
Більшість українців ще торік підготувалися до можливих відключень світла та опалення у холодну пору року. Тим, хто лише має такі наміри, краще перевтілити їх у реальність зараз.
Готуй сани влітку - попереджає народна мудрість. Літо набігає свого кінця, попереду – зима, яка, за прогнозами синоптиків, не особливо відрізнятиметься від минулої та мовляв, лютим буде лише місяць лютий. Однак у квартирах торік жарко не було, тому громадяни зігрівалися грілками, теплими ковдрами, обігрівачами, електропростирадлами та усім іншим. Вже зараз українців попереджають, що цієї зими російські окупанти знову можуть бомбити об’єкти критичної інфраструктури країни. Тож той, хто не готувався до непередбачених обставин напередодні зими-2023, варто потурбуватися про це зараз. Щоб не мерзнутиме згодом.
Ціни впали
Чи змінився асортимент приладів обігріву та ціни на них? Аби відповісти на це питання, ми пройшлися по магазинах електротоварів.
За розповіддю продавців, зараз прилади, які ще пів року тому мали попит, продаються зі знижками. Це при тому, що інфляція в Україні продовжує поступово рости. Так, якщо у перші місяці року інфляція була щомісяця у понад 26%, у червні вона сповільнилася до 12,8%. Однак в Нацбанку України попереджають, що у подальшому сповільнюючий ефект інфляції буде не таким відчутним.
«Більшість людей, які придбала таку техніку минулого року, зараз поки що не особливо витрачають кошти на щось подібне», - розповіла консультантка одного з місцевих магазинів Аліна.
Вона констатує, що у порівнянні з зимовим періодом 2023 року, продажі весною та влітку впали на 98%.
«Основна частина продажів завершилася ще до 1 січня 2023 року. Далі ажіотаж почав спадати. І тому ми поступово поки що знижуємо ціни», - зазначила вона.
Також продавчиня показала минулорічні запаси техніки: обігрівачі, генератори, ліхтарики, павербанки та багато іншого і ознайомила з прайсом:
- обігрівач марки Eldom (з потужністю у 800/1200/2000 Вт) зараз коштує 3 тис 870 грн (минулоріч – 4 тис 300 грн),
- конвектор Laretti (з потужністю у 750-1500 Вт) - 2 тис 790 грн (минулоріч – 3 тис 100 грн),
- масляний обігрівач Liberton (з потужністю у 800/1200/2000 Вт) - 3 тис 520 (проти 4 тис 400 грн),
- двостороння керамічна панель Flyme (з потужністю у 1200 Вт) зараз коштує 5 тис 270 грн (проти 6 тис 200 грн минулорічних).
Проте на більшість товарів ціни не змінювалися. Так, теплову гармату можна купити за 2 тис 800 грн, конвектор N’OVEEN з потужністю 750/1250/2000 Вт – за 2 тис 600 грн, подвійна електроплита з потужністю 2000 Вт – 1 тис 350 грн, одинарна електроплита з потужністю 1000 Вт – 850 грн, електроплитка дискова потужністю 1000 Вт – 1 тис 200 грн, рукосушарка електрична – 3 тис 100 грн.
Керамічні панелі - найенергоощадніші
З новинок цьогоріч у магазинах з’явилися і рушникосушарки на керамічних панелях. Хоча і на них ціна встигла впасти 3 тис 910 грн (взимку була – 4 тис 600 грн).
За словами Аліни, цей прилад визнано найенергощаднішим серед інших обігрівачів, адже вони тримають тепло ще з пів години після відключення світла.
Але під час блекауту від генератора працюватиме не кожна керамічна панель. «Тож при купівлі генератора чи якогось іншого пристрою, який рятуватиме у разі відключення тепла чи електрики, принесіть до магазину його інструкцію. Між приладами важливо перевірити синусоїди», - зауважує інша консультантка Марина.
Що ще нагріє та обігріє
Кондиціонери з функцією обігріву зараз коштують в середньому від 15 тис грн і вище (можна придбати і за 35 тис грн).
Бойлери залишилися майже у тій же ціновій політиці: від 4 тис 500 грн до 9-13 тис грн (у залежності від об’єму: 50 чи 100 л).
Електричні безперебійники
Також цього року у магазини завезли електричні безперебійники, які у разі відключення світла працюватимуть ще близько 4 години.
Їхньої потужності вистачить на підключення невеликих квартирних приладів: ліхтариків, роутеру, підзарядки мобільних телефонів. Такий безперебійник коштує 2 тис 100 грн.
Ліхтарі та павербанки
Найперше, що зараз купують кременчужани – це настільні LED-лампи для школярів, які працюють завдяки USB-кабелю та підключенню до павербанку. Коштують вони від 300 грн (минулоріч було до 400 грн).
Звернемо увагу, що зараз павербанки здешевшали: можна купити від 400 і до 1 тис грн (20 тис mAh) проти 700 та 1 тис 500 грн минулорічних.
Також продавці нагадали про ліхтарі, які теж заряджаються від USB, їхня ціна - від 90 грн до 180 грн. За 200 грн можна знайти ті, що заряджаються від сонячних променів, за 297 грн – з двома поздовжніми лампами. Без світла вони працюватимуть також близько 4 годин.
Електропростирадла
Сьогодні далеко не у кожному кременчуцькому магазині побутової техніки можна знайти електропростирадло. За словами продавців, попит на них був лише восени минулого року. Натомість в інтернеті такі речі зараз коштують ледь не вдвічі дешевше: замість минулорічних 650 грн – байкове електропростирадло з Турції в інтернеті можна знайти за 300-400 грн.
Те, чого раніше не було
Продавці заспокоюють: на випадок відключення і світла, і тепла у магазини можуть привезти буржуйки: коштуватимуть вони від 5 тис грн. Зазначимо, рік тому міський голова Віталій Малецький радив містянам звернути на них увагу. Проте треба пам’ятати, що їх розміщення у квартирі житлового будинку призведе до порушення діючих нормативних документів. Простіше кажучи, це порушення правил пожежної безпеки.
Тож дбаємо не тільки про тепло в оселях, а й власне життя!
Нагадаємо, що купити кременчужанам замість «буржуйок».
Ліна Романченко