Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 2 Серпня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Коронавірус наносить удар по кістках

 

 

21 червня 2021 09:00

Поради лікарів людям, які після COVID-19 мають проблеми з опорно-руховою системою.

Вже понад рік кременчужани живуть в умовах пандемії, пов’язаної з коронавірусом. Майже 10 тисяч містян перехворіли чи продовжують хворіти на цю недугу. Але навіть після одужання нерідко її наслідки ще довго дають про себе знати. Зокрема хвороба завдає удару опорно-руховій системі. Про це Кременчуцькій газеті повідомив лікар-травматолог Кременчуцького обласного госпіталю для інвалідів війни Дмитро Петращук.

«Насамперед це пов'язано із коронавірусом. Дуже багато людей, які перенесли це інфекційне захворювання, відзначають погіршення стану з боку опорно-рухової системи. І всі потребують або консервативної, або оперативної допомоги. Тому кількість звернень з кожним днем росте. У середньому, по нашому шпиталю це 10-12 осіб на один прийом», – зазначає медик. І зауважує, що у таких пацієнтів нерідко загострюються хронічні хвороби.

Рання і пізня відповіді організму

Петращук акцентує увагу на тому, що коронавірусна хвороба доволі молода.

«Але можна припустити, що вірус має тропність – здатність впливати на хрящову тканину, на з'єднувальну тканину, з якої складаються всі наші суглоби. Раніше ми знали чітко, що симптоми при будь-яких захворюваннях – ГРВІ, ГРЗ, грипі – були схожі рік у рік (змінювалась лише назва штаму). На превеликий жаль, зараз світ зіткнувся із тим, що коронавірусна хвороба має найважчий перебіг. Чимало людей переносять її, не звертаючись до лікарів, не приймаючи ніяких препаратів, а головне вони не отримують відновного лікування. Тому зараз спостерігаємо патології, з якими як лікар-травматолог стикаюсь дуже часто останнім часом. Це і системні остеопорози – тобто розм'якшення кісткової тканини (про цю хворобу читайте в окремому блоці – авт.). На жаль, наукових робіт про наслідки коронавірусу не зроблено, але випадків стає все більше.

Зараз із впевненістю можна сказати, що десь 60-70% хворих із загостренням хронічних захворювань опорно-рухового апарату звертаються після COVID-19. Не можна забувати, що є рання (до 3 місяців), а є пізня відповідь організму. Її ще не можемо відслідкувати. Але є припущення, що може бути і через рік, і через два. Тому, якщо є підозра, то після покращення стану, завершення захворювання треба проводити відновну терапію. Вітаміни, рухова активність», – радить Дмитро Петращук.

Проблеми з кістками виникають і в молодих

Про збільшення кількості пацієнтів, які перехворіли на коронавірус і отримали ускладнення з боку опорно-рухової системи, говорить і міська лікарка-ревматолог Оксана Гончар.

«Щоденно до мене на амбулаторний прийом звертаються пацієнти, які перенесли коронавірусну інфекцію, зі скаргами на болі в суглобах, обмеження рухів, м'язові болі та слабкість. 50-60% цих пацієнтів мають загострення хронічних захворювань (яке в них було раніше), як от ревматоїдний артрит, подагричний артрит, анкілозуючий спондиліт тощо, і у приблизно 20% вперше виникло запалення суглобів. Наприклад, нещодавно під час прийому  у двох із 12 хворих я діагностувала дебют ревматоїдного артриту, це молоді люди 20-30 років, які перенесли коронавірусну інфекцію півроку тому», – говорить Гончар.

Її рекомендація тим, хто відчуває проблеми з опорно-руховою системою, це своєчасне звернення до лікаря. І в жодному разі не варто займатися самолікуванням.

«Адже перебіг таких хвороб, спровокованих коронавірусною інфекцією, досить складний і потребує професійного медичного підходу до лікування та правильного ведення пацієнта, іноді навіть госпіталізації у стаціонар. Тут, мабуть, треба розпочати з попередження захворюваності на коронавірусну хворобу і нагадати про необхідність перебування в місцях скупчення людей у захисній масці, тримати соціальну дистанцію та часто мити руки, обов'язково слідкувати за самопочуттям та температурою», – зазначає фахівчиня.

Є сумніви – консультуйтесь із лікарями

Якщо у пацієнта вже підтверджений діагноз COVID-19, то попередженням загострення хвороб опорно-рухового апарату буде обов'язковий прийом рекомендованої базової терапії, яку не варто відміняти самостійно. Про це теж нагадує Оксана Гончар.

«Якщо є сумніви, краще проконсультуватись із лікарем, зараз є можливість поспілкуватися телефоном. Також слід відмітити необхідність вакцинації від коронавірусу. Пацієнти ревматологічної групи мають аутоімунні захворювання і перебувають у групі ризику, тому потребують захисту, а саме обов'язкової вакцинації», – говорить лікарка.

Хвороба з «мовчазними» симптомами

Остеопороз розвивається при порушенні фосфорно-кальцієвого обміну, а також, коли в організмі процеси руйнування кісткової тканини переважають над її відновленням.

«Дійсно, ця хвороба трішки «перебуває в тіні». Про неї згадують, коли у пацієнта вже виникає ускладнення, а саме перелом. На жаль, тенденції до зменшення хворих на остеопороз немає, і щодня такий діагноз підтверджую. Для виявлення цієї недуги розпочинаю зі збору детального анамнезу пацієнта про наявність хронічних хвороб, шкідливих звичок, чи правильно харчується, яким продуктам віддає перевагу, говоримо про прийом лікарських препаратів. Також допомагають лабораторні обстеження на рівень кальцію, вітаміну D3 та інструментальні методи – рентгенографія кісток і суглобів, а ще денситометрія (вимірювання щільності кісткової тканини). Також використовую опитувальник FRAX, розроблений міжнародною асоціацією остеопорозу, для оцінки ризику переломів кісток протягом наступних 10 років», – пояснює Оксана Гончар.

І акцентує увагу: початкові симптоми остеопорозу зазвичай «мовчазні». У більшості випадків зміна нормальної структури кісткової тканини починається задовго до того, як з’являються перші клінічні симптоми: дискомфорт у міжлопатковій області, м’язова слабкість, біль у поперековому відділі хребта та кінцівках. Це пов’язано з тим, що кісткова тканина має чималий «запас міцності» – і в прямому, і в переносному сенсах. Постійний інтенсивний біль у спині, зміна постави (сутулість, викривлення хребта тощо), переломи, видиме зменшення росту людини виникають, коли вже зміни в кістках дуже виражені.

Єдиний точний метод, що дозволяє підтвердити діагноз і виявити захворювання на ранніх стадіях – це кісткова денситометрія. Дослідження потрібно повторювати раз на рік усім особам, які мають два або більше фактори ризику остеопорозу; особам старше 50 років; жінкам у перші кілька років після настання менопаузи; людям, які страждають на ендокринні та ревматичні захворювання або які тривалий час приймають гормональні препарати. Денситометрія буває ультразвукова та рентгенівська, що дозволяє швидко і безболісно визначити стан кісткової тканини.

«У лікуванні та профілактиці остеопорозу і його наслідків виділяють 2 напрями: корекцію способу життя і медикаментозну терапію. Профілактикою потрібно займатися не тільки здоровим людям і пацієнтам з остеопенією (зниженням мінеральної щільності кісткової тканини – ред.), щоб уникнути розвитку захворювання, але і хворим на остеопороз для запобігання його прогресування. Це передусім відмова від шкідливих звичок (зловживання алкоголем, кавою, паління); достатня фізична активність (ходьба упродовж не менше, ніж 30 хвилин щодня, додатково до звичайного навантаження), достатнє вживання кальцію. Крім кальцію, необхідно збагатити раціон продуктами, що містять магній, фосфор, калій», – рекомендує лікарка.

Нагадаємо, травматолог Дмитро Петращук вважає, що патологія опорно-рухової системи помолодшала.

Лікарка-ревматолог Оксана Гончар раніше більш детально розповідала про остеопороз.

 

Світлана Павленко

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися