Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 18 Вересня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Газ – окремо, доставка – окремо

 

1 лютого 2020 09:00

Чому кременчужани отримали два окремі рахунки? З початку цього року оператори газорозподільних систем кошти за спожите блакитне паливо і за його розподіл (доставку) споживачеві нараховують окремо. При цьому тариф на постачання різниться протягом року і розраховується індивідуально кожному домоволодінню. У нюансах газової абонплати розбиралася Кременчуцька газета.

Плата за розподіл і доставку газу споживачеві – не нововведення. Раніше вона була однією зы складових тарифу (див. інфографіку). Однак, як нагадують у «Кеменчукгазі», змінились принципи формування вартості послуги з газопостачання. Зараз її вилучили з ціни за газ для побутових споживачів, вивівши в окрему платіжку.

На законодавчому рівні внесено зміни в Кодекс газорозподільних мереж, регламентовані Постановою №2080 Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) від 7 жовтня 2019 року. Тож, із введенням в дію змін до Кодексу, у розрахунках оплати споживача враховуватиметься «замовлена потужність».

Навіщо одну платіжку розділили на дві?

Це вимога Євросоюзу в рамках Третього енергетичного пакету (це низка законів щодо внутрішнього ринку газу та елекроенергії.) Газ добувають одні, а перевозять інші. Тому і гроші треба розділити. Теоретично це створить вільний ринок, адже українці самі зможуть вибирати постачальника газу. Тобто зі зростанням конкуренції, ціна буде падати, а якість – поліпшуватиметься. Але все це тільки в теорії. На практиці підприємства просто розділилися умовно на облгаз (міськгази) і облгаззбут (міськгаззбут). Тобто юридично це дві різні компанії, але фактично власник один.

Як тепер нараховують плату за доставку газу

Щоб дізнатися свій щомісячний платіж, кременчужанам потрібно взяти до уваги обсяг спожитого газу за попередній «газовий рік» – із 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року. Це і буде замовлена потужність на 2020 рік, про яку згадували вище. Вона ІНДИВІДУАЛЬНА для кожного споживача. Вираховують замовлену потужність згідно з показаннями індивідуального лічильника газу (або опираючись на дані побудинкового) за вищезазначений період. Якщо квартира чи будинок не обладнані таким пристроєм, то варто нагадати про діючі норми для побутових споживачів, встановлені на рівні 3,28 куб. м/місяць. За повних обстави, ця цифра змінюється до граничної позначки 9,8 куб. м/місяць.

Відповідно до змін у Кодексі, кожному зі споживачів нараховуватиметься рівномірна сума кожного місяця. Послуга «Кременчукгаз» дорівнюватиме добутку 1/12 частки замовленої потужності і тарифу на розподіл газу. Якщо ви хочете дізнатися, як розрахувати свою суму, скористайтеся прикладами надавача послуг (див. інфографіку).

Як вигідніше сплачувати

Газовики нагадують: за доставку (розподіл) можна розрахуватися одним платежем за місяць, квартал, півроку або навіть за рік. Це зменшить витрати на комісії при проведенні платежів. Зокрема, це стосується мешканців, які використовують газ лише для приготування їжі (в основному багатоповерхівок). Так при вартості послуги розподілу газу, наприклад, 15 грн на місяць та ж банківська комісія в місцевому відділенні за разовий платіж може скласти 15 грн.

А, приміром, споживачі, які використовують більшу частину газу взимку, зможуть зменшити навантаження на сімейний бюджет у цей період. Адже послугу доставки газу вони можуть сплачувати впродовж року рівними частинами (це стосується кременчужан, які живуть в приватному секторі чи в квартирах з індивідуальним газовим опаленням).

На які моменти треба звернути увагу

Лічильник – не панацея

Оплата за доставку газу проводиться завжди, незалежно від того, споживається газ за фактом чи ні. Лічильник же фіксує тільки обсяг спожитого блакитного палива, тобто має відношення тільки до однієї з платіжок.

Тому тим, хто газ по факту не витрачає, наприклад, поїхав кудись на кілька місяців або років, щоб не отримувати рахунки за розподіл і борг не накопичувався, має сенс оформити собі відключення послуги у «Кременчукгазі», тобто повністю відрізатися від системи газорозподілу.

За несвоєчасну сплату – пеня

Треба пам’ятати, що послуги з розподілу газу необхідно оплатити в поточному місяці, до 20 числа.  При несвоєчасній оплаті надавач послуг має право припинити доставку природного газу споживачу-боржнику, а також вимагати, крім розрахунку, сплатити пенюі. За прострочення платежу за доставку в січні 2020 року, швидше за все, ніхто штрафувати не буде через негласно встановлений на місцях надавачами послуг перехідний періоду. Але вже з лютого весь процес запрацює за вказаною схемою.

Коригувати чи не коригувати?

Виникає ще одне питання: що робити городянам, які у попередні роки споживали більше природного газу, а тепер – менше. Тут передбачено коригування. Людина може один раз на рік прийти до газовиків та зменшити свій замовлений обсяг доставки блакитного палива, а саме написати заяву, в якій вкаже, що замість, для прикладу, 1 тис кубометрів хоче 800 кубів газу на рік. Та при цьому зростає відповідальність споживача. Якщо це домогосподарство спалить понад 800 кубів газу в рік, тоді обсяг надлишкового обсягу порахують коефіцієнтом 1,5 – для нових абонентів та 2 – для постійних абонентів. А це значить, що на цей надлишковий обсяг плата за розподіл буде вдвічі більшою. А ось для споживачів, які не коригуватимуть обсяги газу, але за цей рік споживатимуть більше, таке правило не діятиме.

Рахуємо разом

У Кременчуці 67 тис споживачів (48%), які користуються лише газовою плитою. Для прикладу подаємо розрахунок ціни для транспортування для таких городян. Якщо протягом 2018/19 року використали 120 куб. м природного газу, то відповідно 1/12 становитиме 10 куб. м на місяць.

Тож щомісячний платіж протягом січня-червня 2020 року складе 10х0,348 = 3 грн 48 коп.

Щомісячний платіж протягом липня-грудня 2020 року складе 10х0,372 = 3 грн 72 коп

Для городян, які використовують газ комплексно (газова плита + котел + колонка), розрахунок виглядає наступним чином. Якщо протягом 2018/19 року використали 2 тис 500 куб. м природного газу, то відповідно 1/12 становитиме 208 куб. м/місяць.

Тож щомісячний платіж протягом січня-червня 2020 року складе 208х0,348 = 72 грн 38 коп.

Щомісячний платіж протягом липня-грудня 2020 року складе 208х0,372 = 77 грн 38 коп.

У «Нафтогаз» нагадують, що з 1 січня до 1 травня 2020 року ціна для населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким блакитне паливо поставляється в рамках спеціальних зобов’язань, складе 5 тис 500 грн за 1 тис куб. м (без урахування ПДВ, націнки газзбитів і витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами).

 

Світлана Павленко за матеріалами відкритих джерел

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися