Кременчуцька газета
Вівторок, 21 Травня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

Хто похований біля кременчуцького пам’ятника «Борцям за владу рад»

20 квітня 2024 14:30

Пряма мова.

Лише днями комунальні служби прибрали частину композиції - громадян зі зброєю в руках - з пам'ятника "Борцям за владу рад", що знаходиться біля кременчуцького міськвиконкому. Також зі стели зникла радянська зірка. Тоді секретар міськради Юрій Гриценко зазначив, що цей пам’ятник декілька разів зносили та ставили наново, а навколо нього є декілька поховань. У тім числі, людей, які померли від інфекційних захворювань.

Сьогодні «Кременчуцька газета» запитала у відомого краєзнавця Євгена Бергера про історію цього пам'ятника і поховання людей поруч з ним.

Він заявив, що в давнину на місці, де зараз ще знаходиться стела пам’ятника, був парк, який називався «Почтовим».

25 жовтня 1917 року більшовики захопили владу у Петербурзі. 28 жовтня 1917 року більшовики оголосили себе місцевою владою у Кременчуці і стали формувати загін червоної гвардії. У відповідь офіцери, які жили у нашому місті та частина молоді з навчальних закладів створили загін вільного козацтва. Вони стали проводити військові заняття в міському саду. Туди прибув командир загону червоноармійців Бутирін і наказав супротивникам розійтися.

Останні відмовилися виконувати його наказ. Там відбувся бій. У ході бою загинули і червоноармійці, і їх супротивники. Червоноармійці згодом були поховані на території парку «Почтовий», а вже студентів ховали рідні на Староревівському цвинтарі.

Також на місці, де зараз є остатки пам’ятника «За владу рад», були поховані 6 комсомолок.

У 1920 році до міста прибув нарком здоров’я Лоземір. Він помер від тифу і був похований у «Почтовому» парку.

«Потім цей парк був одним з улюблених місць прогулянок у Кременчуці. Але атмосфера тут була не дуже приємна. Люди гуляють і тут же поряд могили. Тому влада приймає рішення зробити братську могилу, аби увіковічнити їхню пам'ять.

У другій половині 30-х років всі поховані цього саду були перепоховані в цю єдину братську могилу.

Тут був збудований цей пам'ятник. По периметру пам'ятника було 16 гармат часів короля Польщі ІІІ, Богдана Хмельницького та інших епох.

Навколо гармат були оригінальні мідні ланцюги. У 1941 році німці, окупувавши Кременчук, демонтували цепи і відвезли у Німеччину, а гармати залишилися»,- каже Є.Бергер.

За його словами, згодом влада міста вирішила, що в парку гарматам не місце і вони були викопані. Їх хотіли переплавити на кременчуцьких заводах, але цього зробити не змогли і їх повезли на Урал. Зараз частина гармат експонуються в російських музеях.

«Отже, сьогодні ми бачимо, що вже демонтована композиція, а також зірка. Що стосується останків, то моя власна думка: згідно канонів християнства, їх  краще не чіпати»,- резюмував Є.Бергер.

Нагадаємо, Біля мерії Кременчука демонтують памʼятник "Борцям за владу рад" (Доповнюється)

Дев’ять років боротьби: кременчуцька активістка і чиновник розповідають про знесений пам’ятник «Борцям за владу рад» і що буде далі

 

 

Олег Булашев

Відео Ігоря Борисевича


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися