.

 

Як встановити прилад-розподілювач теплової енергії 

Мешканці – це співвласники житла. І тому, як зазначила директорка з комерційних питань  комунального підприємства «Теплоенерго», приймають рішення саме вони. Тож, у першу чергу, для оснащення  приладами-розподілювачами теплової енергії батарей у житлових приміщеннях необхідне бажання самих власників цих квартир, яке виллється у протокол загальних зборів співвласників будинку. 

Як зазначає Мирна, рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 75% площі всього будинку. 

«Тобто, люди зібралися та вирішили, що хочуть встановити у своїх помешканнях лічильники. Далі мешканці  будинку чи ініціативна група вибирають собі модель приладу, а протоколом доводять свій намір до «Теплоенерго» чи будь-якої іншої організації, яка буде здійснювати розподіл теплової енергії між співвласниками житлових та нежитлових приміщень», – розповіла Мирна.

Отже, для встановлення квартирного лічильника тепла необхідно:

- зібрати загальні збори за участі власників житлових та нежитлових приміщень будинку. Обрати модель договірних відносин та визначити модель приладу-розподілювача.

- протоколом оформити прийняте рішення. 

- укласти договір відповідно до прийнятого на зборах рішення.

- надати протокол тій організації, яка здійснюватиме відповідно до договору нарахування послуги з централізованого опалення. 

- виконати монтаж приладу-розподілювача кваліфікованими фахівцями.

- запросити організацію, яка здійснює нарахування послуги з централізованого опалення для пломбуванням приладу-розподілювача, з послідуючим прийняттям на облік.

Директорка з комерційних питань «Теплоенерго» наголосила, що мешканці будинку можуть обрати будь-яку систему управління житловим будинком та постачальника послуг на власний розсуд. Тому вивчатиме технічні умови, встановлюватиме, пломбуватиме чи зчитуватиме дані із лічильників та організація, якій заплатять за ці послуги власники квартир.

Мирна зазначає, що в «Теплоенерго» проект на встановлення обладнання не вимагають – обов’язковим має бути протокол прийнятого рішення. Але треба пам’ятати, що «будь-яке  втручання в систему опалення без прорахунку наслідків може бути небезпечним».

 

Види лічильників та їхня вартість

Власник помешкання самостійно може обирати моделі приладу розподільного обліку. Тобто, залежно від фінансової спроможності власника та наявних батарей у квартирі можна підібрати підходящий лічильник. 

На який вид батарей можна встановлювати той чи інший лічильник, підкаже його паспорт технічних характеристик. 

«Тобто, кожен прилад-розподілювач має супровідну документацію, в якій значиться, на яку саме модель приладу опалення можна його встановити. Якісь підходять лише для чавунних батарей, якісь лише для біметалу», – уточнила Мирна.

Також зазначимо, що, відповідно до діючих регламентованих документів, у бажаючого встановити індивідуальний лічильник тепла є повна свобода вибору.

Однак обирати можна серед двох видів приладів вимірювання тепла: тахометричні (механічні) та ультразвукові прилади обліку.

Механічний лічильник є найпростішим і найдешевшим приладом. Ціна таких стартує від 2 тис 250 грн.

До переваг ультразвукових приладів обліку слід віднести більшу надійність та точність вимірювання. Для роботи ультразвукового лічильника необхідне джерело живлення: зазвичай це літієва батарея, заряду якої вистачає на 6-10 років безперервної роботи. Ціна такого лічильника може сягати понад 15 тис грн.

На сьогодні у Кременчуці ще жоден будинок із вертикальною системою опалення не оснащений поквартирними приладами-розподілювачами теплової енергії. Тому важко підрахувати, яку загальну суму доведеться заплатити власникам житла за встановлення індивідуальних лічильників тепла. Все залежить від схеми теплової розводки, обраного приладу вимірювання тепла та від того, які саме батареї у вашій квартирі. 

До слова, заміна старої чавунної батареї на новий радіатор із 10-ти секцій, враховуючи сантехнічні роботи та додаткові витрати, обійшлася журналісту Кременчуцької газети у близько 5 тис грн.

 

Тетяна Красельникова

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться