Кременчуцька газета
Субота, 30 Вересня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Флюорографія: краще обстежитися, ніж потім шкодувати

16 листопада 2020 08:30

Для чого це обстеження і де його пройти у Кременчуці.

Щороку проходити флюорографію лікарі радять кожному пацієнту. Зазвичай, без її результатів ні на роботу не влаштуєшся, ні до лікарні не госпіталізують. І хоча робити таке дослідження часто не можна, бо шкідливо, але й забувати  теж не варто. Що це за обстеження? Навіщо воно потрібне і де можна його пройти у нашому місті?

Профілактичний метод

В Україні епідемію туберкульозу оголосили ще у 1995 році, але хвороба продовжує прогресувати. Саме це інфекційне захворювання ще у 1993 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) віднесла до найбільш смертоносних. За офіційними даними, щороку від туберкульозу помирають понад 1 млн 500 тис людей по всьому світу (4 тис осіб в Україні). Наша країна належить до лідерів у Європі за рівнем захворюваності. При цьому, за даними ВООЗ, близько 23% випадків захворювання в Україні не визначаються.

Тож, саме щоб уникнути розповсюдження туберкульозу та своєчасно виявляти хвороби легень, проводяться профілактичні флюорографічні обстеження.

«Першочергово це робиться для профілактики туберкульозу. Однак можна виявити і онкологічні захворювання легень, пневмонії, патології серця (зазвичай хронічні вікові зміни)», – пояснила завідувачка амбулаторії загальної практики сімейної медицини №6 «Центру первинної медико-санітарної допомоги №1» Тетяна Іванчо.

Флюороогляд починають проводити для осіб у віці від 15 років.

«Повторне обстеження діти підліткового віку проходять у 17 років (школярі – перед закінченням школи), обстеження осіб призовного віку проводиться на обласному (міському) збірному пункті, якщо з часу попереднього обстеження минуло більше 6 місяців», – повідомили у відповіді на наш запит в управлінні охорони здоров’я Кременчука.

Профілактичні обстеження, починаючи з 18 років, здійснюються з періодичністю раз на 2 роки. Однак, як розповідає заступниця директора з експертизи тимчасової непрацездатності, сімейна лікарка комунального некомерційного медичного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Ольга Гордієнко, лише за умови, що людина абсолютно здорова.

«Абсолютно здорова людина – це та, яка протягом року не хворіла навіть на ГРВІ. Якщо ж є якісь хронічні захворювання чи в останній час були якісь недуги – то раз на рік необхідно обстежуватися», – говорить Гордієнко.

За її словами, флюорографія – це, по-перше, необхідний профогляд для людини, по-друге, один із видів захисту і самого лікаря.

Найчастіше роблять знімки особам, які перенесли раніше туберкульоз, які страждають на ВІЛ-інфекцію, співробітникам протитуберкульозних диспансерів і здравниць, а також тим, хто працює у пологових відділеннях. В обов’язковому порядку підлягають флюорографії диспансерні хворі, абітурієнти, особи, які вирушають на санаторно-курортне лікування, жінки, які планують завагітніти, відвідувачі басейнів, спортивних клубів.

Плюси-мінуси

У флюорографії чимало супротивників. За кордоном вирішили піти іншим шляхом: використовують альтернативні методи діагностики туберкульозу – цитологічне дослідження мокротиння. У деяких країнах використовують також таргетоване (цільове) обстеження (визначають, чи знаходиться пацієнт в групі ризику – контактував із хворими на туберкульоз, людьми з ослабленою імунною системою, чи є наявність професійного ризику тощо). Як пояснює лікарка Тетяна Іванчо, флюорографія має низьку роздільність картинки, часто на знімках дрібні зміни важко розгледіти.

«Однак флюорографічне дослідження низькодозовіше по радіації, ніж рентген. Тому флюороогляд – для профілактики, а рентгенографія грудної клітини необхідна, щоб уточнити, які зміни все ж там є», – говорить лікарка.

До недоліків відносять також громіздкість і досить високу вартість флюорографічних досліджень в цілому, в масштабах країни.

Де обстежитися

Мешканці Кременчука можуть пройти флюорографічне обстеження у комунальних некомерційних медичних підприємствах «Кременчуцька перша міська лікарня ім. О.Т. Богаєвського», «Кременчуцька міська лікарня «Правобережна», «Лікарня інтенсивного лікування «Кременчуцька» та комунальному медичному підприємстві «Лікарня «Придніпровська». Як нам повідомили в міському управлінні охорони здоров’я, за направленням сімейного лікаря ці заклади флюорографічне обстеження проводять безкоштовно. У приватних клініках міста ця процедура обійдеться до 100 грн. Зазначимо, в управлінні охорони здоров’я дещо «проігнорували» запит Кременчуцької газети. Наприклад, нам так і не вдалося дізнатися, упродовж скількох робочих днів у 2020 році працювали флоорографічні апарати у медустановах нашого міста. І скільки днів це обладнання перебувало на ремонті.

Йдемо на процедуру

Щоб пройти флюорографічне обстеження у комунальних медзакладах міста, необхідно мати електронне направлення від сімейного лікаря, на прийом до якого варто заздалегідь записатися через реєстратуру поліклініки.

«Таке нововведення діє з середини літа 2020 року. Раніше людина просто з паспортом могла проходити обстеження за місцем свого проживання чи реєстрації», – розповідає Гордієнко.

За її словами, отримати електронне направлення можливо також, зв’язавшись із лікарем в телефонному режимі. Далі найцікавіше – власне сама процедура. На особистому досвіді працівників нашої редакції зіштовхнулися із двома різними прикладами. Так, влітку в одній із поліклінік вдалося потрапити до кабінету флюороогляду майже без черги. Адже графік роботи значно відрізнявся від аналогічного кабінету в іншій поліклініці. Крім того, пацієнт міг самостійно забрати результат упродовж наступного дня. А восени вже в іншій поліклініці ми потрапили у чималеньку чергу під кабінетом. І рухалася вона ой як нешвидко. Дехто «чергувати» починав під дверима за годину до відкриття кабінету. І якщо раніше туди пускали по кілька осіб однієї статі (ніби конвеєром: одна роздягається, іншій проводять процедуру і так далі), то зараз, в умовах карантину, дозволяють заходити лише по одному. А тим, хто прийшов вперше, заводять нові карточки, вписуючи дані пацієнта у комп’ютер. На це теж потрібен додатковий час. Результати флюорографії зазвичай передають сімейному лікарю. При цьому навесні, у період жорстких карантинних обмежень, більшість флюорографічних кабінетів Кременчука не працювала.

Трохи цифр

За період із січня по серпень 2019 року флюорографічне обстеження пройшли 22 тис 020 осіб, за аналогічний період 2020 року – 16 тис 710. За інформацією управління охорони здоров’я, зменшення у поточному році відбулося за рахунок перенесення термінів планових обстежень в період дії карантину.

У 2019 році на проведення рентгенологічних та флюорографічних досліджень населенню Кременчука за направленням сімейних лікарів із міськбюджету витратили 525 тис грн, на 2020 рік заплановано витратити 675 тис грн.

Як нам повідомили у Кременчуцькому обласному протитуберкульозному диспансері, протягом 2019 року флюроографічно(тобто під час профілактичного обстеження) туберкульоз виявлено у 22 випадках, а це – 32,5% від загальної кількості вперше виявлених хворих. За перше півріччя 2020 виявлено 6 випадків, що становить 24%.

Нагадаємо, туберкульоз – біда, про яку даремно перестали згадувати.

У Кременчуці менше стали виявляти туберкульоз.

 

Тетяна Красельникова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися