Кременчуцька газета
Четверг, 29 Лютого 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Пандемію коронавірусу скасовано, але з гепатитами ситуація погіршилась: від чого найбільше потерпали кременчужани торік

4 лютого 2024 09:00

Кременчуцька газета дізнавалась, на що торік хворіли містяни.

Десятки тисяч мешканців нашого міста звернулися за допомогою до лікарів минулого року, підчепивши вірус чи інфекційне захворювання. Найпоширенішою інфекцією у Кременчуці залишалися ГРВІ. Ситуація не змінюється із року в рік. Про це розповіла головна епідеміологиня міста Лариса Коровіна.

 

«За 2023 рік зареєстровано 27 тис 394 випадків гострих респіраторних вірусних інфекції у Кременчуці. Ми спостерігали зростання захворюваності на 50,4% в порівнянні з попереднім, 2022 роком. Переважно хворіли діти. І це попри те, що більшість з них навчалися дистанційно. Рівень захворювання серед дорослих теж збільшився в порівнянні з попереднім роком. Це можна пояснити тим, що у 2022 році ще діяли карантинні обмеження, деякий час був локдаун. Було певне розмежування людей. А коли в 2023-му дорослі пішли на роботу, діти - у навчальні заклади, кількість хворих побільшало», - говорить Коровіна.

Минулоріч у Кременчуці майже вдвічі частіше фіксували грип, ніж у попередній період.

«133 випадки проти 54-х у 2022-му році. І якщо тоді хворіло лише дитяче населення, то минулого року було 11 випадків серед дорослого. Реєстрували грип А та Б», - її слова.

Лікарка нагадує, що діагноз грип підтверджують лише лабораторно.

«Більшість хворих - діти і дорослі, які потрапили в інфекційне відділення або в міську дитячу лікарню. Там за допомогою швидкого тесту встановлений діагноз. І, відповідно, тоді діагноз зі звичного банального ГРВІ переріс в грип», - розповіла Коровіна.

Окремо за коронавірусом вже не спостерігають

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) у середині минулого року ухвалила рішення позбавити коронавірус статусу пандемії.Тепер статистика по цій хворобі ведеться в розрізі ГРВІ. Але, як зазначає головна епідеміологиня, у Кременчуці весь 2022-ий та половину 2023-го року спостерігали за коронавірусною інфекцією окремо. За цей час зареєстрували 2 тис 410 випадків захворювання на ковід. 10 осіб померло в місті. Вона нагадує, що зараз при зверненні до лікарів хворим проводять окремо тести на коронавірусну інфекцію. Це потрібно для диференційної діагностики.

Ротавірус: більше тестів – краща діагностика

Також у Кременчуці продовжують проводити систематично дослідження на ротавірусну інфекцію.

«Будь-який ротавірус дає передусім розлади з боку шлунково-кишкового тракту. У 2023 році ротавірусних ентеритів зареєстровано 31 випадок проти 24 в позаминулому році. Це діти, яким діагноз встановлений в умовах стаціонару. Чим більше тестів проводимо, тим більше виявляємо, тим краще діагностика», - говорить фахівчиня.

Вона запевняє, що міська дитяча лікарня має необхідну кількість тестів для виявлення інфекції.

Гепатити: лікарі б'ють на сполох

Лариса Коровіна акцентує увагу на захворюваність у Кременчуці вірусними гепатитами.

«У 2023-му році по місту не зафіксовано випадків вірусного гепатиту А. Це так звана хвороба Боткіна. Проте дуже зросла захворюваність на вірусні гепатити В та С. У нашому місті зареєстрований один випадок гострого вірусного гепатиту В. Захворіла жінка з-поміж внутрішньо переміщених осіб. З'ясувалося, що можливою причиною захворювання явилось отримання медичної допомоги в стоматологічній клініці за місцем її постійного мешкання. Щодо статистики на хронічний вірусний гепатит B, то у місті за 12 місяців попереднього року зареєстровано 28 випадків проти 8 - в 2022 році. Тобто в 3,5 рази зросли показники захворюваності. Якщо брати цифри на 100 тисяч населення, то ми перевищуємо обласні. Це добре, тому що ми виявляємо хронічну форму, у нас є діагностика. Найбільш ураженою віковою категорією є особи 40-49 років», - повідомила головна епідеміологиня.

Вона нагадує, що кожна людина має отримати три щеплення проти вірусного гепатиту В. Тоді імунітет залишається до кінця життя. А ще про те, що цей гепатит протікає дуже тяжко та має багато ускладнень. Часто формуються злоякісні пухлини печінки, якщо захворювання не лікувати.

«Гострих форм вірусного гепатиту С у нашому місті не зареєстровано, а от хронічних - 75 за 12 місяців 2023-го року проти 55 в 2022-му. Збільшення показника захворюваності - на 36,5%. Хронічний вірусний гепатит С реєстрували серед дорослого населення, найбільш ураженою віковою групою є 40-49 років.

Зростання захворюваності можна пов'язати з тим, що велика кількість осіб, у яких виявлені хронічні форми вірусного гепатиту В та С, це військовослужбовці чи чоловіки, які готувались до служби в армії, які проходили медичну комісію, здавали аналізи», - слова лікарки.

Вітрянка: дитяча хвороба, якою хворіють і дорослі

Якщо людина не перехворіла на вітряну віспу в дитячому віці, то може перенести хворобу і в дорослому. Про це нагадує Коровіна. Але тоді недуга протікає складніше, з більш сильно вираженими симптомами. У нашому місті минулоріч рівень захворюваності зменшився: 92 випадки проти 120 випадків у 2022 році. Із них - 16 осіб дорослого віку.

«Із всіх, хто захворів, 34 особи - це діти з організованих колективів, які відвідували або школи, або дитсадки. Всього хворобу фіксували в 19 школах і 19 дитячих дошкільних закладах. Як правило, це 2-3 випадки у різних класах, в різних групах. Проте в одному із приватних дитячих закладів ставалось одночасно 13 випадків. Хворіли діти однієї вікової категорії, які мали тісний контакт. Були і 4 сімейних вогнища, де хворіли по двоє дітей», - говорить лікарка.

Кліщі стали менше нападати

Фахівці відмічають зниження захворюваності на хворобу Лайма у Кременчуці минулого року у 2 рази. За словами Коровіної, у 2023-му зареєстрували 21 випадок проти 40 в позаминулому. Це пов’язано з тим, що під час воєнного стану люди менше відпочивають на природі, в лісі, не виїжджають на острови Дніпра, де сприятливе середовище для розмноження переносників цієї хвороби.

«Хтось на дачі відпочиває, а хтось - вдома. Нерідко – в парках, а там у нас дезінсекція проводиться. Але я все-таки зв'язую зниження захворюваності з тим, що люди стали менше відпочивати на природі - діють заборони військового стану», - говорить головна епідеміологиня.

Наслідки покупки продуктів на стихійних ринках

336 випадків гострих кишкових інфекцій зареєстровано у Кременчуці минулоріч, що на 25% більше у порівнянні з 2022-м. Переважна більшість тих, хто переніс хворобу, діти. Серед них і ті, хто відвідував навчальні та позашкільні заклади.

«Проте ті дітки, які захворіли, знаходились на дистанційному навчанні. Також відзначаємо збільшення рівня захворюваності серед дорослих. Якщо у 2022 році зареєстрували 50 випадків, то у 2023-му - 71. При цьому у місті не фіксувалися спалахи та групові захворювання гострих кишкових інфекцій. Але мали місце три сімейних осередки з двома випадками захворювання. Щодо продуктів, з якими найчастіше пов'язані захворювання, то це м'ясні. Більш, ніж у половині випадків захворювання, вживалися страви домашнього приготування», - розповіла Коровіна.

А 26,5% кременчужан, які перенесли гострі кишкові інфекції, вказують на те, що продукти домашнього виробництва придбали на місцевих ринках, зокрема і стихійних.

Сальмонельоз: усі хворі лікувались в стаціонарі

Коровіна також вказує, що щороку у Кременчуці реєструються випадки сальмонельозу. 2023 рік не став виключенням.

«Було зареєстровано 22 випадки сальмонельозу. Відмічається зростання захворюваності у 2 рази у порівнянні з позаминулим. Найбільший ріст - серед дитячого населення. Усі, хто захворів, пройшли через стаціонар. Шляхи інфікування встановлені в 100% випадків. Основний - харчовий. І більш, ніж половина людей, які захворіли, вказують на вживання яєць курячих, які були недостатньо проварені, прожарені», - говорить лікарка.

Без кору, краснухи, дифтерії

У 2023 році у Кременчуці не зафіксовано випадків керованих інфекцій, щеплення від яких проводять в дитинстві. І ці захворювання, які можна повністю ліквідувати шляхом вакцинації. До них відносять - кір, краснуху, паротит, дифтерію, кашлюк, поліомієліт та інші. Коровіна вказує, що все-таки імунний прошарок серед населення у нас збільшується з кожним роком. І зауважує, що зараз у Кременчуці достатня кількість вакцин проти вищеназваних хвороб.

Скарлатина та інфекційний мононуклеоз

Минулоріч мали місце 15 випадків скарлатини. Захворів один дорослий та 14 дітей. Нагадує головна епідеміологиня і про інфекційний мононуклеоз. У 2023-му році в Кременчуці було 8 випадків проти 7 – у 2022-му. Симптоми хвороби схожі із ГРВІ, а наявність інфекції встановлюють після проведення аналізу крові.

«Чому хочу, щоб на цьому захворюванні зробили акцент? Тому, що може мати тяжкі наслідки. Такі, як онкологічні хвороби, ураження лімфатичної системи тощо. Тобто, настороженість має бути передусім у лікарів, у плані діагностики цього захворювання», - слова фахівчині.

Нагадаємо, від чого страждали жителі Полтавщини в перший тиждень нового року.

Кременчуцька громада – одна з тих, де найбільше хворіли на сальмонельоз.

Була і хвороба Лайма, і вітряна віспа - чим хворіли мешканці Кременчуцького району у травні 2023 року.

 

Світлана Павленко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися